Polska bardziej eko

Opublikowano: 13.10.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1039

Już niedługo w Polsce pojawią się automaty, które zwracają pieniądze za zużyte butelki. Koszt każdego napoju wzrośnie o kwotę naliczonej opłaty, jednak ludzie nie będą śmiecić.

Ministerstwo Środowiska podjęło już prace nad nowym prawem regulującym tę kwestię. Polska idzie w ślady Niemiec, Czech i Skandynawii. Już na początku 2018 r. w naszym kraju pojawią się automaty wypłacające pieniądze za zużyte butelki plastikowe i szklane. Na początek będzie je można znaleźć w większych supermarketach, ale z czasem zagoszczą też w mniejszych placówkach.

Żeby dostać zwrot za butelki nie trzeba będzie okazywać paragonu, po prostu w sklepie zapłacimy więcej za napoje, a następnie obowiązkowa kaucja będzie nam zwracana z automatu w gotówce.

Rząd zdyscyplinuje Polaków do wielokrotnego używania szklanych i plastikowych butelek oraz do oddawania aluminiowych puszek. Plany zwiększenia poziomu recyklingu potwierdza Aleksander Brzózka, rzeczniczka Ministerstwa Środowiska: „Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła analizę wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań”.

Zdjęcie: Kris (CC BY-NC-ND 2.0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

  1. rumcajs 13.10.2017 11:24

    Ubawił mnie do łez ten tekst..:””Rząd zdyscyplinuje Polaków do wielokrotnego używania szklanych i plastikowych butelek oraz do oddawania aluminiowych puszek.””. Może to nie obywatela trzeba dyscyplinowac a PRODUCENTÓW, wszak nie ma jeszcze automatów, aby nalać sobie piwa w bezwrotna butelke marki PERŁA… nie ma automatów, aby sobie nalac w jednorazowa butelke cocacoli, czy jej konkurencji… Jedynu pozytyw, że jesli kaucja bedzie dośc wysoka, np: 50 gr, to faktycznie zostanie zwrócone prawie wszystko. Mam tylko jedna obawe, że kaucje będa pobierac wszędzie, a punktów do zwrotu bedzie za mało, jesli juz ma wejść w zycie ta ustawa, ten kto pobiera kaucje MUSI zorganizowac przyjmowanie zwrotów.
    Co ząs puszek, to autor tego tekstu jest chyba z innej planety, bo nawet w lasach juz trudno o puszke, sa ludzie którzy ze zbierania ich zyja.
    Znając naszych polityków, i inteligencje sejmowych kacyków, bedzie to nastepny bubel, który podniesie ceny, a w zaden sposób, zauważalnie nie rozwiąże tej sprawy. A tak widze zakaz produkcji w polsce na nasz teren, napoi, np piwa w szklanych butelkach bezzwrotnych, a jesli juz obowiązek płacenia za ich zbieranie i utrylizacje, własnie w postaci kaucji, 50 gr, orza obowiązku przyjmowania pustych, przez kazdego kto sprzedaje takie napoje…

  2. Youpidou 13.10.2017 12:11

    Zakazać tych głupich plastikowych butelek, w którym znajdują się produkty do spożycia np. woda mineralna, soki itp. [a w późniejszym czasie zakazać w 100% jej sprzedaży/produkcji] i wymusić stosowania choćby w szklanej wersji, oraz zakazać plastikowych woreczków/toreb. To jest działanie EKOLOGICZNE, a nie dawanie pieniędzy za oddaną rzecz.

  3. MasaKalambura 13.10.2017 12:21

    I najważniejszy do wprowadzenia. Zakaz stosowania opakowań jednorazowych innych niż łatwo biodegradowalne. A przy napojach wyłącznie wielokrazkwego użytku.

  4. Barabian 13.10.2017 12:39

    Widać owieczki bardzo lubią zakazy,same się ich domagają.

  5. Youpidou 13.10.2017 13:49

    @barabian

    Działanie proekologiczne, to nie dawanie pieniędzy za oddawany produkt w zamian za jakiś inny/lepszy (nagradzać) produkt. To powinno iść z własnego dobra dla planety… Oddawanie w szkołach zużytych baterii, puszek aluminiowych [skąd dziecko wytrzaśnie tyle puszek?] byle dostać ,,+” za dostarczoną ilość…

    Mamy nagradzać oddający do skupów plastik ludzi nadal stosujących go, który wywołuje problem śmieciowy? Tym samym produkować kolejne butelki plastikowe. Potrafisz przeżyć nie kupując plastikowych butelek przez miesiąc? Sądzę, że tak.

  6. Kennygda 13.10.2017 15:12

    Najlepiej wprowadzić zakaz używania plastiku, a potem narzekać, że wszystko drogie. Bo nie ma żadnych wątpliwości, że ceny wzrosną i to znacząco, bo transport i produkcja będą dużo droższe. Na jednostce na pewno wyjdzie więcej, niż te 50gr kaucji, w dodatku bezzwrotnie, bo w przeciwieństwie do plastików, podwyżka cen będzie uzasadniona ekonomicznie i te pieniądze będą po prostu wyrzucone w błoto lub w szkło, jak kto woli. To wszystko oczywiście nie wlicza jeszcze kaucji, a bez niej pieniędzy za oddane butelki nikt nam nie zwróci. A czy szkło jest mniej groźne? Szklaną soczewką można wzniecić ogień, plastikiem trudniej. Plastiku nie potłuczesz na placu zabaw czy plaży, gdzie lata się bez butów i o skaleczenie nietrudno. Wreszcie, plastik dużo łatwiej zebrać, bo jest lżejszy i się nie potłucze – a potłuczonego szkła nie opłaca się zbierać, bo pieniędzy z tego nie ma. A przecież problem leży w nawykach, nie w surowcu, który śmieci. Jakby wyrzucane masowo były odpady naturalne też mielibyśmy problemy, tylko inne.
    IMO lepiej zachęcać do dbania o środowisko, niż kolejnymi przepisami rozwiązywać wyimaginowane problemy, tworząc realne, gorsze.

  7. lboo 13.10.2017 16:28

    @Kennygda: “IMO lepiej zachęcać do dbania o środowisko, niż kolejnymi przepisami rozwiązywać wyimaginowane problemy, tworząc realne, gorsze.”

    A jak chcesz homo ekonomikusów którzy wszystko przeliczają na zysk zachęcać?
    Przecież prościej wyrzucić śmieć za siebie lub do lasu niż płacić za utylizację.
    Taniej spalić śmieci niż płacić za utylizacje i kupować opał.
    Taniej wylać ścieki do rzeki, niż płacić za kanalizację.
    Taniej wywalić darmową plastikową butelkę do rowu niż chodzić i szukać skupu.
    Można by tak długo wyliczać.
    Niektórych jak nie trzepniesz po kieszeni to nie zrozumieją. A jak społeczeństwo w sporej części składa się z takich aspołecznych jednostek, to potem reszta płaci za ich “edukację”.

  8. MvS 13.10.2017 17:58

    Cierpliwości. Jeszcze chwilka a parabeny dotrą do powszechnej świadomości i się okaże, że żadne, ale to żadne, regulacje nie są potrzebne :-). Pet-y, folie, pudełeczka na sałatki znikną jak za dotknięciem różdżki. A tymczasem informować i nie kupować. Potęga informacji (negatywnej) jest ogromna.

  9. karmazynowy_szpadel 13.10.2017 23:32

    demokracja tak bardzo. Dyscyplina ogółu to nie totalitaryzm, pamiętajcie!

  10. Fenix 14.10.2017 09:50

    “Rząd zdyscyplinuje Polaków do wielokrotnego używania szklanych i plastikowych butelek oraz do oddawania aluminiowych puszek.” Chyba tu ktoś ,sam się przeskoczył.
    Tym mnie zaskoczył !
    Co to za wpis, mamy się ustawiać w kolejce z użytymi opakowaniami , do ponownego napełnienia ? A z puszkami by rząd wiedział , kto ile wypił?
    Wypłata kaucji w każdym sklepie spożywczym za zwrot, butelek plastikowych , szklanych , słoików, tak zakrętek blaszanych i puszek po napojach . Jak coś robić, to zrobić porządnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.