Polska odnowi tablicę upamiętniającą UPA

Opublikowano: 22.01.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1026

Resort spraw zagranicznych zareagował na zdewastowanie kolejnego ukraińskiego pomnika na południowym-wschodzie Polski.

https://www.youtube.com/watch?v=z1IzJLlPDxc

„Wobec ostatnich prób skłócenia narodów Europy na tle historycznym, obserwujemy kolejne działania mające podważyć dobrosąsiedzkie relacje Polski, tym razem z Ukrainą. Odnotowujemy z ubolewaniem kolejny prowokacyjny incydent na Monastyrze” – napisano w oświadczeniu MSZ RP dodając, że odpowiednie służby badają incydent.

Jak wiadomo, na górze Monastyrz obok Werchaty w województwie podkarpackim osoby o nieustalonej dotąd tożsamości zniszczyły tablicę poświęconą żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii – mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy zginęli w walkach z NKWD w dniach 2-3 marca 1945 roku.

Informację o zniszczeniu memorialnej tablicy przekazała Ambasada Ukrainy w Polsce, a dokładnie w komentarzu dla Agencji Ukrainform – ambasador Andrij Deszczyca. „Zwróciliśmy się do konsulatu Ukrainy w Lublinie, na terytorium którego to okręgu konsularnego znajduje się góra Monastyr. Poprosiliśmy, aby konsulat nawiązał kontakt z lokalnymi organami władzy w celu wyjaśnienia faktów i okoliczności tego wydarzenia” – powiedział Deszczyca. Dodał, że strona ukraińska potępia każdy akt wandalizmu wobec mogił i miejsc pamięci, niezależnie od tego czy jest dokonany w Polsce czy na Ukrainie, jako niedopuszczalny w cywilizowanym świecie.

Ambasador Ukrainy dodał, że trwają już rozmowy w sprawie odnowienia tablicy i ma nadzieję, że przyniosą one szybkie rezultaty.

Na podstawie: Twitter.com/msz_rp, Ukrinform.ua
Źródło: PolUkr.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,25 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

skoro tablice zniszczyli rosyjscy sabotażyści to dlaczego Polacy chcą ja naprawiać?

LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

Skirw….y polskie kundle w nie-rzadzie warszwskim