Polska znów na szarym końcu

Opublikowano: 26.09.2016 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 611

Opublikowane ostatnio wyniki badań EHCI, czyli niezależnego rankingu oceniającego poziom służby zdrowia w różnych krajach, nie są dla Polski korzystne. Znaleźliśmy się na przedostatnim miejscu.

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia (Euro Health Consumer Index) to ranking, w którym zgłoszone do niego państwa oceniane są pod kątem sześciu kategorii. Kryteria to: profilaktyka, prawa pacjenta, czas oczekiwania na leczenie, skuteczność leczenia, zakres i dostępność oferowanych usług oraz dostęp do środków farmaceutycznych. Na podstawie oceny tych kategorii przyznawane są punkty, a ich maksymalna liczba to 1000. W tegorocznym rankingu oceniano 35 państw.

O sprawie informuje portal medonet.pl. Według jego informacji Polska otrzymała w badaniu zaledwie 523 punkty. Gorsza była tylko Czarmogóra. Liderami zestawienia są Holandia (916 punktów), Szwajcaria (894 punkty) i Norwegia (854 punkty). Holandia jest na pierwszym miejscu w czterech kategoriach. Chodzi o prawa pacjenta, skuteczność leczenia, zakres oferowanych usług oraz dostępność do środków farmaceutycznych.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. adambiernacki 26.09.2016 11:33

    Przedostatnie?! Ostatnie z ostatnich! Lazarety XIX wieczne tu są albo teatry makabry i groteski! Tu NIE MA czegoś takiego jak Służba Zdrowia! To dekoracja! Atrapa!

  2. gajowy 26.09.2016 11:47

    Ranking może być mylący. Bo dostęp do środków farmaceutycznych nie musi przekładać się na skuteczność leczenia. Przykład Kuby: Po wieloletnim embargu na farmaceutyki długość życia wzrosła. Ciekawsze byłoby porównanie rankingów w osobnych wymienionych tu kategoriach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.