Polska i Litwa odgradzają się od Białorusi

Opublikowano: 24.08.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1541

Cały czas ma miejsce presja migracyjna ze strony Białorusi, przepuszczającej przez swoją granicę nielegalnych imigrantów. W związku z tym władze Polski i Litwy zapowiedziały już budowę specjalnych ogrodzeń granicznych, mających chronić oba państwa przed wrogimi działaniami ze strony białoruskiego rządu i możliwym napływem kolejnych przybyszy z Afganistanu i Bliskiego Wschodu.

Napięcia na litewsko-białoruskiej granicy trwają już od kilku tygodni. Litewskie służby szacują, że tylko w tym roku blisko 4,1 tys. osób podjęło udaną próbę nielegalnego wjazdu na terytorium tego państwa. Sytuacja nieco uspokoiła się w ostatnich dniach, choć w niedzielę ponowną próbę wtargnięcia na Litwę podjęła grupa kilku imigrantów. Pogranicznicy wpuścili jednak tylko jedną osobę ze względów humanitarnych.

Lekkie uspokojenie sytuacji nie zmienia jednak faktu, że rząd w Wilnie postanowił odpowiedzieć na działania Mińska poprzez budowę specjalnego płotu granicznego. Konstrukcja ma zostać ukończona do września 2022 roku i pojawi się na całej litewsko-białoruskiej granicy, liczącej w sumie blisko 508 kilometrów. Płot ma mieć wysokość blisko 4 metrów, a zostanie zakończony trudnym do przecięcia drutem kolczastym.

Projekt przygotowany przez litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przewiduje, że ogrodzenie ma być odporne na trudne warunki pogodowe i wilgoć, zaś jego montaż musi uwzględniać uwarunkowania podłoża czy obciążenia od wiatru. Inwestycja ma kosztować blisko 152 mln euro.

Podobny płot ma stanąć na granicy Polski z Białorusią. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział budowę nowej konstrukcji liczącej 2,5 m wysokości. Na razie władze w Warszawie nie ujawniły żadnych szczegółów dotyczących budowy.

Na podstawie: 15min.lt, rmf24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.