Polska odnowi tablicę upamiętniającą UPA

Opublikowano: 22.01.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1395

Resort spraw zagranicznych zareagował na zdewastowanie kolejnego ukraińskiego pomnika na południowym-wschodzie Polski.

https://www.youtube.com/watch?v=z1IzJLlPDxc

„Wobec ostatnich prób skłócenia narodów Europy na tle historycznym, obserwujemy kolejne działania mające podważyć dobrosąsiedzkie relacje Polski, tym razem z Ukrainą. Odnotowujemy z ubolewaniem kolejny prowokacyjny incydent na Monastyrze” – napisano w oświadczeniu MSZ RP dodając, że odpowiednie służby badają incydent.

Jak wiadomo, na górze Monastyrz obok Werchaty w województwie podkarpackim osoby o nieustalonej dotąd tożsamości zniszczyły tablicę poświęconą żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii – mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy zginęli w walkach z NKWD w dniach 2-3 marca 1945 roku.

Informację o zniszczeniu memorialnej tablicy przekazała Ambasada Ukrainy w Polsce, a dokładnie w komentarzu dla Agencji Ukrainform – ambasador Andrij Deszczyca. „Zwróciliśmy się do konsulatu Ukrainy w Lublinie, na terytorium którego to okręgu konsularnego znajduje się góra Monastyr. Poprosiliśmy, aby konsulat nawiązał kontakt z lokalnymi organami władzy w celu wyjaśnienia faktów i okoliczności tego wydarzenia” – powiedział Deszczyca. Dodał, że strona ukraińska potępia każdy akt wandalizmu wobec mogił i miejsc pamięci, niezależnie od tego czy jest dokonany w Polsce czy na Ukrainie, jako niedopuszczalny w cywilizowanym świecie.

Ambasador Ukrainy dodał, że trwają już rozmowy w sprawie odnowienia tablicy i ma nadzieję, że przyniosą one szybkie rezultaty.

Na podstawie: Twitter.com/msz_rp, Ukrinform.ua
Źródło: PolUkr.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 22.01.2020 12:33

    skoro tablice zniszczyli rosyjscy sabotażyści to dlaczego Polacy chcą ja naprawiać?

  2. LichoNiespi 22.01.2020 13:36

    Skirw….y polskie kundle w nie-rzadzie warszwskim

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.