Polska odrzuca propozycję Gazpromu ws. renegocjacji cen gazu

Opublikowano: 10.12.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 658

Rosyjski Gazprom wystąpił do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z wnioskiem o renegocjację ceny gazu dostarczanego do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego z 25 września 1996 roku. Polacy odrzucili propozycję, twierdząc, że wniosek nie spełnia wymogów formalnych i że jest niezasadny.

“Spółki Gazpromu wystąpiły do PGNiG z wnioskiem o renegocjację ceny gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu gazu ziemnego do Polski z 25 września 1996 r., czyli tzw. kontraktu jamalskiego” — poinformował PGNiG w piątkowym komunikacie. “W ocenie spółki wniosek renegocjacyjny Gazpromu jest nie zasadny oraz nie spełnia wymogów formalnych opisanych w kontrakcie jamalskim, a w rezultacie jest bezskuteczny” — napisano w komunikacie polskiej spółki gazowej.

Tego samego dnia, gdy rosyjska spółka zwróciła się o otwarcie negocjacji ws. cen gazu, premier Mateusz Morawiecki potwierdził utrzymanie linii politycznej swoich poprzedników. Mówił też o konieczności zerwania z gazową zależnością od Rosji. “Już dziś płacimy o 20% więcej za gaz niż Niemcy, a jest to kraj dużo bogatszy od nas. Jest to więc ewidentna niesprawiedliwość. To jest strategia „dziel i rządź”, którą Rosjanie uprawiają w tym kontekście. My chcemy się uniezależnić” — zaznaczył Morawiecki.

Kontrakt jamalski to długoterminowa umowa między PGNiG a Gazpromem na dostawy ok. 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie do Polski do 2022 roku. Jego zapisy po raz ostatni były renegocjowane w 2010 roku przez ówczesnych wicepremierów Polski i Rosji, Waldemara Pawlaka oraz Igora Sieczina. Dodano wówczas w aneksie do kontraktu zwiększenie dostaw. PGNiG chce po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu.

Zdjęcie: hzv_westfalen_de (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.