Polska podpisała Traktat o Handlu Bronią

Opublikowano: 14.07.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 707

Polska stała się 75 państwem, które podpisało Traktat o Handlu Bronią. To kolejny krok w stronę wprowadzenia w życie postanowień pierwszego powszechnego dokumentu regulującego handel bronią i chroniącego prawa człowieka. Czekamy na jego ratyfikację.

Traktat o Handlu Bronią może zapobiec przepływom broni do krajów, w których zostałaby ona użyta w celu popełnienia zbrodni. Zobowiązuje wszystkie rządy do oceny ryzyka transferu broni, amunicji lub ich elementów do innego kraju, w którym mogą być one wykorzystane do popełnienia lub ułatwienia poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Państwa zgodziły się powstrzymać transfer w przypadku, gdy istnieje realne ryzyko łamania praw człowieka i nie może być ono złagodzone.

3 czerwca 2013 r. na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ nastąpiło uroczyste otwarcie Traktatu do podpisów i ratyfikacji. Jak dotąd swoje podpisy złożyło 75 państw, w tym Polska. Wydłużającą się listę sygnatariuszy można śledzić na bieżąco na stronie Biura ONZ ds. Rozbrojenia (UNODA).

Jak po podpisaniu Traktatu będzie wyglądał proces jego wejścia w życie? Warunkiem koniecznym jest ratyfikowanie dokumentu przez minimum 50 państw. Traktat zyska moc prawną i zacznie obowiązywać w praktyce 90 dni po dacie ratyfikacji. Artykuł 5 Traktatu zobowiązuje państwa do implementacji jego postanowień. Jesteśmy zatem w połowie drogi – konieczna jest ciągła presja opinii publicznej, aby zapisane w dokumencie regulacje stały się rzeczywistością, a prawa człowieka były chronione.

Źródło: Amnesty International Polska


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. jacques.demolay 14.07.2013 10:06

    @bos

    Demokracja.

    “Po czwarte brakuje informacji o tym co można zrobić indywidualnie aby militaryści przestali terroryzować ludzi nie posiadających militariów, aby przestali bawić się zwykłymi ludźmi poprzez zastraszanie ich militariami.”

    Podziel się z nami swoją wiedzą na ten temat.

  2. jestemtu 14.07.2013 12:29

    Po jaką cholerę takie traktaty, skoro i tak “mocarstwa” zbroją kogo chcą i gdzie chcą. To zwykłe p** kotka za pomocą młotka.
    Polska mogłaby np. sprzedać broń do Syrii, ale ten durny traktat nie pozwala. Za to usrael będzie dozbrajał terrorystów którzy tam walczą.

    Kompletny bezsens.

    A co amnesty interere, może niech zajmą się prawami człowieka, a nie polityką.
    Krzyczą że więźniowie nie mają miejsca w celach, ale dzieci niedożywione w szkole ich nie interesują. Kolejna popierdułka.

  3. Konter 14.07.2013 16:04

    Rosja i Chiny podpisały ten traktat?

  4. Konter 14.07.2013 16:21

    Z tego co widzę to ani Rosja, ani Chiny, ani USA jeszcze nie ratyfikowali tego traktatu 😉

    http://disarmament.un.org/treaties/t/att

  5. biedak 14.07.2013 22:47

    @bos czyli wedlug Ciebie kazdy czlowiek powinien decydowac za siebie? Sporo jest takich ludzi, jednak co wybory to wygrywa ta komuna, ktora pozbawia nas wolnsci…

  6. hanz3335 15.07.2013 05:50

    Kochany Izrael też a Polski rząd to nie myśli o polskich robotnikach z zakładów zbrojeniowych.Ciekawe!!!

  7. W.W. 15.07.2013 09:18

    Witam

    Jeśli my, sami sobie wiążąc ręce, nie sprzedamy im tej broni, z pewnością znajdą się rządy, które im ją z chęcią sprzedadzą.
    Przywołam tu kontrakt na czołgi do Indii. My odmówiliśmy a Amerykanie nie i kto na tym zarobił?
    Ci co chcieli czołgi i tak je dostali.

    WW

  8. adambiernacki 16.07.2013 09:24

    Rosja i USA żyją wręcz z handlu bronią i wywołują konflikty na swoich rynkach zbytu. Wtryniła się nowa siła do Afryki i drogi buduje i mosty;-)Biedactwa muszą walczyć o rynki zbytu. Lepiej ustawiona jest tutaj największa firma pogrzebowa na świecie bo to ona kasiorę kolekcjonuje za kości. “Trwa zażarta walka o pokój”.

  9. awkward 19.07.2013 23:59

    Traktując poważnie postanowienia tego traktatu, nikt nie powinien sprzedawać broni Izraelowi. Jeżeli to się nie skończy (a jak chyba wszyscy wiemy tak się nie stanie), wówczas ten cały “traktat” to tylko kolejne, nic nie znaczące widowisko pod publikę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.