Polska płaci odsetki od blokowanego Polsce kredytu KPO

Opublikowano: 05.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1697

Media przekazują nowe informacje dotyczące pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Według Ministerstwa Finansów Polska płaci i będzie płaciła odsetki i dług od KPO.

W obozie władzy od wielu miesięcy trwa spór dotyczący Krajowego Planu Odbudowy. Jak opisuje w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”, politycy Prawa i Sprawiedliwości zaczęli się już nawet zastanawiać, czy jest sens dalej tkwić w unijnym mechanizmie.

„My już się nie spodziewamy pieniędzy z KPO. Może coś nam skapnie, ale i tak to będzie ułamek należnej nam kwoty. Dlatego będziemy zastanawiać się nad porzuceniem mechanizmu” – stwierdził anonimowo jeden z członków Prawa i Sprawiedliwości. Co więcej, posłowie koalicyjnej Solidarnej Polski chcieliby wyjścia z procesu dotyczącego Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej już podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Tymczasem według Ministerstwa Finansów, nie da się zrezygnować z KPO i wyjść z całego mechanizmu. Ponadto, spłata bieżących należności jest jedną z pozycji w rocznym budżecie UE. W praktyce więc wpłacane do budżetu dochody służą finansowaniu wszystkich polityk i działań unijnych, a nie tylko wybranych. Oznacza to, że Polska już teraz płaci odsetki i dług od Krajowego Planu Odbudowy. Przepisy UE nie przewidują bowiem zawieszenia albo anulowania składek dla danego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej.

Ostatnio serwis „Politico” analizował relacje na linii Warszawa-Bruksela, wskazując, że polskie władze nie zamierzają ustąpić w sporze z Komisją Europejską. Jak podkreślono, nic nie wskazuje na to, żeby Unia Europejska planowała wypłacić 35 mld euro pożyczek i grantów z Funduszu Odbudowy. Wypłata zgodnie z obietnicą Ursuly von der Leyen miały nastąpić po spełnieniu kamieni milowych.

Opracowanie: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Admin WM 05.08.2022 11:29

  Świetny biznes – płać odsetki od obiecanych pieniędzy, których ci nie damy. Na dodatek PiS dopisał mnóstwo punktów do spełnienia, od których zależy kiedy Polska otrzyma kredyt, których KE wcale od Polski nie wymagała. Chcieli się popisać jakimi to są przodownikami wprowadzania Wielkiego Resetu i Nowego Porządku Świata?

 2. SamNeill 05.08.2022 12:29

  Po prostu wśród obecnie rządzących jest mało osób merytorycznych.

 3. MasaKalambura 05.08.2022 21:45

  Jak dugo trzeba będzie czekać na skutki niechcianego w Polsce już kolejnego kredytu? Odsetek od kredytu. Kredytu od odsetek. Słapów kredytów na kredyty od kredytó∑.

  a do tego Stwórca wypowiedział w ostatniej Księdze otwartą wojnę Lichwie. TYch co na lichwę pożyczają, oraz tym, którzy oddają swe majątki do obracania w kierunku lichwy.

  Chyba cały świat cywilizowany jest w stanie wojny ze Stwórcą.

  Jeśli idzie o naszego Premiera, merytoryczność przestrzeni Lichwy u niego jest ikoniczna z racji kariery jego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.