Polska w unijnym ogonie pod względem wynagrodzeń

Opublikowano: 21.12.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1991

Osławiony „rynek pracownika” po raz kolejny okazuje się jedynie propagandowym mirażem. Z najnowszych danych wynika bowiem, że wśród państw Unii Europejskiej zajmujemy czwarte miejsce od końca pod względem średniego wynagrodzenia. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego Polskę wyprzedzają między innymi Litwa, Łotwa czy pogrążona od wielu lat w kryzysie Grecja.

Statystyki dotyczące średniego wynagrodzenia w krajach UE zostały opracowane na podstawie dyrektywy z października ubiegłego roku. Rada UE zdecydowała się wówczas na wydanie „Niebieskiej karty”, czyli dokumentu określającego warunki wjazdu i pobytu oraz zatrudnienie obywateli państw trzecich, którzy mają wysokie kwalifikacje zawodowe.

Nowy sposób liczenia statystyk polega zaś na połączeniu rachunków narodowych i danych z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Portal Forsal.pl przypomina, że są one korygowane poprzez „wyrażanie wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy jako ekwiwalenty pełnego czasu pracy”.

Z nowych danych Eurostatu wynika więc, że średnie roczne zarobki pracowników zatrudnionych w Polsce w pełnym wymiarze czasu to 14,4 tys. euro. Tym samym nie stanowią one nawet połowy średniej unijnej, która wyniosła w ubiegłym roku około 33,5 tys. euro.

Średnie zarobki pracowników w naszym kraju są wyższe jedynie od tych otrzymywanych w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Na wyższe płace mogą liczyć między innymi Litwini, Łotysze, Grecy, Estończycy, Chorwaci czy Słowacy.

Na podstawie: Forsal.pl, Analizy.pl
Źródło: Autonom.pl

11

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stary Kulas 21.12.2022 12:44

    Rynek pracownika skończył się w marcu 2022 roku. Pracy szuka kilkaset tysięcy pracowników z Ukrainy. W dodatku pracodawcy zatrudniając ich mają preferencyjne warunki, na przykład nie odprowadzają składek na ZUS i NFZ.

  2. Szwęda 21.12.2022 17:35

    Dlatego między innymi za najlepszy okres w moim życiu poza młodością i kilkoma sezonami pracy i godziwej płacy w Skandynawii, uważam te lata, kiedy nie jestem zatrudniony i żyję z socjalu i nie muszę zapinda|ać na zżeranych chciwością i wyciskajacych ludzi jak szmaty prywaciarzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.