Polska obniży podatki producentom gier komputerowych

Opublikowano: 25.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 551

Promocja historii Polski za granicą za pomocą inicjatyw Polskiej Fundacji Narodowej wypada tak sobie, ale Ministerstwo Kultury ma nowy plan. Kluczem do sukcesu mają być gry komputerowe i ulgi podatkowe dla ich producentów.

Nie każdy jednak wytwórca gier wideo będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania ustawowo określone koszty kwalifikowalne. Ministerstwo Kultury zapozna się z każdą produkcją i oceni, czy mamy do czynienia z utworem „patriotycznym”. Korzyść dla twórcy ma sięgać 19 proc. kosztów kwalifikowalnych. Ministerstwo argumentuje, że rozwiązanie wzorowane jest na tych, które już stosują Wieka Brytania, USA, Kanada czy Francja. Ulga podatkowa dla patriotycznych gier, podnosi resort, to realizacja zapisów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do r. 2020, z perspektywą na kolejną dekadę.

O przyznaniu ulgi zdecyduje opracowany w resorcie tzw. test kulturowy, sprawdzający, czy odpowiednio patriotyczni są główni bohaterowie gry oraz miejsce akcji. Punkty będzie można otrzymać również za inne elementy polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego obecne w uniwersum gry. Resort dodaje, iż gry mogą być znakomitym nośnikiem „wartości istotnych z polskiej perspektywy”. Odrębna część testu będzie miała za zadanie sprawdzenie, czy produkcja elementów gry odbywała się na terenie Polski i czy pracowali przy niej obywatele naszego kraju, ewentualnie rezydenci Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ministerstwo Kultury wiąże z grami nadzieje na wielu płaszczyznach. Ulgi podatkowe mają nie tylko przełożyć się na promocję Polski, ale także na zwiększenie zatrudnienia w sektorze oraz na wzrost wynagrodzeń. W tym miejscu wypada jednak zauważyć, że mechanizm „niższe podatki = wyższe zarobki” wygląda tak prosto tylko w neoliberalnych modelach gospodarczych.

Sektor gier wideo w Polsce należy do bardziej rozbudowanych w Europie – zajmuje 7. miejsce na kontynencie. Ustawa, która zagwarantuje mu ulgi podatkowe za patriotyzm, ma być przyjęta do końca tego roku.

Autorstwo: MKF
Zdjęcie: David Goehring
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Aida 25.07.2018 09:19

    Pomysł może i dobry, tylko się zastanawiam jak urzędnik nie mający zielonego pojęcia na temat gier ma ocenić daną produkcję, żeby oceniać grę trzeba w nią zagrać.

  2. Fenix 25.07.2018 10:53

    Co to jest utwór patriotyczny, zgodny z zachowaniem partii u władzy , złe PO dobre PiS ,złe PiS dobre PO ? Co to za uwstecznienie. Może jedna partia z powrotem PZPR ,i gra z Narodem .

  3. BrutulloF1 25.07.2018 15:45

    Propaganda wkracza w rozrywkę. Skąd my to znamy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.