Polska na liście państw ignorujących sankcje dla KRLD

Opublikowano: 12.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 517

Korea Północna od lat zmaga się z międzynarodowymi sankcjami, które miały ją powstrzymać od dalszych prac nad bombą nuklearną i pociskami balistycznymi. Jednak jak sami widzimy żadne ograniczenia nie powstrzymały Pjongjangu, który niedawno przetestował międzykontynentalną rakietę balistyczną i dołączył do grona państw nuklearnych. Tymczasem z przeprowadzonych badań wynika, że wiele państw świata tak naprawdę nie przestrzega sankcji.

Najnowszy raport Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISIS) prezentuje listę krajów, które między marcem 2014 roku a wrześniem 2017 roku prowadziły jakąkolwiek nielegalną współpracę z Koreą Północną, a tym samym zignorowały międzynarodowe sankcje nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Szczegóły są poniekąd zaskakujące.

Raport wymienia łącznie 49 państw z całego świata, które w mniejszym lub większym stopniu pomagały Korei Północnej. Podzielono je na kilka grup w zależności od rodzaju zaangażowania. Ustalono, że:

– 13 państw prowadziło współpracę militarną z Koreą Północną poprzez szkolenia wojskowe, import i eksport broni – wymieniono między innymi Egipt, Iran, Kubę i Syrię;

– 18 państw importowało objęte sankcjami towary i minerały z Korei Północnej – wśród nich są Chiny, Egipt, Francja, Indie, Iran, Meksyk, Niemcy, Syria;

– 19 państw prowadziło nielegalną działalność biznesową z Koreą Północną – raport wymienia Brazylię, Bułgarię, Chiny, Egipt, Indie, Iran, Niemcy, Polskę, Rosję, Syrię i Zjednoczone Emiraty Arabskie;

– 12 państw pomagało Korei Północnej omijać sankcje międzynarodowe zmieniając nazwy i oflagowanie statków oraz wspierając nielegalny handel – są to między innymi Brazylia, Chiny, Egipt, Grecja, Japonia, Panama i Rosja;

– 13 państw, które “nieumyślnie” sprzedały Korei Północnej sprzęt o potencjalnym zastosowaniu militarnym – wśród nich są między innymi Chiny, Czechy, Egipt, Japonia, Kanada, Rosja, Stany Zjednoczone i Szwajcaria.

Obecność niektórych krajów na tej liście nie jest zaskakująca – Kuba, Iran czy Syria otwarcie współpracują z Koreą Północną i z tego powodu same zostały objęte międzynarodowymi sankcjami. Jednak pozostałe przypadki to tajemnica poliszynela: Japonia, która z jednej strony obawia się ataku nuklearnego z Korei Północnej, a z drugiej strony potajemnie jej pomaga; Chiny i Rosja, które tylko oficjalnie nie uznają obecnego statusu Korei Północnej; oraz szereg państw europejskich, które krytykują północnokoreański program rakietowy i nuklearny.

W raporcie nie pojawiła się Ukraina, którą oskarża się o sprzedaż technologii przeznaczonej dla rakiet ICBM, ale są za to Stany Zjednoczone, które zupełnie przez przypadek sprzedały Pjongjangowi sprzęt o potencjalnym zastosowaniu militarnym. W ten sposób, celowo bądź nie, pozwolono Korei Północnej wejść w posiadanie broni nuklearnej i straszy się nią przy każdej możliwej okazji.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ISIS-online.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.