Polska gospodarka rośnie szybciej, niż przewidywano

Opublikowano: 03.08.2019 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 562

Polska jest w czołówce Unii Europejskiej pod względem tempa rozwoju gospodarki. Bruksela przewiduje wzrost PKB na poziomie 4,4 proc., chociaż jeszcze w maju prognozowano 4,2 proc.

Pierwsze miejsce wśród najbardziej dynamicznych gospodarek Unii Europejskiej zajmuje Malta. Jej wzrost PKB w tym roku wynosi 5,3 proc. Z wynikiem 4,4 proc. Polska będzie zajmowała drugą pozycję w tym rankingu. Głównym czynnikiem szybkiego rozwoju polskiej gospodarki jest i ma pozostać prywatna konsumpcja umocniona przez wzrost płac i inwestycje.

Zobacz: Amerykańska marka zniknie z polskiego rynku? Ma duże problemy

Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej w 2020 roku tempo polskiej gospodarki wyhamuje do poziomu o 3,6 proc. Polska opuści się na trzecie miejsce i tempo wzrostu jej gospodarki będzie niższe niż na Malcie i Rumunii, ale nadal będzie wśród sześciu krajów z ponad 3-procen wzrostem gospodarczym.

Oprócz tego, Komisja Europejska podnosi prognozę dotyczącą inflacji – w tym roku wyniesie ona 2,1 proc., a w przyszłym będzie o sześć dziesiątych punktu procentowego wyższa. Główną siłą napędową wzrostu cen mają myć wyższe pensje, szczególnie w sektorze usług.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 03.08.2019 13:30

    Wszyscy “ekonomiści” robią sztuczki księgowe aby wypaść lepiej w tabelkach. W zasadzie żaden “ranking” nie oddaje stanu faktycznego ale samodzielnie można z kilku raportów wywnioskować jak naprawdę jest. Ważny jest udział płac w PKB.
    https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Wages_and_labour_costs/pl
    mediana płac
    https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Median_gross_hourly_earnings,_all_employees_(excluding_apprentices),_2014_YB17.png
    siła nabywcza
    https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Median_gross_hourly_earnings,_all_employees_(excluding_apprentices),_2014_YB17.png
    można również wziąć pod uwagę PKB per capita
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_PKB_nominalnego_per_capita
    I samemu wyciągnąć wnioski które będą inne niż w mediach.
    PZDR

  2. Kaczor3333 03.08.2019 21:01

    Polityki już zacierają ręce z Tadziem O. Będzie więcej piniendzy dla nich.

  3. Aksamitny 03.08.2019 22:37

    Nie polska gospodarka, tylko gospodarka w Polsce – biorąc pod uwagę stan własności.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.