Polski ambasador wśród krytyków Nowego Jedwabnego Szlaku

Opublikowano: 20.04.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 339

Ambasadorzy dwudziestu siedmiu państw Unii Europejskiej w Pekinie podpisali wspólną deklarację, w której krytykują obecny kształt chińskiego projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Pod dokumentem nie podpisał się jedynie przedstawiciel Węgier, z kolei polski przedstawiciel zaakceptował treść dotyczącą sprzeciwu wobec praktyk mających łamać unijne zasady liberalizacji handlu, a także likwidować istniejącą równowagę sił.

O raporcie unijnych dyplomatów na temat Nowego Jedwabnego Szlaku (oficjalnie nazywanego przez stronę chińską „Jednym Pasem i Jednym Szlakiem”) poinformował niemiecki dziennik gospodarczy „Handelsblatt”. Z jego informacji wynika, że dyplomaci 27 z 28 państw Unii Europejskiej podpisali się pod raportem krytykującym wspomnianą inicjatywę, która według unijnych państw ma stać w sprzeczności z unijnymi zasadami liberalizacji handlu i równowagi sił.

Raport mówi bowiem o przewadze zyskiwanej przez chińskie przedsiębiorstwa, spowodowanej ich subsydiowaniem z państwowych środków, dlatego też chińskie firmy nie powinny być chociażby uprzywilejowane przy udzielaniu zamówień publicznych.

Gospodarka nie jest jednak jedyną przyczyną powstania tej deklaracji. Bruksela przed zbliżającym się szczytem unijno-chińskim chce bowiem wypracować wspólne stanowisko wobec planów Pekinu, tymczasem Państwo Środka jest oskarżane przez nią o rozbijanie jedności UE, aby tym samym wzmacniać swoją pozycję w negocjacjach z poszczególnymi państwami. Jeden z wysokich rangą dyplomatów miał przy tym powiedzieć niemieckiej gazecie, iż nie jest to odmowa współpracy, ale grzeczne i jednocześnie stanowcze przedstawienie własnych warunków.

Pod deklaracją nie podpisał się natomiast węgierski ambasador. Budapeszt od kilku lat stale zacieśnia współpracę z Pekinem, ponieważ chce być jednym z kluczowych państw na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku, który w swoich założeniach ma połączyć 65 państw w sześciu korytarzach.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl, Global.Handelsblatt.com, 24.hu
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Watpię, aby ta mapka była aktualna, bo przebiega przez ukraine, a wiadomo jest, że pierwsze transporty kolejowe, juz ida, ale przez Białorus, bo ta gwarantuje stabilizacje, i pewnośc że nie zostana okradzione.
To co wyprawiaja polskojęzyczni słuzalcy usa, przyprawia o ból głowy, kazdego rozsadnie myslącego Polaka. Urzednicy unijni nie chornia interesów krajów unii, a koncernów, a te z kolei sa w wiekszości powiązane z usa. Ekspansja chin, szkodzi usa, ale może stac sie bodźcem do przyspieszonego rozwpoju krajów unii, a w szczególności tych, co sa powiązane z tymi szlakami. Jednym z nich jak widac, i to o duzym znaczeniu, jest IRAN, zatem szlak automatycznie jest wrogi zydom. Chińczycy i tak ten pomysł zrealizuja, a my, Polska nie przystepując do niego, mozemy jedynie stracic…
Winowajcy jak zwykle uciekna do “ojczyzny” ze stolica w telaviwie…