Polscy studenci najwięcej pracują i najmniej uczą się w Europie

„Rzeczpospolita” poinformowała o wynikach IV edycji badania Eurostudent, dotyczącego warunków życia europejskich żaków. Badanie przeprowadzono w 25 krajach (przeważnie UE, ale także w Turcji i Chorwacji), w tym i w Polsce.

Wykazało ono, że polscy studenci są zarazem najbardziej zapracowanymi i najmniej uczącymi się spośród europejskich koleżanek i kolegów. Nauka i praca zajmują na studiach licencjackich 51 godzin tygodniowo, a na magisterskich – 53 godziny. Średnia dla badanych krajów to ponad 40 godzin. Bardzo dużą część tego czasu pochłania jednak praca zarobkowa. Na studiach I stopnia to 19 godzin, na II stopniu aż 25, kiedy to z kolei średnia w innych państwach to 9-15 godzin.

Andrzej Kurkiewicz, wiceszef Departamentu Strategii w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które koordynuje projekt Eurostudent w Polsce zauważa ponadto, że „stosunkowo mało czasu polscy studenci poświęcają na naukę, zwłaszcza na samodzielne zdobywanie wiedzy”. Na studiach licencjackich jest to tylko 11 godzin tygodniowo, a na magisterskich 10 godzin.

Polacy uczą się najmniej, a ich wyniki są porównywalne z Czechami, Słowakami i Rumunami. Ponadto Według Eurostudenta połowa polskich żaków mieszka z rodzicami. Więcej ich rówieśników nie opuszcza domu rodzinnego tylko w Hiszpanii (51 proc.), we Włoszech (73 proc.) i na Malcie (76 proc.).

Komentująca wyniki minister Barbara Kudrycka uznała, że wyniki potwierdzają słuszne – jej zdaniem – działania rządu w sprawie reformowania szkolnictwa wyższego. Ponadto zapowiada, że „będziemy zachęcać uczelnie do szerszej współpracy międzynarodowej, a także podejmowania wspólnych projektów z przedsiębiorcami, aby studenci mogli w większym stopniu realizować swoje talenty przedsiębiorczości w ramach studiów”.

Opracowanie: Łukasz Drozda
Źródło: Lewica