Polska już nie chce euro

Opublikowano: 15.09.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 507

Statystyki wzrostu PKB krajów strefy euro oraz kryzys gospodarczy, wywołany m.in. wydarzeniami w Grecji, sprawiają, że euro nie jest już takie atrakcyjne dla Polski – oświadczył polski minister finansów.

“Obecnie Polska nie rozpatruje możliwości przejścia na euro” – powiedział polski minister finansów Mateusz Szczurek na spotkaniu z szefami Ministerstw Finansów w Luksemburgu. Poinformowało o tym CNBC. “Bilans ryzyka i korzyści (wejścia do strefy euro) zmienił się. W 2004 roku, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, siła i dojrzałość polskiej gospodarki w porównaniu do strefy euro była zupełnie inna. Wtedy wydawała się ona atrakcyjna i szybko rozwijając się. Dziś osiągnęliśmy to (poziom rozwoju gospodarki rynkowej – przyp. red.), podczas gdy sama strefa euro straciła na atrakcyjności” – oświadczył Szczurek.

CNBC pisze, że Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej. W 2014 roku wzrost wyniósł 3,4%. W 2015 roku, według prognoz Komisji Europejskiej, wzrost PKB Polski wyniesie 3,3%, podczas gdy wzrost PKB strefy euro oczekiwany jest na poziomie 1,5%.

Według CNBC, te dane statystyczne z połączeniu z kryzysem w strefie euro, wywalonym wydarzeniami w Grecji, sprawiły, że przystąpienie do Eurolandu nie jest już takie atrakcyjne dla Polaków, jak im się to wcześniej wydawało.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. kozik 15.09.2015 13:27

  “Obecnie Polska nie rozpatruje możliwości przejścia na euro”
  oznacza dla mnie:
  “Nie powiem tego oficjalnie, ale za kurtyną prowadzone są intensywne prace, by zniszczyć złotówkę, a Polaków wrzucić do euroworka, bo w Nowym Wspaniałym Świecie nie ma miejsca na indywidualne waluty”,
  i/lub:
  “Pozwolimy Polakom na chwilę oddechu, poczucia patriotyzmu i wolności, bo potrzebne nam mięso armatnie na froncie rosyjskim”

 2. Blacha 15.09.2015 15:40

  A kiedy euro było atrakcyjne dla Polski? Euro chyba od samego początku było pomyłką a Grecja tylko zwróciła uwagę na problematyczną walutę.

 3. agama 15.09.2015 18:50

  Grecja przyjęła erło i skończyła jako własność Niemiec.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.