Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla

Opublikowano: 25.03.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1086

Korespondent dziennika „The Daily Telegraph” Matthew Day uzasadnia dlaczego Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla. Jego zdaniem Polacy pomagając Ukraińcom uchodzącym przed wojną pokazują, że ludzkość nadal ma zdolność do czynienia wielkiego dobra.

W artykule zatytułowanym po prostu „Why Poland deserves to win the Nobel Peace Prize”, który w internetowej wersji gazety „Telepraph” ukazał się we wtorek 22 marca 2022 roku Matthew Day, korespondent piszący między innymi dla „The Scotsman” czy „The Economist” przedstawia argumenty świadczące o tym, że Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla. Jego zdaniem postawa Polaków w obliczu największego kryzysu humanitarnego od II wojny światowej jest godna największych pochwał. Day zwraca uwagę, iż Polacy zorganizowali się oddolnie, bez udziały centralnych władz państwowych. Dwa miliony uchodźców z Ukrainy zostały ugoszczone w naszej ojczyźnie przez zwykłych ludzi, normalne rodziny, a także osoby, które organizowały się wspólnie przez social media, oraz lokalne inicjatywy i władze samorządowe.

„Jeśli nie jest się uczestnikiem, niemal niemożliwe jest wyrazić, w jak niezwykły sposób Polacy wznieśli się, by przyjąć setki tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy co tydzień napływają do ich kraju” – pisze Day na łamach gazety „Telegraph”.

„W zamian za to istnieje jeden prosty, symboliczny sposób, w jaki reszta świata mogłaby okazać swoją wdzięczność i podziw: przyznanie narodowi polskiemu Pokojowej Nagrody Nobla. Trudno wyobrazić sobie bardziej zasłużonego laureata w dzisiejszym świecie, a mówię to jako korespondent zagraniczny, który przez lata napisał niezliczoną liczbę artykułów naświetlających to, jak na wielu polach ten kraj jest daleki od doskonałości” – czytamy dalej w artykule „The Daily Telegraph”, cytowanym przez PAP. „Podczas gdy działania (prezydenta Rosji) Władimira Putina na Ukrainie podsycają rozpacz, to, co zrobiła – i robi – Polska, przywróciło trochę wiary w ludzkość” – kontynuuje Matthew Day. „(…) naród polski otworzył swoje drzwi dla obcych i pokazał, że choć ludzkość jest zdolna do ogromnego zła, ma również zdolność do ogromnego współczucia. Jeśli to nie zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla, to nie wiem, co zasługuje” – podsumował w swoim tekście brytyjski dziennikarz.

Pokojowa Nagroda Nobla jest wyróżnieniem ufundowanym testamentem szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla. Nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Nobla. Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla przyznawana jest przez organizację norweską. Jest ona przyznawana kandydatom (ludziom lub organizacjom), którzy „wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych”.

Do 2020 roku Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 101 razy. Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbywa się 10 grudnia w Oslo.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Stanlley 25.03.2022 09:23

  A Putin zasługuje na Nobla w dziedzinie medycyny bo w 2 dni zlikwidował covida

 2. Fenix 25.03.2022 09:32

  Polski Naród zasługuje na nagrodę Nobla. Za okazaną bezinteresowną pomoc humanitarną oferowaną uciekającym ludziom z Ukrainy, przed wojną Rosyjsko- Ukraińską .

 3. bboyprezes 25.03.2022 13:48

  To tak jak na różnego rodzaju zawodach. 10 lat treningu po 4-8 godzin każdego dnia, kontuzje, poświęcony czas, pieniądze itd.

  Masz tu puchar za 200 złotych kawałek metalu i papier/dyplom z podpisem i wynocha xD.
  Zamiast Nobla niech się państwa ze świata złożą na jakieś 30-50 mld srebrników.

 4. Admin WM 26.03.2022 09:10

  Jak przyznają tego Nobla narodowi, to kto zgarnie kasę? Bo to ok. 400 000 zł. Pewnie przekazaliby jakieś fundacji pomagającej Ukrainie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.