Polska marnuje gigantyczne ilości pożywienia

Opublikowano: 25.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 406

Badania na ten temat przeprowadził Polski Instytut Ekonomiczny. W Polsce najczęściej wyrzuca się pieczywo, owoce i wędliny.

„Źródłami strat artykułów spożywczych są przede wszystkim gospodarstwa domowe, mające 53 proc. udziału w ogółem marnowanej żywności, a następnie przetwórstwo (19 proc.), gastronomia (12 proc.), produkcja (11 proc.) oraz dystrybucja (5 proc.)” – można przeczytać w opracowaniu podsumowującym badania PIE.

„Wśród przyczyn wyrzucania żywności, najczęściej wymienianą, już od kilku lat, jest przekroczenie terminu przydatności do spożycia (29 proc. wskazań). Istotnie rzadziej wymieniane są: zbyt duże zakupy (20 proc.), zbyt duże porcje posiłków (15 proc.), zakup złego jakościowo produktu (15 proc.) oraz niewłaściwe przechowywanie żywności (13 proc.) – zaznaczyli też eksperci Instytutu.

PIE podał również, że „w 2018 r. do wyrzucania żywności przyznało się 42 proc. Polaków”, zaś najczęściej wyrzucanymi produktami były: pieczywo (49 proc.), owoce (46 proc.), wędliny (45 proc.), warzywa (37 proc.), jogurty (27 proc.), ziemniaki (17 proc.) oraz mleko (12 proc.).

Ze statystyk przytoczonych w raporcie wynika, że w Polsce marnuje się średnio 247 kg żywności na osobę. Średnia unijna to 173 kg. Nominalnie biorąc, Polska znajduje się na piątym miejscu w UE pod względem ilości marnowanego jedzenia. Prym wiedzie RFN, gdzie łączna waga tego typu odpadów przekracza 10 mln ton rocznie. Dla Polski wskaźnik ten wynosi 8,9 mln ton, jednak zważywszy na liczbę mieszkańców sytuacja jest o wiele gorsza właśnie w Polsce.

Według danych Banków Żywności, w Polsce ok. 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, tymczasem gigantyczne ilości pożywienia trafiają po prostu do śmietników. Według ekspertów z PIE marnotrawstwo żywności ma też poważne konsekwencje ekologiczne. Chodzi o emisję gazów cieplarnianych i niezwykle niebezpiecznego metanu.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. andrzej86 25.08.2019 15:05

    Pracowałem kiedyś w pierkarni w UK . Nazywa nazywa się na W ( może nie powinienem
    podawać całej nazwy ) . Maszyny pakowały chleb i np. jest tam taka taśma która zabezpiecza chleb a ściąga się ją przed otwarciem . Jeśli taśma znajdowała się jeden cm w złą stronę chleb był wyrzucany do kontenera cały . Takich kontenerów była cała masa . W UK masę bierze się na wynos więc zakładam że tam po prostu zaniżają wyniki żeby lepiej wyglądać . W Polsce wykorzystujemy wszystko w UK pakowało się do śmieci znacznie więcej jedzenia. Nie wiem jak jest w Niemczech ponieważ nigdy tam nie mieszkałem .

  2. janpol 28.08.2019 22:45

    Co to za brednie?!!! W którym to gospodarstwie domowym w Polsce marnuje się (3x247kg / 365 dni =) ponad 2 kg żywności dziennie? Czerwońcy jak zwykle przechodzą sami siebie w bzdurpropagandzie. Słabo!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.