Polska lekarka straciła pracę przez klauzulę sumienia

Opublikowano: 19.06.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 277

Polska lekarka trafiła do mediów jako pierwsza w historii Norwegii pracownica służby zdrowia, która straciła pracę przez klauzulę sumienia.

Katarzyna Jachimowicz od 8 lat mieszka w Norwegii, a od 2010 roku pracowała tam jako lekarz rodzinny. Na początku była zatrudniona w gminie, w której mieszkała. Po pewnym czasie została zmuszona do przeniesienia się do przychodni rodzinnej w Gvarv, ponieważ jej gmina nie chciała zatrudniać lekarzy, którzy powołując się na klauzulę sumienia, odmawiali wykonywania pewnych czynności (np. zakładania kobietom antykoncepcyjnych spirali domacicznych oraz wypisywania skierowań na aborcję). Przychodnia w Gvarv zgodziła się ją zatrudnić; jak twierdzi kobieta, nieformalnie zgodzono się, by pracowała w zgodzie ze swoim sumieniem. Na jej drodze stanął jednak norweski rząd, który w 2014 roku wydał zarządzenie zakazujące lekarzom odmowy pełnienia swoich obowiązków z powodu prywatnych przekonań. Służbę zdrowia poddano ścisłej kontroli. Lekarze musieli także wypełnić ankiety.

“Napisałam, że nie zakładam spirali i nie kieruję na aborcję, i że robię to ze względu na swoje sumienie. W styczniu 2015 r. otrzymałam pismo pokontrolne z wnioskiem, że sprawę należy uporządkować” – opowiadała Jachimowicz w wywiadzie dla “Przewodnika Katolickiego”.

W grupie lekarzy, którzy podjęli walkę z rządem znalazła się Jachimowicz oraz dwóch innych lekarzy. Oni zwolnili się z pracy na własną prośbę. Polka natomiast odmówiła podpisania zobowiązania, że niezależnie od sumienia będzie wykonywać swoją pracę, przez co została skierowana na roczny urlop. Ostatecznie, w grudniu 2015 r., została zwolniona z pracy. Gmina swoją decyzję tłumaczyła tym, że „wszystkim należy się pomoc lekarska”.

Jachimowicz jest innego zdania. “Gdyby chodziło tylko o przywrócenie mnie do pracy, pewnie zakończyłabym już tę walkę. Ale lekarze rodzinni w Norwegii stracili prawo do wolności sumienia” – stwierdziła i zapowiedziała, że uda się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, jeżeli nie zwycięży w sądzie pierwszej instancji.

Autorstwo: BY
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o