Polska odparła cyberatak ze strony Rosji

Opublikowano: 15.10.2017 | Kategorie: Polityka, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Znany polski polityk Antoni Macierewicz, sprawujący obecnie stanowisko Ministra Obrony Narodowej, pochwalił się odparciem ataku ze strony Rosji. Jednocześnie dodał, że na terenie Polski trwa rosyjska wojna hybrydowa polegająca między innymi na krytykowaniu szefa MON i zdolności obronnych polskiej armii.

Według Macierewicza Polska została niedawno zaatakowana przez Rosję, konkretnie w cyberprzestrzeni. Jednak atak ten nie był skuteczny ze względu na skuteczne polskie systemy obronne, które go rzekomo uniemożliwiły. Nie wiadomo jednak jaki był cel ataku, wspomniano tylko, że chodziło o próbę unieruchomienia serwerów, więc można założyć, że skuteczne okazały się polskie firewalle oraz rozwiązania umożliwiające przetrwanie ataku typu denial of service.

Nie wiadomo też na jakiej podstawie cybernetyczny laik, którym niewątpliwie jest Antoni Macierewicz, ustalił, że źródło pochodzenia rzekomego ataku pochodziło z Rosji. Cyberprzestrzeń ma to do siebie że bardzo łatwo jest udawać, że dany atak nastąpił za IP komputerów znajdującym się w konkretnym kraju.

Trudno uwierzyć, że profesjonalni hakerzy robili włamania lub ataki DDoS korzystając ze swojego rzeczywistego adresu IP. Przeważnie emuluje się adresację z innych krajów aby w razie czego na nich rzucić podejrzenia. Nie wiemy zatem skąd ta pewność polskiego MON, że jest to rzekomy atak cybernetyczny z Rosji? Czy opiera się ona bardziej na przekonaniach czy też po prostu nie podano wszystkich faktów?

Jeśli jednak rzeczywiście tak było i został odparty rosyjski atak w cyberprzestrzeni to należy się tylko cieszyć. Niepokojące jest jednak to że szef polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej publicznie oskarża sąsiednie państwo, będące potęgą atomową, o próbę zaatakowania infrastruktury informatycznej na terenie Polski. Jest to bardzo poważna sprawa, która może skutkować nieprzewidywalnymi konsekwencjami.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Nowy sezon kabaretowy ?? hahaha:)

Stanlley
Użytkownik

To nie kabaret… no ani trochę śmieszne nie jest… Raczej smutkiem powiało….