Polska podpisała kontrakt na dostawę gazu z USA

Opublikowano: 23.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 809

Polska podpisała kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi na dostawę skroplonego gazu ziemnego na okres pięciu lat, poinformowano na stronie internetowej PGNiG.

„Niebieskie paliwo” będzie przeznaczone na rynek Polski i innych państw Europy Środkowej. Łącznie oczekuje się kilku podobnych kontraktów.

Zaznaczono, że gaz będzie dostarczany przez brytyjską firmę Centrica ze znajdującego się w Luizjanie terminalu Sabine Pass.

Zdaniem szefa PGNiG Piotra Woźniaka kontrakt jest pierwszym z zaplanowanych. Podkreślił, że transakcja ma na celu „zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu, w którym historycznie dominował rosyjski gaz”.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski powiedział o determinacji kraju do odmowy przedłużenia kontraktu na dostawy gazu z Rosji, która kończy się w 2022 roku. Teraz 2/3 swojego zapotrzebowania na „niebieskie paliwo” pokrywa z dostaw rosyjskich.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. karp 23.11.2017 12:07

  A o ile jest droższy amerykański gaz od rosyjskiego?

 2. MakSym 23.11.2017 12:25

  Dwukrotnie ale nie o to chodzi, tylko o zadęcie propagandowe PIS-owskich pawianów i równocześnie dymanie ciemnego luda, który za niego zapłaci.

  “Niespodzianka! Amerykański gaz okazał się rosyjskim! I co teraz?”
  https://www.youtube.com/watch?v=2EPn1pQqbos

  “Dziennikarze z organizacji International Consortium of Investigative Journalists (Międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych), finansowanej m.in. przez fundusz Georga Sorosa, ustalili, że w rzeczywistości amerykańskie gazowce dostarczają do Europy Zachodniej gaz skroplony nie z USA, ale z Rosji. Jak opisuje wyniki dochodzenia belgijska gazeta „Le Soir”, do portu w Antwerpii dotarły cztery amerykańskie gazowce z LNG wyprodukowanym przez rosyjską firmę Sibur, a zatankowanym w terminalu w Ust-Łudze pod St. Petersburgiem. Gaz ten ma być droższy od tego, który Zachód kupuje w Gazpromie. “

 3. karp 23.11.2017 12:55

  MakSym, z tym rosyjskim gazem przebranym za amerykański to raczej ściema:
  http://www.szczesniak.pl/3314

  Czy masz jakieś źródła pokazujące, że gaz jest dwukrotnie droższy?
  Z pewnością wydobycie w USA, a potem transport na tankowcach wyjdzie drożej, niż puszczenie tego rurą z Rosji. Ale wszystko jest pod zasłoną tajemnicy handlowej.

  Jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne poprzez dywersyfikację:
  Widzę, że mocarstwo USA gra mocno przeciw mocarstwu Rosyjskiemu (np. kolejne sankcje USA zabraniające europejskim firmom handlu z ruskimi). Ruska gospodarka nie ma się najlepiej, a po odcięciu od rynku euro może się całkiem wysypać. W czasie takiego zamieszania Polska energetyka byłaby na łasce i niełasce USA z ich dostawami.

 4. karp 24.11.2017 22:04

  Zachwyt? Może jeszcze raz przeczytaj to, co pisałem. Ja tylko zauważam, że zachodzi pewna przemiana. A czy uzależniamy się od jednego mocarstwa, czy od drugiego… duża różnica? Teraz chyba lepiej grać w zielone.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.