Polska zamyka Rosyjski Dom w Gdańsku

Opublikowano: 10.03.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1432

Istniejący od 1985 roku Dom Rosyjski w Gdańsku najprawdopodobniej przestanie istnieć. Pytanie, jaka będzie odpowiedź Rosji w stosunku do podobnej polskiej placówki w Moskwie?

Dom Rosyjski w Gdańsku, od ponad 37 lat znajdujący się na ulicy Długiej 35 w centrum Gdańska musi się pakować. O tym poinformował zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak. „Wezwaliśmy Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury do opuszczenia lokalu”, cytuje go „Dziennik Bałtycki”. Zastępca Aleksandry Dulkiewicz obiecał informować o dalszych działaniach miasta wobec rosyjskiej placówki. Taką samą informację opublikowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Z końcem lutego zakończyła się umowa najmu w budynku przy Długiej 35, zatem władze miasta wezwały do opuszczenia lokalu i wydania go do 18 marca tego roku.

Decyzję miejskich władz popierają też lokalne media.

„Dziennik Bałtycki” pisze: „Kamienica przy Długiej, która przez dziesięciolecia była miejscem szerzenia propagandy sowieckiej, a potem rosyjskiej, powinna stać się ambasadą społeczności uchodźców z Ukrainy. (…) Gdańsk wypowiedział umowy partnerskie z Kaliningradem i St. Petersburgiem. To oczywiste kroki w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Czas na kolejny krok. Kamienicę, w której mieści się rosyjskie centrum trzeba oddać Ukraińcom, a czynsz na czas wojny umorzyć”, pisze gazeta.

To krok skoordynowany z polskim MSZ, jak wcześniej informował Piotr Grzelak.

Dyrektor Domu Rosyjskiego w Gdańsku, Aleksandra Gołubowa, na pytanie Portalu Strajk czy władze zaproponowały alternatywną lokalizację, odpowiedziała: „Odmówiono nam wynajmu pomieszczenia, które RONiK (Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury – przyp. red.) zajmowało od 1985 roku. Alternatywne propozycje, niestety, nie padły”.

Można oczekiwać, że strona rosyjska na zasadzie odpowiedzi zareaguje podobnie w stosunku do bliźniaczych placówek w Rosji, Instytutów Polskich w Rosji. Są dwa: w Moskwie i Petersburgu.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Admin WM 10.03.2022 14:05

    Nie wiem, czy ktoś zauważył, ale od 1 marca TVP ABC przestała puszczać „Maszę i niedźwiedzia”. Nie wiem, czy to bojkot, czy przewidziana wcześniej zmiana ramówki, ale ostatnia emisja była 28 lutego 2022.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.