Polska poparła oskarżenie Syrii o użycie broni chemicznej

Opublikowano: 13.05.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 614

Wielka Brytania, Belgia, Estonia, Niemcy, Francja i Polska poparły raport zespołu ds. dochodzenia i identyfikacji Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), w którym oskarżono Syrię o użycie broni tego rodzaju w 2017 roku, wynika ze wspólnego oświadczenia tych państw. Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) opublikowała raport ws. ataków chemicznych w Syrii w 2017 roku. Zgodnie z wnioskami grupy śledczej, ataki lotnicze w prowincji Hama z wykorzystaniem pocisków z chlorem i sarinem zostały przeprowadzone przez syryjskie Siły Powietrzne.

Według MSZ Syrii raport OPCW zawiera nieprawdziwe i sfabrykowane dowody, których celem jest zafałszowanie faktów i oskarżenie władz kraju. Jak podkreślił Damaszek, wojska Syryjskiej Republiki Arabskiej nigdy nie użyły broni chemicznej. Rzeczniczka prasowa MSZ Rosji powiedziała natomiast, że dokument został sporządzony na zamówienie i przy nacisku politycznym krajów Zachodu. We wtorek odbył się nieformalny dialog interaktywny w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat broni chemicznej w Syrii. Spotkanie miało zamknięty charakter i nie wzięły w nim udziału stałe przedstawicielstwa Rosji i Chin. W posiedzeniu uczestniczył natomiast dyrektor generalny Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej Fernando Arias.

Jak powiedział na konferencji prasowej ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzja, pomimo otwartej krytyki „nielegalnego charakteru zespołu ds. dochodzeń i identyfikacji” Rosja nie była przeciwna wystąpieniu dyrektora generalnego OPCW na forum Rady Bezpieczeństwa, który przedstawił raport. Strona rosyjska chciała jednak, żeby posiedzenie odbyło się w trybie jawnym – zaznaczył. „Niestety nasi zachodni partnerzy i ich sojusznicy nalegali na organizację tego posiedzenia za zamkniętymi drzwiami, pomimo haseł o otwartości i przejrzystości Rady Bezpieczeństwa. Takie podejście jest dla nas nie do przyjęcia, ponieważ podważa ono prawa państw-uczestników konwencji o zakazie broni chemicznej i organów kierowniczych OPCW, którym uniemożliwia się zapoznanie z meritum tego spotkania” – podkreślił Nebenzja. Biorąc to pod uwagę, Rosja postanowiła nie uczestniczyć w tym posiedzeniu, sprzeciwiając się praktyce współpracy z dyrektorem generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej za plecami większości członków OPCW.

Po posiedzeniu Wielka Brytania, Belgia, Estonia, Niemcy, Francja i Polska wydały oświadczenie, które głosi, że sześć państw aprobuje pierwsze sprawozdanie zespołu ds. dochodzeń i identyfikacji Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej z 8 kwietnia 2020 roku. „Całkowicie popieramy wnioski raportu” – podkreślono w oświadczeniu.„Jednoznacznie potępiamy użycie broni chemicznej przez Siły Powietrzne Syryjskiej Republiki Arabskiej, jak stwierdzono w raporcie”. Wielka Brytania, Belgia, Estonia, Niemcy, Francja i Polska oświadczyły także, że użycie broni chemicznej przez kogokolwiek i w każdych okolicznościach jest naruszeniem prawa międzynarodowego i zbrodnią przeciwko ludzkości.

Wcześniej ambasador Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Michaił Uljanow, komentując raport grupy ds. dochodzenia i identyfikacji OPCW powiedział, że wina Damaszku w prawdopodobnym ataku chemicznym w prowincji Hama w 2017 roku jest wykluczona i potwierdzają to dane amerykańskich radarów, a kwalifikacje osób, które przygotowały ten dokument, są wątpliwe. Stałe Przedstawicielstwo Rosji przy ONZ zaznaczyło również, że raport Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej nie budzi zaufania, a jego założenia opierają się wyłącznie na dochodzeniu zdalnym, bez analizy sytuacji na miejscu zdarzenia.

Rosja i rząd Syrii niejednokrotnie oskarżały OPCW o stronniczość w badaniu okoliczności zdarzeń na terytorium Syrii i poddawały pod wątpliwość ustalenia Sekretariatu Technicznego instytucji. Syryjskie władze wielokrotnie mówiły, że nigdy nie użyły broni chemicznej przeciw ludności cywilnej i terrorystom, a cały arsenał chemiczny kraju został wywieziony z Syrii właśnie pod kontrolą Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. lcoyote 13.05.2020 22:34

    Ciekawe stwierdzenie “użycie broni chemicznej przez kogokolwiek i w każdych okolicznościach jest naruszeniem prawa międzynarodowego i zbrodnią przeciwko ludzkości” – a co robią te wszystkie pańswtw i nie tylko one stosując OPRYSKI Bronią CHEMICZNĄ na własne społeczeństwa

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.