Polscy imigranci nie chcą się szczepić w Szkocji

Opublikowano: 18.06.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1997

Jak się okazuje, polscy imigranci w Szkocji są największą grupą, która nie bierze udziału w brytyjskim programie dotyczącym szczepień – podaje „The Times”. Naukowcy jednak przypuszczają, że statystyki te mogą wynikać z tego, iż Polacy wolą zaszczepić się w Polsce, gdzie czują się pewniej w kontakcie ze służbą zdrowia.

Sceptyczne podejście Polaków do szczepień na koronawirusa jest już powszechnie znane. Jeszcze w marcu Olenka Hamilton w „The Spectator” pisała o podziale wśród naszych rodaków w kwestii szczepień i ich w przewadze negatywnym nastawieniu. Powołała się także na przeprowadzone w grudniu badania, z których wynikało, że 47 Polaków w kraju bardziej boi się skutków ubocznych szczepionki niż samego koronawirusa. Ponadto Polska jest drugim krajem zaraz po Rosji na liście państw, które są najbardziej podejrzliwe wobec szczepionki – wynika z badań przeprowadzonych dla „Nature”.

Na chwilę obecną mniej niż 50 proc. Polaków poniżej 40. roku życia otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki w Szkocji. Dla porównania otrzymało ją 92 proc. Szkotów, 65 proc. osób z mniejszości afrykańskiej, 70 proc. osób z grup cygańskiej i travellersów, 78 proc. Chińczyków i tyle samo Pakistańczyków, ponad 80 proc. osób pochodzących z Indii i Bangladeszu.

Biorąc pod uwagę fakt, że Polacy są jedną z najliczniejszych mniejszości w Szkocji, statystyki dotyczące szczepień są zastanawiające i wydają się być dowodem na sceptycyzm naszych rodaków wobec masowych szczepień.

Jak podaje „The Times” – eksperci przypuszczają, że tak niskie statystyki dotyczące szczepień Polaków w Szkocji i w całej Wielkiej Brytanii, mogą wynikać z tego, że nasi rodacy, nawet jeśli mieszkają na Wyspach, chętniej szczepią się w rodzimym kraju, co może być związane z większym zaufaniem do polskiej służby zdrowia lub najzwyczajniej większym komfortem komunikacji ze specjalistami medycznymi w polskim języku. Czy jednak tak jest faktycznie, postanowiono sprawdzić. Dlatego – jak twierdzi „The Times” – wezwano Polaków mieszkających w Szkocji do ujawnienia, czy otrzymali już szczepienie przeciwko Covid-19 w Polsce.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 18.06.2021 14:50

    A czy to w Szkocji panuje obowiązek dzielenia się informacjami medycznymi o własnej osobie?

  2. JaceK 18.06.2021 16:07

    Cezary Pazura to kolaborant. Zdzierżyłem go w idiotycznej reklamie, ale teraz przegiął ostatecznie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.