Polska prowadzi rozmowy ws. broni nuklearnej?

Opublikowano: 12.10.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1481

Polski rząd aktywnie zabiega o umieszczenie amerykańskiej broni jądrowej na polskim terytorium.

Po tym, jak Departament Stanu USA zaprzeczył, że prowadzone są jakiekolwiek rozmowy z Polską na temat programu nuclear sharing, w ramach którego amerykańska broń jądrowa zostałaby umieszczona na polskiej ziemi, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że rozmowy były prowadzone, ale nie angażowały Departamentu Stanu.

„Temat uczestnictwa polski w programie Nuclear Sharing pojawiał się w rozmowach prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Andrzeja Dudy, natomiast nie jest on na etapie, w którym zaangażowany jest departament stanu i w którym są już konkretne rozmowy” – poinformował.

W piątek rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel oświadczył, że Stany Zjednoczone nie prowadzą z Polską negocjacji w sprawie możliwości rozmieszczenia broni jądrowej w ramach polityki „nuclear sharing”. Zaznaczył, że USA nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium żadnego kraju, który przystąpił do NATO po 1997 roku.

Wcześniej w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” polski prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska dyskutowała z USA o możliwości włączenia kraju pod parasol atomowy NATO. Kumoch został poproszony o komentarz do wypowiedzi Patela o braku negocjacji podczas wywiadu Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Odpowiedział, że rzecznik Departamentu Stanu USA może być nieświadomy takich planów. Kumoch podkreślił, że część rozmów między prezydentami odbywa się prywatnie. „Prezydent nie powiedział w wywiadzie, jaka była amerykańska reakcja. Polska uważa, że wszystkie kraje NATO powinny być chronione w równym stopniu, także przed atakiem nuklearnym. Są różne rozwiązania, jednym z nich jest program nuclear sharing i prezydent zwrócił na to uwagę”.

Od listopada 2009 roku amerykańska broń jądrowa trafiła do Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Gosc.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rzbogdan 12.10.2022 15:11

    Tylko nie wiem po co? Z terytorium Niemiec też wszystko ogarną. Polska to taki bufor tak samo było w czasach układu Warszawskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.