Polska kupi od Wielkiej Brytanii rakiety CAMM

Opublikowano: 02.05.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2225

Polskie systemy obrony przeciwlotniczej zostaną zaopatrzone w brytyjskie rakiety przeciwpowietrzne. Umowa ze stroną brytyjską warta jest 1,9 miliarda funtów i w znaczący sposób wzmocni możliwości militarne kluczowego kraju zlokalizowanego na wschodniej flance NATO.

Sfinalizowanie porozumienia w tej sprawie miało miejsce w dniu wczorajszym, w piątek 28 kwietnia 2023. Na oficjalnych brytyjskich rządowych możemy przeczytać o tym, że mamy do czynienia z „przełomową umową”, która zapewni „Polsce najnowocześniejsze, naziemne zdolności obrony przeciwpowietrznej, chroniące kraj dla przyszłych pokoleń”. „Porozumienie to jedna z największych dwustronnych umów tego rodzaju w Europie dotycząca obrony przeciwpowietrznej w ramach NATO. Jest zwieńczeniem miesięcy bliskiej współpracy między Wielką Brytanią a Polską” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Wdrożenie brytyjskiego systemu obrony powietrznej na terenie Polski będzie dotyczyło wyposażenia 22 polskich baterii obrony przeciwlotniczej w brytyjskie modułowe pociski przeciwlotnicze (CAMM — Common Anti-Air Modular Missile) i wyrzutnie w ramach programu „Pilica+”.

Zaawansowane pociski rakietowe produkowane przez zakłady MBDA w Wielkiej Brytanii mogą być rozmieszczone w celu ochrony aktywów o dużej wartości, takich jak rozmieszczone siły zbrojne lub krytyczna infrastruktura krajowa. System CAMM to najnowszej generacji system obrony przeciwpowietrznej będący na uzbrojeniu zarówno armii brytyjskiej, jak i Royal Navy. Dodajmy, iż w wyniku agresji Rosji na Ukrainie pojawił się on już w naszej ojczyźnie wraz z żołnierzami armii brytyjskiej, aby chronić przestrzeń powietrzną. System może atakować zaawansowane cele powietrzne i rakietowe z odległości do 25 km i jest w stanie trafić obiekt wielkości piłki tenisowej poruszający się z prędkością przekraczającą prędkość dźwięku.

Dodajmy, iż rzeczona umowa, która zapewni ponad 500 miejsc pracy w MBDA UK, jest kolejnym elementem w zakresie współpracy militarnej między Wielką Brytanią a Polską. Wśród innych można wymienić współpracę przy zakupie i eksploatacji trzech fregat Arrowhead-140 (w polskie wersji będzie to Miecznik) – wariantu brytyjskiego okrętu wojennego oraz porozumienie Air Defence Complex Weapons podpisane w zeszłym roku.

„Odgrywamy kluczową rolę we wzmacnianiu obronności euroatlantyckiej od czasu barbarzyńskiej inwazji Putina na Ukrainę, a ta przełomowa umowa między Wielką Brytanią a Polską jest kolejnym przykładem tego, jak wraz z naszymi sojusznikami jesteśmy zaangażowani w ochronę naszego bezpieczeństwa dla przyszłych pokoleń” – skomentował brytyjski premier Rishi Sunak. „Oprócz wzmocnienia europejskiej obrony przeciwpowietrznej, ta umowa o wartości 1,9 miliarda funtów wesprze również miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników w obu krajach. Tak realizuję moją obietnicę rozwoju gospodarki i tworząc lepiej płatne miejsca pracy w całej Wielkiej Brytanii” – dodał.

Pilica+ to program zwiększenia zdolności przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica, których uzbrojeniem są armaty 23 mm i pociski Grom lub Piorun, poprzez dodanie pocisków CAMM. Ma on zapewnić polskiemu wojsku wymagane zdolności obrony powietrznej, zanim zostaną dostarczone zestawy Narew.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 02.05.2023 17:43

    czyli 1,9 miliarda funtów Polska niedługo przekaże ukrainie:)

  2. Baltazar Bombka 02.05.2023 20:42

    No to teraz tem rakietem spod Zamościa bedziem mogli zestrzelić. Brawo żond, brawo! Jeszcze bardziej zacisniem pasa, jeszcze mniej do michy włożym. Ale na wojem bedziem mieć! W podatkach Mateuszkowi dołożym!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.