Polska i Ukraina zawarły nowe porozumienia o współpracy

Opublikowano: 07.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1524

Okazją do rozmów i podpisania nowych umów była wizyta premiera Ukrainy Denisa Szmihala w Warszawie w czwartek, 5 maja 2022 r. „Podpisaliśmy dziś z premierem Mateuszem Morawieckim list, dokument, dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności. Niezwykle ważny dokument (…) Nie mogę ujawnić jego treści, ale jest to ważny krok na rzecz przekazania Ukrainie specjalnej technologii i specjalnego wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obrony” – powiedział wczoraj na konferencji prasowej w Warszawie szef ukraińskiego rządu.[PU]

Wizyta ukraińskiego premiera była związana z odbywającą się w stolicy Polski konferencją charytatywną na rzecz Ukrainy. Według oświadczenia premiera RP Mateusza Morawieckiego, podczas rozmów udało się uzyskać deklaracje pomocy o łącznej sumie 6,5 mld dolarów. Środki te mają zostać przeznaczone na aktualne potrzeby związane z pomocą humanitarną. Denis Szmihal przedstawił także ogólne założenia ukraińskiego „Planu odbudowy”. Według strony ukraińskiej, podstawowym założeniem jest nie tylko sama odbudowa zniszczonych miast, ale dokonanie jest z uwzględnieniem aktualnych rozwiązań dotyczących wymagań architektonicznych czy związanych z efektywnością energetyczną. „Wierzymy, że nowa Ukraina stanie się przykładem dla całego świata, a szybka powojenna odbudowa i rozwój ekonomiczny będzie naszym wspólnym zadaniem razem z naszymi partnerami” – powiedział ukraiński premier.[PU]

21 kwietnia powstał organ koordynacyjny, mający na celu kierowanie działaniami związanymi z odbudową – Narodowa Rada ds. Odbudowy Ukrainy. W jej skład wchodzą przedstawiciele władz centralnych i lokalnych Ukrainy, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, biznesu i środowisk eksperckich. Działania Rady związane z planem odbudowy Ukrainy mają łączyć się bezpośrednio z inicjatywą międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy funkcjonującą pod nazwą United24. Według ocen władz Ukrainy, koszty odbudowy zniszczeń wojennych mogą wynieść ok. 600 mld dolarów. Zdaniem Kijowa, głównym źródłem finansowania tej odbudowy powinny być zagraniczne aktywa Rosji, które są oceniane na ok. 500 mld dolarów. Ukraina i Polska zawarły również porozumienie ws. uproszczenia ruchu pojazdów transportujących paliwa z Polski na Ukrainę.[PU]

Podczas konferencji międzynarodowych darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie, premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na też temat ukraińskich uchodźców. Polski przywódca stwierdził wprost, że jego rząd zamierza integrować Ukraińców z polskim społeczeństwem oraz prowadzić pomoc socjalną. Argumentował to większą humanitarnością, porzucając opcję tymczasowych obozów. „Nie tworzymy obozów dla uchodźców. Wolimy inną formę integracji uchodźców z naszym społeczeństwem. To podejście wybrane przez Polskę jest dużo bardziej kosztowne, ale bardziej humanitarne” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.[MN]

Według wstępnych szacunków, koszty, jakie Polska poniesie na pomoc uchodźcom z Ukrainy do końca tego roku to ponad 2,2 mld euro (w tym 1,6 mld euro to koszty zakwaterowania i pieniądze przeznaczone na podstawowe potrzeby uchodźców). Kolejne 300 mln euro to koszty transportu uchodźców. Dodatkowe wydatki, nieokreślone w tych szacunkach, będą obejmować edukację i opiekę medyczną.[MN]

Na podstawie: Pravda.com.ua, Kmu.gov.ua, Tvn24.pl, Twitter.com
Źródło: PolUkr.net [PU], MediaNarodowe.com [MN]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

16

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. X3na 07.05.2022 14:04

  Administratorze, czy po przeczytaniu tego mogę zacząć kwa kwa rzucać? W Polsce ludzie umierają z bezdomności, braku dostępu do służby zdrowia a oni organizują darmową pomoc medyczną dla wszystkich Ukraińców (nie chodzi o tych z ranami po kuli lub z połamanymi nogami).

  Dlaczego ja mam płacić składki zdrowotne, gdy nie pracuję, a oni mają pasożytować na naszych pieniądzach? Może kwa maść powinni pójść do roboty? Tak dla nauki ich języka polskiego lub angielskiego. NIE DLA UPRZYWILEJOWANIA i NIE DLA ODBUDOWY CUDZEGO KRAJU, który uczestniczył w “COVID 19 Research” od 12 listopada 2019 roku! Wszystko to zostanie zrobione kosztem naszych rodaków.

  Trzeba coś zrobić by pozbawić ich naszych danin i podatków.

  Super też, że umowy są utajniane przed nami obywatelami, że dalej budowane jest tajne głębokie państwo. Gdyby było czysto, to by opublikowali (co najwyżej bez podania ilości czołgów i ich typów…). Przepaszam, ale kwa mam ochotę kwa kwa rzucać na lewo i prawo toteż na razie idę na dwór – póki jeszcze można wejść do lasu.
  /me w lesie. Kwa kwa kwa…

 2. pikpok 07.05.2022 15:51

  Czyli wraz z Denisem Szmihal będziemy budować “ukropolin”?
  @X3na, zatem pracy starczy dla wszystkich Słowian, a i nadzorcy będą mieli zajęcie.

 3. Katarzyna TG 07.05.2022 16:27

  Polska to jeszcze czy już Ukropolin?

 4. X3na 07.05.2022 16:31

  @pikpok, problem w tym, że ta odbudowa będzie za darmo i to na prawdę dla nich za darmo bo wszystko pójdzie z naszych podatków i danin już zapłaconych, a odbudowujący będą tam pracować za miskę ryżu. Pamiętaj, że poza granicą kraju nie obowiązuje przepis o minimalnej płacym jak również nie dadzą Ci więcej niż minimalną gdy będą musieli zapłacić. Przepis o minimalnej krajowej można też zlikwidować, ale hiperinflacja już ją likwiduje bo jest nic nie warta ta kwota.

 5. Katarzyna TG 07.05.2022 16:54

  @ X3na

  Władza ludowa nałożyła na nas podatek: tankujesz na Orlenie – sponsorujesz odbudowę Ukrainy. Idziesz do sklepu – płacisz na leczenie Ukraińców. Tak to de facto wygląda.

 6. adambiernacki 08.05.2022 06:44

  Do tego USA zmniejsza liczebność armii i tnie koszty militarne bo wie, że posiada na własność mięsko armatnie. Teraz trzeba tylko spolegliwych i niedouczonych mikropolaczków wpakować w wojnę tak trochę poza NATO. Zdechniemy z głodu, chorób i innych przyczyn. Protestujących (za późno) rozjadą obce czołgi. tutejsze kobiety i dzieci dostaną się obcym do zabawy. Ubędzie w ukropolinie populacji tyle żeby judastwo miało swoje mocarstwo z USraelskim trepem. Widzę już ostateczne rozwiązanie kwestii polskiej. Ruski ewentualnie gdyby był rzeczywiście niszczony to mógłby atomówkę rzucić ale nie na ukroteren o nie to by nie miało sensu ale na polinową kolonię? Strategicznie uzasadnione! A my czekajmy na swój los przydzielony nam przez wroga warszawskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.