Polska w 2016 r. będzie płatnikiem netto UE

Opublikowano: 29.02.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 608

W tym roku pierwszy raz w historii nasz kraj stanie się płatnikiem netto Unii Europejskiej. Ta bezprecedensowa sytuacja oznacza, że więcej wpłacimy na konta w Brukseli (poprzez składki członkowskie oraz przepadek niespożytkowanych środków), aniżeli otrzymamy w ramach funduszy europejskich!

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński potwierdził, że Polska w 2016 roku będzie płatnikiem netto UE. Warto przypomnieć, że w tym roku do unijnego budżetu odprowadzimy największą w historii składkę członkowską, która wyniesie aż 9,24 mld zł. Ile zyskamy? Dokładnie nie wiadomo, ale na pewno będzie to kwota mniejsza niż kwota składki.

Powodem takiego stanu rzeczy są opóźnienia w wydawaniu środków. Warto zauważyć, że rządzący naszym krajem mieli do tej pory poważne problemy z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej na lata 2007 – 2013. To samo dotyczy teraz kolejnej perspektywy budżetowej (lata 2014 – 2020). Według zapewnień ministra Kwiecińskiego wypłaty unijnych pieniędzy na inwestycje ruszą pełną parą dopiero w trzecim, a może nawet i w czwartym kwartale bieżącego roku. Uwzględniając fakt, iż kwota składki na ten rok jest już ustalona (9,24 mld zł), pewnym jest to, że Polsce nie uda się do końca grudnia pozyskać z brukselskiego budżetu środków wyższych niż wynosi składka. W efekcie pierwszy raz w historii staniemy się płatnikiem netto UE!

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. Maximov 29.02.2016 08:58

  Żadna niespodzianka.
  Aby dostać dofinansowanie z UE trzeba mieć wkład własny, który najczęściej pozyskuje się z kredytów.
  Obecnie miasta i gminy (duże inwestycje) oraz lokalne podmioty gospodarcze są zadłużone po uszy i nie są w stanie wykorzystywać tych środków.
  Ta tendencja będzie się pogłębiać.
  I tak zostaliśmy płatnikiem netto z ogromną składką do UE i z ogromnymi kredytami do spłacenia.
  Majstersztyk banksterów!

 2. emigrant001 29.02.2016 09:16

  Możesz pospacerować po unijnym chodniku i popatrzeć na unijny aqua park. Czasu masz jako bezrobotny pod dostatkiem, bo fabryki w twoim mieście unia nie zbudowała a z TV dowiesz się ile dziś urósł twój dług za unijne prezenty.

 3. argos1 29.02.2016 09:35

  I to jest kolejny argument “eurorealistów” dla tzw. “euroentuzjastów”, za przeprowadzeniem referendum, dotyczącego wyjścia Polski ze struktur Unii Europejskiej.
  “Polexit” powoli zaczyna się wreszcie wizualizować, na szczęście.

 4. skyhigh 29.02.2016 10:19

  gdyby Polska nie przystąpiła do UE to byśmy tu mieli jak na Ukrainie, majątek rozkradziony do całkowicie, budżet drenowany do cna. Tylko dlatego, że te pieniądze idą pod kontrolą Brukseli nasi złodzieje z wiejskiej, wszelkiej masci kacyki i kolesie misia nie mogą kraść na potęgę jak to miało miejsce na początkach transformacji

 5. Piechota 29.02.2016 10:32

  Nie rozumiem jak to jest, że jest tak dużo głupców, albo tak dużo ludzi zostało omamionych skoro uwierzyli, że Unia cokolwiek daje Polsce! Ogromne pieniądze, tak zwane dotacje albo inaczej zwane miliardy euro wpuszczane w krwiobieg Polski to nic innego jak specjalne mechanizmy mające na celu zadłużenie Polski na setki lat! Jest to rodzaj ekonomicznego rozbioru i całkowitego finansowego uzależnienia: wpędzanie polskich obywateli i przedsiębiorstwa w kredyty nie do spłacenia! I temu bandyckiemu, faszystowskiemu Światowemu Rządowi Bankowemu nie potrzebne jest nawet wprowadzanie euro w Polsce Podległej żeby ją całkowicie zniewolić na setki albo tysiące lat!

 6. Świetlisty 29.02.2016 18:42

  @skyhigh ale przecież własnie tak jest. Obudz sie

  majątek rozkradziony całkowicie, budżet drenowany do cna..etc

 7. Il 29.02.2016 22:10

  partyjniaki do kamieniołomów i innych podobnych robót. W ramach odpracowywania euro-dotacyjnych kredytów.

 8. radical3dom 01.03.2016 10:13
 9. belfanior 02.03.2016 08:20

  Ze skladkami i subsydiami jest tak ze skladki odprowadzac sie musi a dotacje otrzymac…moze…
  Po spelnieniu warunkow dyktowanych przez unie…
  Prosty jak drut element szantazu…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.