Polska zwiększa import węgla

Opublikowano: 10.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 6

Narodowy Bank Polski (NBP) odnotował wzrost importu węgla do kraju w trzecim kwartale 2018 roku – podano w raporcie o bilansie płatniczym. Jak podaje NBP, największym dostawcą była Rosja.

„W III kwartale 2018 roku do Polski sprowadzono 5,1 mln ton węgla, tj. o blisko 50 proc. więcej niż w III kwartale 2017 roku, podczas gdy w pozostałych krajach UE import węgla zmniejszył się w tym okresie o 6 proc. Polska jest obecnie trzecim największym importerem węgla w UE” — podaje NBP.

„W ciągu roku wielkość dostaw węgla do Polski przekroczyła poziom importu Francji, Włoch i Hiszpanii” — czytamy w raporcie.

Według NBP 2/3 importu importu węgla do Polski przypadało na Rosję. W trzecim kwartale 2018 roku wzrosły również dostawy tego surowca z Kolumbii, Kazachstanu oraz Mozambiku.

Wcześniej na rekordowy wzrost importu węgla do Polski wskazywał raport katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Od początku ubiegłego roku do końca listopada sprowadzono do Polski prawie 18 mln ton surowca. To o 6,3 mln ton więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Do tej pory największy import odnotowano w 2011 roku, kiedy do Polski sprowadzono ponad 15 mln ton węgla z zagranicy. Ponad 70 proc. importowanego surowca pochodziło z Rosji.

Według NBP w III kwartale 2018 roku o prawie 60 proc. zwiększyła się również wartość importu ropy naftowej do Polski.

„Wynikało to przede wszystkim ze wzrostu poziomu cen. Średnia cena ropy w imporcie do Polski wyniosła w III kwartale 2018 roku 263 złote za baryłkę i była o 53 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku i najwyższa od IV kwartału 2014 roku” — podaje NBP.

„W III kwartale 2018 roku dostawy ropy naftowej pochodziły z sześciu krajów — Rosji (67 proc. importu ropy), Kazachstanu (14 proc.), Arabii Saudyjskiej (10 proc.), Wielkiej Brytanii (5 proc.), Norwegii (3 proc.)” — czytamy w raporcie.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Collega
Użytkownik

Uniezależniamy się od rosyjskiego gazu, chociaż go nie mamy.
Uzależniamy się od rosyjskiego węgla choć mamy go dużo.
Nie zrozumiem tej polityki.

gajowy
Użytkownik
gajowy

@Collega
Chodzi o to by kupić jak największą ilość gazu z USA. By kowboje mieli zapewniony zbyt.