Polska zmarnowała miliardy na Afganistan

Opublikowano: 24.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1730

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podało „Rzeczpospolitej” szacunkowy koszt udziału Polskiego Kontynentu Wojskowego w Afganistanie. Przez blisko dwadzieścia lat na zupełnie nieudaną misję wydano blisko 6,5 miliarda złotych! Kwota ta może być jeszcze wyższa, bo następna aktualizacja rozliczeń będzie możliwa pod koniec października bieżącego roku.

Polscy żołnierze przebywali w Afganistanie od połowy marca 2002 roku. Decyzję o ich wysłaniu na wojnę wywołaną przez Stany Zjednoczone podjął ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ostatni przedstawiciele Wojska Polskiego opuścili Afganistan pod koniec czerwca bieżącego roku, choć obecnie grupa wojskowych bierze udział w ochranianiu lotniska w Kabulu.

Wiadomo już oficjalnie przybliżoną kwotę, którą Ministerstwo Obrony Narodowej wydało przez blisko 20 lat na funkcjonowanie Polskiego Kontynentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu. W latach 2002-2006 nakłady wyniosły 108 mln zł, w latach 2007-2014 aż 6 mld zł, natomiast w ciągu ostatnich sześciu lat wydano 387 mln zł. Tym samym koszt pobytu polskich żołnierzy w Afganistanie wyniósł ponad 6,49 mld złotych.

To najprawdopodobniej jedynie część ostatecznej kwoty. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w informacji udzielonej „Rzeczpospolitej” potwierdziło, że aktualizacja tego rachunku nastąpi jeszcze w październiku bieżącego roku.

Ogółem w wojnie w Afganistanie wzięło udział 33 tys. żołnierzy i pracowników cywilnych Wojska Polskiego, a śmierć poniosło 43 wojskowych oraz ratownik medyczny. Ponadto w misji użyto blisko pół tysiąca sztuk sprzętu.

Na podstawie: rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. poray 25.08.2021 09:12

    No to się mon wysiliło
    tylko w latach 2002-2006, gdzie rzekomo wydatki wyniosły 108 mln, same straty bojowe w tym czasie spowodowały wyższe koszty. więc od razu widać, że wyliczenie to nie obejmuje strat bojowych i niebojowych, nie wiadomo czy kosztów odszkodowań dla zabitych, inwalidów i rannych (w tym koszty leczenia), jak sądzę również nie ujęto eksploatacji i amortyzacji sprzętu (jego zużycia) oraz kosztów zużytej amunicji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.