Nie będzie płotu na granicy z Białorusią i Ukrainą

Opublikowano: 24.07.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3

Polska nie będzie budować ogrodzenia, które miało nie dopuścić do rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) – poinformował minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

Według ministra, Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności doszła do wniosku, że budowa takiego ogrodzenia, w teorii zabezpieczającego przed przenoszeniem ASF przez dziki, jest nieefektywnym środkiem zapobiegawczym, dlatego nie ma sensu inwestowanie środków finansowych w ten projekt.

Koncepcję budowy wspomnianego ogrodzenia przedstawił w 2017 roku ówczesny minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel. Miało ono powstać wzdłuż całej granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Według ekspertów, przyczyną zarażenia ASF w Polsce były migrujące przez granicę dziki, które dotarły do Polski z terytorium Białorusi. Docelowa długość ogrodzenia miała wynieść 729 km, a koszt – 130 mln złotych.

Zdjęcie: Андрій Поліковський
Na podstawie: wPolityce.pl, Ukr.lb.ua
Źródło: PolUkr.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

A jaki jest sens grodzenia, w obecnej sytuacji?
ASF już jest na terenie Polski,
Na dodatek, zamiast stosowania kompleksowej utylizacji zarażonych stad, obecny nie-rząd wydał zgodę, aby to mięso trafiło do obrotu. Przedsiębiorcy (przypadkowo wyłącznie związani z obecną władzą) z tego mięsa produkują konserwy dla Wojska Polskiego, Zakładów Karnych i prawdopodobnie dla opieki społecznej, czy stołówek szkolnych.
W znacznej części resztki pożywienia są używane do karmienia kolejnych hodowli na terenie całego kraju.
Wirus ASF jest podobno dla człowieka nieszkodliwy, ale jest bardzo trudny do zniszczenia – zwykłe gotowanie, czy nawet sterylizacja nie wpływa na jego zdolność infekowania kolejnych zwierząt. Wystarczy jeden plasterek z takiej konserwy i kolejna chlewnia jest w całości zarażona.