Tracimy miliardy na przestępstwach finansowych

Opublikowano: 27.12.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 736

W wyniku przestępstw, korupcji i nieczystych działań biznesowych z Polski wypłynęło w 2011 r. ponad 9 mld dol. – wynika z raportu waszyngtońskiej organizacji Global Financial Integrity. Wynik z ubiegłej dekady sytuuje nas w niechlubnej światowej czołówce.

Według raportu GFI Polska znalazła się w gronie 20 państw świata, z których w latach 2002-2011 “wyeksportowano” najwięcej nielegalnego kapitału. Z państw europejskich obok nas są to jeszcze Rosja, Białoruś, Turcja i Serbia. Według zestawienia, które znalazło się w opracowaniu nasz kraj zajmuje 18 miejsce na świecie jeśli chodzi o odpływ nielegalnego kapitału w dziesięcioleciu 2002-2011.

W ciągu ostatniej dekady średnio rocznie wypływało z Polski blisko 5 mld dol. Skumulowana wartość tego kapitału wynosi 49,39 mld dol. W 2011 r. było to 9,14 mld., w 2010 r. 10,62 mld. Mimo, że w ostatnich latach widać nieznaczną poprawę, początek poprzedniej dekady był znacznie lepszy. Między 2002 a 2005 rokiem odpływy wynosiły od 0,4 do maksymalnie 1,9 mld dol.

Największym eksporterem nielegalnego kapitału są Chiny – z kraju tego wyprowadzono w ciągu dekady ponad bilion dolarów. Na drugim miejscu znalazła się Rosja z wynikiem 880 mld dol.

Biorąc jednak pod uwagę wielkość wyprowadzanych kwot w relacji PKB, w najgorszym położeniu były kraje Afryki Subsaharyjskiej, które traciły przez to 5,7 proc. Produktu Krajowego Brutto (średnia dla świata wynosi 4 proc.). Na pierwszym miejscu z tego regionu znalazła się Nigeria, z której wyprowadzono 143 mld dol.

Największy wzrost wypływu nielegalnie wyprowadzanego kapitału odnotowały kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Z kolei globalnie największą stratę z tego tytułu odnotowały kraje Azji – 5,9 biliona nielegalnego odpływu w ciągu dziesięciu lat, czyli 40 proc. sumy odpływu kapitału z całego rozwijającego się świata.

Badanie Global Financial Integrity opiera się na danych dot. handlu i bilansów płatniczych 150 krajów rozwijających się przekazywanych do Międzynarodowego Funduszu Finansowego. Nielegalne przepływy finansowe są trudne do zmierzenia, ponieważ ci, którzy za nimi stoją starają się je ukryć. Autorzy raportu podkreślają, że ich wyliczenia pokazują jednak realną skalę zjawiska ze względu na metodologię, w której wzięto pod uwagę m.in. reeksport przez Hongkong.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. agama 27.12.2013 10:48

    Oni kradną, a my płacimy. Polityka i pieniądze powinny zostać zlikwidowane na rzecz komputerów i rozwiniętych duchowo Jedi.

  2. biedak 27.12.2013 13:55

    “Z państw europejskich obok nas są to jeszcze Rosja, Białoruś, Turcja i Serbia.”

    Dorzuciłbym tu jeszcze Iran, Indie, Wietnam, RPA i Kanadę… Ale mniejsza z tym.

    Z Chin w ciągu dekady wyprowadzono ponad bilion dolarów. Co oni na to? “Yang nie piernicz tylko wsiadaj do tego pociągu, za 30 minut musimy być 100 kilometrów stąd”.

  3. skyhigh 27.12.2013 14:17

    (Komentarz usunięty – nadużywanie WIELKICH znaków. Dobra rada: wyłącz Caps Lock i poczytaj punkt 3e regulaminu. Admin)

  4. dr_Nos 27.12.2013 14:23

    Zapoznałem się z całym raportem i trzeba stwierdzić, że ten artykuł jest nie w pełni rzetelny i nieco naciągany, by sugerować jak tu u nas źle i niedobrze.
    Nie ma nic tragicznego w tym, że Polska jest na 18. miejscu, bo zestawienie nie obejmuje 36 najbardziej rozwiniętych krajów świata – “starej” UE, USA, Kanady Japonii, Australii itp. i wcale nie dlatego, że tam nie ma “lewizny”.
    Spośród pozostałych Polska ma jedną z większych gospodarek, więc to nic dziwnego, że nominalnie to będzie większa kwota niż dla jakiegoś Kongo.
    Artykuł też nie wspomina, że te nielegalne przepływy w 2011 stanowiły 2% PKB, czyli poniżej podanej średniej.

    @skyhigh
    Wczoraj ten artykuł cały dzień wisiał na głównej stronie onetu, więc najpierw się zastanów przed pienieniem się “media manipulujo”.

  5. skyhigh 27.12.2013 15:44

    @dr nos – czy uwazasz ze znikniecie 50 mld USD to temat na szmaciana strone szmacianego oNETU ? napisane “zeby nie było”, “w razie W” informacja byla w mediach- nie badz smieszny, widocznie jestes juz sobie na emeryturce rzadowej i nie obchodzi cie jak lataja dziure budzetowa, np podnoszeniem wieku emerytalnego lub braniem pieniedzy z (i tak juz okradzionych) z ofe. Chlopie, nie zdajesz sobie skali z tych machlojek i przestan umniejszac!!! polskie wladze to szambo, ktore ciagnie sie od komuny i nikt nie wyciaga konsekwencji tylko kazdy nadstawia łapę po kase !!!

  6. skyhigh 27.12.2013 16:02

    i jeszcze jedno, nie dziwi cie, ze ten artykuł wisał WCZORAJ na onecie ? wczoraj bylo swieto!!! czy wiesz o ile spada poczytnosc w swieta ? dzis jakos nie ma sladu po tym artykule ale to chyba nie ma zwiazku prawda…

  7. dr_Nos 27.12.2013 16:33

    @skyhigh
    No pewnie, powinni zostawić ten news na 2 lata i każdemu jeszcze wysłać ulotkę do domu z potwierdzeniem odbioru. Rzadko się zdarza, by jakiś news wisiał więcej niż 1 dzień, więc nie szukaj spisku tam, gdzie go nie ma. Wystarczy elementarna umiejętność wyszukiwania informacji, by natrafić na te ślady, których wg ciebie nie ma: http://biznes.onet.pl/polska-traci-na-przestepstwach-finansowych-miliard,18490,5595308,1,news-detal
    Jakby bardziej interesowała cię rzetelna analiza niż pienienie się, to byś sam próbował przeanalizować ten raport. Spojrzenie na to, jak to wygląda w porównaniu do innych krajów jest również istotne, choć jest to utrudnione przez brak ujęcia krajów najbardziej rozwiniętych. Rozumiem, że tam też jest wina “polskiej komuny”?
    Poza tym ciężko wyłapać na podstawie tego raportu, który rząd jest bardziej temu winny. Najmniej wyciekało za czasów SLD. Potem raz rosło, raz malało. Ciężko też wnioskować o przyczynach na podstawie tego konkretnego raportu. No chyba, że ktoś lubi dyskusje jak “u cioci na imieninach”, to może próbować uzasadniać cokolwiek czymkolwiek.

  8. skyhigh 28.12.2013 14:34

    @ dr nos, nie chodzi o szukanie spisku, chodzi o pieniadze, ktorych nie ma na sluzbe zdrowia, edukacje, rozwoj itd, chodzi o to ze w polsce jest syf jakbys niezauwazyl. chodzi o te marne emeruturki, ktore nie starczaja na nic, i dziure budzetowa ktora ktos zapycha moimi i Twoimi pieniedzmi zamiast zajac sie zlodziejami, ktorzy rozkradaja nasz majatek. Przestan porownywac nas do ukrainy czy rosji a zacznij do niemiec albo szwecji. Jezeli chodzi o wyszukiwanie informacji to najpierw trzeba ja zobaczyc zeby pozniej moc ja odszukac ponownie, to chyba logiczne prawda ?
    ps, slyszales ostatnio o najwiekszej odkrytej polskiej aferze korupcyjnej zwiazanej z informatyzacja i Centrum Projektow Informtycznych ?
    Cos szybko sprawa zniknela z mediow.

  9. dr_Nos 28.12.2013 18:34

    Chciałbym porównać do Niemiec lub Szwecji, jednak ten konkretny raport na to nie pozwala, bo nie obejmuje tych krajów. Dlatego wysnuwam wnioski, takie jakie się z niego da wyciągnąć. Chyba wcześniej napisałem to jasno?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.