Polska Grupa Zbrojeniowa kupi stocznię w Gdyni

Opublikowano: 31.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 748

Polska Grupa Zbrojeniowa Stoczni Wojennej okazała się jedynym oferentem w przetargu na zakup będącej w stanie upadłości Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Celem państwowej spółki jest między innymi rozpoczęcie budowy wojskowych okrętów podwodnych i wykorzystanie marnowanego potencjału gdyńskiej stoczni.

Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni pozostaje w stanie upadłości likwidacyjnej, zaś jedyną firmą zainteresowaną jej zakupem była Polska Grupa Zbrojeniowa Stoczni Wojennej. Państwowa spółka zaoferowała syndykowi masy upadłościowej kwotę 224 mln złotych, a jej ofertę wybrano już w lutym, natomiast od tego czasu trwały negocjacje na temat przebiegu transakcji. Ostateczna umowa w tej sprawie ma zostać podpisana po okresie wakacyjnym.

Rząd Beaty Szydło w swoich założeniach gospodarczych przewidywał już od dłuższego czasu odbudowę przemysłu stoczniowego, aby zamówienia od polskiej armii stały się jednym z kół zamachowych krajowej gospodarki. Zdaniem wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego stocznia w Gdyni w ciągu ostatnich kilkunastu lat nie wykorzystywała jednak posiadanego potencjału.

Polska Grupa Zbrojeniowa chce tymczasem zrealizować w Gdyni kilka projektów, na czele z realizacją zamówienia na wojenne okręty podwodne wartego blisko 10 mld złotych. W późniejszym okresie gdyńska stocznia miałaby uczestniczyć w kolejnych projektach, ale obecnie potrzebne będą zmiany w prawie pozwalające na przejęcie tamtejszego obiektu przez tę spółkę.

W latach 2012-2015 Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni przynosiła niewielki zysk wahający się w przedziale od 1,3 do 22 mln złotych, a rekordowy rok miał miejsce przed dwoma laty.

Na podstawie: Forsal.pl
Zdjęcie: Nikodem Nijaki (CC BY-SA 3.0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.