Polska największym dostawcą IKEI

Opublikowano: 29.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2487

IKEA całkowicie zastąpiła drewno z Rosji i Białorusi dostawami z Polski, Szwecji i krajów bałtyckich. To efekt rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Szwedzka firma meblarska IKEA jest jednym z największych konsumentów drewna na świecie. Od sierpnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. zużyła 20 mln metrów sześciennych drewna na meble i opakowania. W czwartek firma opublikowała mapę krajów, które dostarczają jej surowce. „Byliśmy w stanie zastąpić te ilości w innych krajach na rynku drewna” – przekazał Ulf Johansson. Tłumaczył, że w związku z wojną na Ukrainie, firma zwiększyła zakupy drewna w Szwecji, krajach bałtyckich, Polsce i Niemczech.

W rezultacie Polska, Litwa i Szwecja znalazły się w pierwszej trójce dostawców drewna dla IKEI w 2022 r. Na te trzy kraje przypada odpowiednio 28 proc., 10 proc. i 9 proc. wszystkich dostaw. „Decyzja o zwiększeniu zakupów może być długoterminowa dla niektórych krajów i krótkoterminowa dla innych” – dodał szef zaopatrzenia w Inter IKEA.

Przed wojną Rosja i Białoruś należały do dziesięciu największych dostawców drewna do IKEA, na które przypadało odpowiednio 6 proc. i 5 proc. dostaw. Ale po inwazji na Ukrainę IKEA przestała współpracować z dostawcami z tych krajów.

Firma zaczęła szukać alternatyw dla Rosji i Białorusi także na innych rynkach. W 2022 r. IKEA otworzyła swój pierwszy sklep w Ameryce Południowej, rozpoczynając działalność w chilijskiej stolicy Santiago.

W marcu ubiegłego roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, IKEA zamknęła 17 swoich sklepów w tym kraju i wstrzymała produkcję w lokalnych fabrykach. W czerwcu firma zdecydowała się całkowicie wycofać z Rosji i sprzedać wszystkie cztery fabryki w kraju – w obwodzie moskiewskim, leningradzkim, kirowskim i nowogrodzkim. Później IKEA zwolniła 10 tys. pozostałych rosyjskich pracowników.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl, TheMoscowTimes.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.