Polska znów notuje spadek w rankingu wolności prasy

Opublikowano: 22.06.2018 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 979

W zeszłym roku nasz kraj stracił 7 pozycji w rankingu wolności prasy, w tym roku – „tylko” 4. Polska znalazła się na 58. miejscu na 180. Trzy lata temu odnotowano najbardziej drastyczny spadek – zaraz po wygranych przez PiS wyborach.

Znaleźliśmy się w zestawieniu za krajami takimi jak Senegal, Botswana, Fidżi, Argentyna, Gujana, Madagaskar. Twórcy rankingu przyjaźnie nastawieni do rządów PiS nie są. „Wygląda na to, że nic nie jest w stanie zatrzymać Prawa i Sprawiedliwości przed wprowadzeniem radykalnych reform w Polsce, nie licząc się z tymi, którzy myślą inaczej” – piszą, uzasadniając tegoroczny spadek pozycji Polski. – „Osobom zachęcającym do umiaru w debacie rząd zawsze odpowiada tymi samymi argumentami opartymi o ideologię”.

Przywołują przykłady łamania wolności – między innymi osławioną sprawę Tomasz Piątek kontra Antoni Macierewicz, a także kwestię nałożenia na stację TVN rekordowej kary (1,5 mln zł) za relację z „puczu sejmowego” z końca 2016. KRRiT ostatecznie wycofała się z tej decyzji, ale Reporterzy Bez Granic uznali to za represjonowanie.

Wskaźnik Wolności Prasy to ranking publikowany od 2002 roku przez RBG, uwzględnia 180 krajów. Polska znalazła się w niebezpiecznej strefie ostrzegawczej oznaczonej kolorem pomarańczowym – jako kraj „problematyczny”. Najgorzej jest w 12 procentach oznaczonych kolorem czarnym („bardzo źle”) i czerwonym („źle”) – to między innymi kraje autorytarne takie jak Turcja czy Egipt.

Polska zanotowała największy spadek w 2015 po wygranych przez PiS wyborach – z 18. miejsca spadła na 47. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich protestowało wówczas przeciwko tak surowej ocenie twórców rankingu.

W tym roku nie ma dla nas miejsca nie tylko w pierwszej dwudziestce, ale nawet w pierwszej pięćdziesiątce. „Wolność prasy jest jedną z głównych ofiar reform. Nazwa mediów publicznych została oficjalnie zmieniona na “media narodowe”, które stały się tubą rządowej propagandy. Nowi szefowie nie tolerują opozycji ani osób neutralnych, zwalniają tych, którzy odmawiają współpracy” – piszą twórcy raportu o rządach PiS.

W tym roku również zanotowano spektakularne spadki: Malty (z 47 na 65), Serbii (z 66 na 76) i Czech (z 23 na 34). Na pierwszym i ostatnim miejscu: powtórka z 2017 – na pierwszym miejscu Norwegia, na ostatnim Korea Płn.

Autorstwo: WK
Na podstawie: RSF.org
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. karmazynowy_szpadel 22.06.2018 11:41

    a kto w ogóle ustala ten cały ranking? Założę się że robią to najbardziej niezależni, wielce wolni, asertywni i nieprzekupni ludzie na ziemi

    wszędzie jest bigos

  2. Xman 22.06.2018 11:56

    @karmazynowy_szpadel Zgadzam się !!! Ja tam od dłuższego czasu mam w D wszelkie takie rankingi bo to jeden propagandowy-lipny szajs.

  3. mariusz 22.06.2018 16:10

    Te wykresy ustala międzynarodowa organizacja Reporterzy Bez Granic, współpracując z wieloma działaczami na całym świecie. Zauważcie że w krajach skandynawskich, gdzie jest system socjaldemokratyczny, nie trzeba niczego ukrywać, bo wszyscy są zadowoleni.

  4. Anonymous-X 22.06.2018 16:46

    @mariusz

    “Te wykresy ustala międzynarodowa organizacja Reporterzy Bez Granic, współpracując z wieloma działaczami na całym świecie.”

    Według jakich kryteriów ci reporterzy bez granic i współpracujący z nimi działacze z całego świata, decydują gdzie jest “wolna prasa” a gdzie nie?

    “Zauważcie że w krajach skandynawskich, gdzie jest system socjaldemokratyczny, nie trzeba niczego ukrywać, bo wszyscy są zadowoleni.”

    Ci ludzie nie są tam zadowoleni dlatego że skandynawskie media są “wolne”. Skandynawskie media piorą tym ludziom mózgi tak samo, jak każde inne media na całym świecie.

  5. Xman 22.06.2018 17:52

    @mariusz W krajach skandynawskich wszyscy są zadowoleni ? Masz na myśli może Szwecje która pod rządami socjalistów przeobraziła się w strefę wojny z gangami muzułmanów a wskaźnik gwałtów na kobietach wzrósł do najwyższego w całej UE (i pewnie Europie). Nie wspomnę już o prowadzeniu propagandy LGBT od przedszkola ! Wszystko to natomiast jest tuszowane w prasie. Wiesz czego to dowodzi ? Nie tego że tam jest tak dobrze i że nie trzeba nic ukrywać tylko tego że ci kolesie od tych rankingów “Reporterzy Bez Granic” są cześcią tej lewackiej ideologii i robią dokładnie to co służy wprowadzaniu jej w kolejnych krajach.

  6. MasaKalambura 22.06.2018 19:22

    Powinni wystawić inny ranking: wolności i dostępności do rynku krajowego mediów zagranicznych i kapitalu zagranicznego. Ciekawe jak wtedy by to wyglądało. W sensie im większy protekcjonizm przed wykupywaniem przez zagranice mediów tym miejsce niższe. Albo im większy procent na rynku mediów z zagranicznym właścicielem tym wolność większa. Wtedy zapewne wyjdzie, ze u nas wolność jest wielka a w Niemczech nie ma jej wcale. Bo większość polskich mediów jest posiadanych przez zagranice. Zatem ograniczenie ich wolności jest na korzyść naszych własnych, będących w mniejszości. Jeśli w ogóle istniejących, jak zapowadają mędrcy Syjonu.

    Taki to mamy paradoks rankingowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.