Polska zaraziła Europę protestami przeciwko ACTA

Opublikowano: 12.02.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 476

W wielu krajach europejskich, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w sobotę 11 lutego odbyły się manifestacje przeciwko ACTA – międzynarodowej umowie handlowej, która ma wzmocnić także ochronę własności intelektualnej. Na ulice wyszły tysiące ludzi.

“Mocny sprzeciw wobec ACTA nieoczekiwanie pojawił się w Polsce w zeszłym miesiącu i teraz rozszerza się na całą Europę, gdzie protesty odbywają się w wielu miastach” – poinformowała agencja Associated Press. O szykujących się masowych demonstracjach pisaliśmy obszernie w piątek, teraz możemy je podsumować.

Jak już wspominaliśmy, Niemcy prawdopodobnie w ogóle nie podpiszą porozumienia. Organizatorzy protestów w tym kraju nie zrezygnowali jednak z ich przeprowadzenia. W Monachium mimo mrozu demonstrowało przeciwko ACTA około 16 tysięcy ludzi. Z doniesień agencyjnych wynika, że była to największa tego typu manifestacja w Europie. W Berlinie i Kolonii demonstracje pod hasłem “ACTA ad acta!” zgromadziły po 2 tysiące osób. W sumie protesty zorganizowano w 60 niemieckich miastach.

Mróz nie zniechęcił do wyjścia na ulice także mieszkańców Austrii. Około tysiąca ludzi uczestniczyło w demonstracji przeciwko ACTA w Salzburgu. “ACTA toruje drogę totalnemu nadzorowi. Nasze prawo do wolności uważam za ważniejsze od interesów przemysłu filmowego i muzycznego” – oświadczył Tarik Mete, przewodniczący Młodych Socjaldemokratów w tym mieście.

W Wiedniu na placu św. Szczepana (Stephansplatz) zebrało się kilka tysięcy osób. Policja mówi o 3 tysiącach, organizatorzy podają liczbę o półtora tysiąca większą. Z inicjatywy Zielonych protest odbył się także w Grazu – demonstranci żądali powstrzymania ACTA, podkreślając, że umowa, którą negocjowano w tajemnicy, nie ma żadnej wartości demokratycznej.

Około dwóch tysięcy ludzi protestowało na ulicach Pragi. Demonstrację w stolicy Czech zorganizowała Czeska Partia Piracka, która domaga się od rządu całkowitego wycofania się z umowy. Centroprawicowy gabinet Petra Neczasa w poniedziałek wstrzymał zresztą proces ratyfikacji ACTA, zapowiadając dokładną analizę treści dokumentu. Premier powiedział, że rząd będzie się starał pozyskać opinie niezależnych ekspertów i dowiedzieć się, jakie mogą być rzeczywiste skutki ratyfikacji umowy.

Protesty przeciw ACTA zorganizowano również w 17 miastach Bułgarii. W stolicy ponad 5 tysięcy protestujących przeszło centralnymi ulicami do otoczonego przez liczne odziały policji parlamentu. Na plakatach demonstrantów znalazły się takie hasła, jak “Wstrzymajcie ACTA albo my wstrzymamy je sami” oraz “Podpisz ACTA, a stracisz wybory”.

Fala manifestacji nie ominęła też krajów nadbałtyckich. W przypadku Estonii, która dotychczas nie podpisała porozumienia, ponad tysiąc osób zgromadziło się na Placu Wolności w Tallinie. Podobna demonstracja odbyła się też w Tartu. W stolicy Litwy natomiast przed siedzibą rządu protestowało około 600 osób – była to pierwsza manifestacja przeciw ACTA w tym kraju zorganizowana z inicjatywy ugrupowań młodzieżowych. Na transparentach protestujących w centrum Wilna widniały hasła “Precz z ACTA” oraz “Internet nasz, a nie wasz”.

Warto odnotować, że w litewskim Sejmie rozpoczęto w czwartek zbieranie podpisów pod apelem o nieratyfikowanie ACTA. Wątpliwości w sprawie porozumienia wyraził m.in. litewski minister sprawiedliwości Remigijus Szimaszius. W jego opinii, choć porozumienie nie wiąże się z kardynalnymi zmianami w systemie prawnym Litwy, niektóre jego założenia są “dość surowe i mogą okazać się niebezpieczne po wejściu porozumienia w życie”.

Demonstracje przeciw ACTA odbyły się w sobotę również we Francji, Rumunii, na Węgrzech i oczywiście w Polsce.

Opracowanie: Anna Wasilewska-Śpioch
Na podstawie: PAP
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. radziol8 12.02.2012 11:07

    Jezeli chodzi o tradycje wolnosciowe to Polska byla zawsze przykladem dla innych krajow , gorzej jest jak wszystko zaczyna byc w porzdaku…

  2. maleczka 12.02.2012 19:50

    bo jeszcze nie nauczylismy sie sami saba zarzadzac 🙂 ale sie nauczymy jestem PEWNA!!! :))))))))))oczywiscie nie stanie sie to przy pomocy politykow zapomnijcie!!! ;)polityk to w ogole nazwa i zajecie do lamusa!!!!

  3. hybrid 12.02.2012 20:04

    bo wolnosc jest wtedy kiedy nikt nie wtraca nosa do twoich poczynan. Jesli chcecie na prawde byc wolni i odpowiedzialni zrezygnujcie z ustroju demokracji, ograniczcie rzad do obronnosci kraju i przedstawicielstwa za granicami pod scisla kontrola obywateli!!

  4. fm 13.02.2012 00:07

    “…
    W środę 15 lutego sejmowe komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka mają wyłonić ze swojego grona podkomisję do rozpatrzenia prezydenckiego projektu ustawy o zmianie w ustawie o zgromadzeniach. Projekt ten zagraża konstytucyjnej wolności zgromadzeń. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o ograniczenia dotyczące manifestowania z zasłoniętą twarzą. Szczegóły tutaj:
    http://blogmedia24.pl/node/54731
    http://sierp.libertarianizm.pl/?p=889
    Apeluję do wszystkich zaangażowanych w ruch przeciwko ACTA o protesty również i w tej sprawie. Bo niedługo okaże się, że nie będzie można już legalnie manifestować.
    …”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.