Polska nie chce 5G od Huawei
Polska ma zamiar zrezygnować ze sprzętu chińskiej firmy Huawei do wprowadzania technologii mobilnej piątej generacji (5G). Jak poinformowała agencja Reuters, powołując się na oficjalne źródła i przedstawicieli branży, taka decyzja ma związek z zatrzymaniem przez polskie służby pracownika korporacji, podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Chin.
„Areszt szpiega oznacza koniec dyskusji — powiedział rozmówca agencji. Myślę, że Chiny nie będą obecne w Polsce (przy podłączaniu) 5G”.
Polscy urzędnicy państwowi prowadzą już rozmowy z UE i Ameryką Północną ws. zamiany Huawei na europejskiego gracza, jednak nie wiadomo na razie, jaka firma telekomunikacyjna mogłaby zastąpić chiński koncern. Jak podkreśliła agencja, do jego największych konkurentów należy obecnie fińska Nokia i szwedzka Ericsson. Prezydent Polski Andrzej Duda również wypowiedział się na korzyść zachodnich dostawców.
Wcześniej polskie służby zatrzymały pracownika korporacji Huawei pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin, dochodzenie w tej sprawie trwa.
Technologia mobilna piątej generacji charakteryzuje się większą prędkością w porównaniu z 4G i mniejszymi opóźnieniami przy przekazywaniu sygnału. Oprócz tego do sieci 5G może podłączyć się więcej urządzeń niż do sieci LTE. Jak zapowiadają najwięksi producenci, smartfony z łącznością 5G pojawią się już w 2019 roku.
Jak wynika z raportu opracowanego przez firmę Ericsson (Ericsson Mobility Report) do końca 2024 roku dostęp do sieci 5G będzie mieć 40% populacji.
Źródło: pl.SputnikNews.com