Polska zablokowała przepisy o redukcji gazów cieplarnianych

Opublikowano: 22.06.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 625

Polski rząd, reprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, wyraził sprzeciw wobec zaostrzenia przepisów o emisji gazów cieplarnianych na szczycie Unii Europejskiej. Owocem spotkania, zamiast konkretnych zobowiązań, jest więc krótki i niewiążący apel.

Z inicjatywy Polski doszło do zablokowania zapisów końcowych spotkania, które miały obligować kraje członkowskie do działań mających na celu uzyskanie neutralności klimatycznej, czyli zerowej emisji gazów cieplarnianych do roku 2050. Polska delegacja nakłoniła do wyrażenia sprzeciwu również premierów Estonii, Czech i Węgier.

Celem obrad było stworzenie ram transformacji energetycznej i gospodarczej. Odniesienia do unijnej polityki klimatycznej znajdowały się w dyskutowanej od kilku tygodni agendzie strategicznej UE, czyli ogólnym planie działań dla Wspólnoty na najbliższe pięć lat. Osiągniecie zerowej emisji w skali całej wspólnoty jest jednym z koniecznych warunków zahamowania wzrostu globalnej temperatury do poziomu, który zagrażać będzie przetrwaniu gatunku ludzkiego i powstaniu warunków.

W wyniku działań polskiej delegacji osiągnięcie zeroemisyjnego celu znacznie się oddaliło. W końcowych postanowieniach znalazł się tylko niewiele znaczący zapis wzywający Europejski Bank Inwestycyjny do wspierania działań na rzecz ochrony klimatu i stwierdzenie, że takie działania muszą się odbywać w ramach zdrowej konkurencji i brać pod uwagę znaczne różnice w ramach europejskiego „miksu energetycznego”.

Dlaczego polski rząd nie zamierza walczyć ze zmianami klimatycznymi na poziomie Unii? Premier Morawiecki oświadczył, że przepisy mają charakter niejasny, a więc mogą godzić w dobro naszego kraju.

„Wraz z Grupą Wyszehradzką, a także z Estonią doprowadziliśmy do takiej sytuacji, że w konkluzjach nie został ujęty rok 2050, a to, przekładając na język praktyczny, oznacza, że nie przyjęliśmy dzisiaj dodatkowych, jeszcze bardziej ambitnych celów klimatycznych i zabezpieczyliśmy tym samym interesy polskich przedsiębiorców, obywateli, którzy ponosiliby ryzyko dodatkowego opodatkowania, kosztów i nie mogliśmy się na to zgodzić” – dodał. Polska obawia się, że zwiększenie ambicji będzie szkodzić jej gospodarce, która jest mocno uzależniona od węgla. „Nie dajemy zgody na zaostrzenie celu, ponieważ muszą być bardzo ściśle określone wszelkie warunki dotyczące ewentualnych mechanizmów kompensacyjnych dla państw członkowskich, dla regionów, dla branż” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Fenix 23.06.2019 08:14

    Wspieramy różne możliwe warunki rozwoju , w ograniczeniu emisji CO2 globalnie . Nie wspieramy niemożliwych redukcji CO2 globalnie , a obłożonych karą emisji CO2 w samej UE. Redukcja emisji bo CO2 nie zna granic, jest globalna i współtworzona przez ludzi. Redukujemy przemysłową emisje CO2 , globalna współpraca ludzi dla życia ludzi .

  2. ZIWK 23.06.2019 10:04

    Górnicy kopalń Dobasu są zadowoleni z działań władz Kraju Nadwiślańskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.