Polska wciąż rezerwuarem taniej siły roboczej

Opublikowano: 11.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 587

Najnowszy raport Eurostatu wskazuje, że Polska wciąż jest krajem taniej siły roboczej, a koszty pracy w naszym kraju są blisko trzy razy mniejsze od średniej w Unii Europejskiej. Tańsza siła robocza znajduje się jedynie w krajach takich jak Bułgaria czy Rumunia.

Według danych podanych przez Eurostat, unijna średnia kosztów pracy na jakie składa się wynagrodzenie oraz pozapłacowe koszty zatrudnienia wynosi 25 euro za godzinę pracy. Tymczasem przeciętny Polak kosztuje pracodawcę zaledwie 8,6 euro, a oznacza to po prostu, że im mniejsza kwota tym mniej pracownik jest tańszą siłą roboczą. W rankingu Eurostatu zajmujemy pozycję szóstą od końca, a godzinowy koszt zatrudnienia jest mniejszy jedynie w krajach takich jak Bułgaria, Litwa, Łotwa, Rumunia oraz Węgry.

Jedyną dobrą informacją z raportu Eurostatu jest fakt, że łączne koszty pracy rosną w Polsce szybciej niż w innych państwach Unii Europejskiej. Od 2004 r. godzinowe obciążenia związane z zatrudnieniem wzrosły w Polsce o blisko 80 proc., zaś przykładowo w Danii o 40 proc.

Wśród państw Unii kolejne pod względem najwyższych kosztów pracy są Belgia (39,1 euro za godzinę), Szwecja (37,4 euro), Luksemburg (36,2 euro) i Francja (35,1 euro).

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Piechota 11.04.2016 14:03

    I tak pewnie już pozostanie na dziesiątki lat, ponieważ są wielkie (wpływowe gospodarczo i politycznie) grupy interesu, przemysłu, które bogacą się lub utrzymują się na powierzchni dzięki gigantycznemu wyzyskowi. I za wszelką cenę nie dopuszczą do zmiany tego stanu rzeczy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.