Polska skrytykowana za niechęć przyznawania azylu

Opublikowano: 02.03.2017 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 788

Polskie władze masowo odmawiają wjazdu osobom ubiegającym się o azyl na granicy białorusko-polskiej – podaje organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

Według jej danych chodzi przede wszystkim o osoby pochodzące z Czeczenii, Gruzji i Tadżykistanu, które ubiegają się o azyl w Polsce, trafiając do kraju przez granicę z Białorusią.

„Ich liczba osiągnęła szczyt wiosną i latem 2016 roku (200-300 osób ubiegających się o azyl w ciągu dnia, do 40-80 osób zimą). Polscy pracownicy straży granicznej prowadzą z pasażerami ubiegającymi się o azyl krótką rozmowę, gdy przyjeżdżają pociągiem na graniczną stację z białoruskiego Brześcia. Zazwyczaj wszyscy za nielicznymi wyjątkami otrzymują odmowę wjazdu do Polski i możliwości złożenia wniosku o azyl. Wręczane… pisemne decyzje zazwyczaj powołują się na brak wizy lub zezwolenia na pobyt uniemożliwiających wjazd, jednocześnie nie zawierają wzmianek na temat wniosku o przyznanie azylu… Osoby, którym odmówiono wjazdu, tego samego dnia są z powrotem wysyłane do Białorusi” — czytamy w komunikacie.

Jak podkreśliła przedstawicielka HRW Lydia Gall, „Polska naraża tych ludzi na niebezpieczeństwo, odmawiając im dostępu do procedury przyznania azylu”. Podkreślono, że ciągłe odmowy naruszają prawo międzynarodowe.

Jednocześnie MSW Polski w odpowiedzi na list HRW poinformowało, że większość ludzi przybywających na przejście graniczne w Terespolu i chcących trafić do kraju to imigranci gospodarczy. Resort także zapewnił, że wszyscy obcokrajowcy mają prawo ubiegać się o azyl w Polsce i straż graniczna przyjmuje odpowiednie wnioski.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.