Polsce grozi bankructwo

Opublikowano: 22.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 887

Demografia zmusza nas do pracy nad nowym systemem opieki nad osobami niesamodzielnymi. Eksperci apelują również o wsparcie dla opiekunów takich osób. Skutki braku systemowych rozwiązań w tym przypadku mogą być opłakane. Jeśli teraz nie wypracujemy takiego systemu, w przyszłości państwo może nie udźwignąć kosztów opieki nad osobami starszymi oraz niesamodzielnymi i po prostu zbankrutować.

Spadająca liczba urodzeń sprawia, że nasze społeczeństwo jest coraz starsze. Dodatkowo postęp medycyny pozwala nam żyć coraz dłużej, stąd coraz więcej starszych osób wymaga opieki, niekiedy stałej. Te kwestie wymagają podjęcia przez rząd kompleksowych działań.

– Prawdziwym problemem i wyzwaniem staje się stworzenie systemu opieki nad osobami niesamodzielnymi. I to nas zdecydowanie czeka – mówi Agencji Informacyjnej Newseria dr Paweł Kubicki, adiunkt w Instytucie Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej. – Żadna rodzina nie jest sobie w stanie sama poradzić z opieką nad osobą niesamodzielną dłużej niż rok, dwa, może trzy lata. Każda rodzina prędzej czy później będzie potrzebowała pomocy samorządu lub państwa.

Tym bardziej, że osoby niesamodzielne często potrzebują specjalistycznej opieki, której rodzina nie jest w stanie im zapewnić. Poza tym wsparcie państwa jest potrzebne również w sytuacjach, gdy osoby starsze lub niesamodzielne są samotne i nie mają przy sobie dzieci i bliskich, którzy mogliby się nimi zająć

Eksperci zwracają również uwagę na potrzebne rozwiązania dla opiekunów. Często podjęcie opieki nad chorym członkiem rodziny wiąże się z koniecznością rezygnacji z pracy zarobkowej, a to oznacza obniżenie dochodów danej rodziny, często przy znaczącym wzroście wydatków związanych z opieką.

Jeżeli kompleksowy system wsparcia dla osób niesamodzielnych i ich rodzin nie powstanie, zdaniem eksperta, może to mieć poważne konsekwencje dla budżetu państwa w przyszłości.

– Jeżeli jako państwo nie stworzymy tego systemu, zbankrutujemy około roku 2020-2025. Lepiej jest myśleć o tym teraz i teraz coś zrobić, niż potem szukać pieniędzy w budżecie na siłę. Jeśli będziemy zwlekać, będzie na to kosztowało za 5-10 lat znacznie więcej – argumentuje dr Paweł Kubicki.

I przypomina, że zalążki sytemu wsparcia osób niesamodzielnych powstały jeszcze za czasów, gdy ministrem zdrowia był prof. Zbigniew Religa, ale ostatecznie nie zostały wprowadzone w życie.

– Rozwiązania takie były również dyskutowane za pierwszej kadencji PO i teraz cały czas są dyskutowane – mówi ekspert.

Chodzi m.in. o stworzony z inicjatywy senatora Mieczysława Augustyna (PO) projekt założeń ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, który określa m.in. zasady orzekania o niesamodzielności, rodzaje świadczeń przysługujących osobom niesamodzielnym i ich bliskim oraz zasady i tryb ich udzielania, zasady finansowania pomocy osobom niesamodzielnym, jak też sprawowania nadzoru nad pomocą udzielaną osobom niesamodzielnym i ich bliskim.

Kontynuowanie prac nad podobnym, kompleksowym projektem w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział w grudniu 2012 r. w rozmowie Newserią Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

– Będzie to niepopularna decyzja. Bo albo będzie polegała na nałożeniu dodatkowego podatku, np. ubezpieczenia pielęgnacyjnego, albo wygospodarowaniu w budżecie pewnej kwoty na wsparcie osób starszych. Czyli jest to niepopularny wydatek, który kiepsko się sprzedaje, więc można go zostawić na następne kadencje kolejnym politykom – stwierdza dr Paweł Kubicki.

Według eksperta, koszt takiego systemu trudno oszacować, ale powinien on być liczony w miliardach.

– Koszt systemu wyniesie od kilku miliardów wzwyż, w zależności od tego, jak bardzo chcielibyśmy wesprzeć te osoby i te rodziny – podsumowuje ekspert ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Jak wynika z raportu Rządowej Rady Ludnościowej, wydanego w 2012 r. z okazji II Kongresu Demograficznego, problemem w Polsce jest m.in. brak systemu opłacania tzw. nieformalnych opiekunów osób niesamodzielnych, poziom opieki geriatrycznej w naszym kraju ze względu na rosnące potrzeby związane ze starzeniem się społeczeństwa oraz niskie emerytury uniemożliwiające często osobom starszym samodzielną egzystencję.

Źródło: Newseria


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

15 komentarzy

  1. 8pasanger 22.01.2013 13:19

    Wiadomo o tym wszystkim od dawna Polska od dawna wydaje 20% budżetu na spłatę zadłużenia. Lichwiarzom trzeba będzie prędzej czy później powiedzieć nie.Utrzymujcie lub nawiązujcie kontakty z rolnikami ,żeby było od kogo brać ziemniaki ,mleko i mięso gdy zacznie się głód w miastach i ruchawka w Polsce na wzór Greckiej.A dojdzie do tego prawie na pewno.
    http://nienaszdlug.pl/materialy/dlug-europa/jak-sektor-prywatny-tworzy-dlug-publiczny/
    http://nienaszdlug.pl/materialy/anatomia-dlugu/jak-wygrac-z-dlugiem/

    http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/kiedy-polska-uwolni-sie-od-ofe

    http://www.polskieradio.pl/7/158/Artykul/291524,OFE-powinny-zostac-zlikwidowane

  2. kudlaty72 22.01.2013 14:28

    @8pasanger zgadzam się,piszę o tym od dawna.Czeka nas kilkanascie,dziesiąt lat totalnej destabilizacji.

  3. Il 22.01.2013 16:42

    Jeżeli starsi świadomie wybrali pieniądze to niech się pieniądze nimi opiekują. To są skutki systemu wymiany walutowo-towarowo-usługowej.

  4. adi7x 22.01.2013 23:38

    Ciężki temat..albo coś wspólnie zrobimy…albo zobaczyny. Pozdrawiam i …mobilizujmy się.

  5. Il 23.01.2013 01:04

    warszafkowatej szkółce lichwy (sgh) grozi bankructwo i likwidacja ?

    Do fizycznej roboty lenie z senatu, instytutów, uczelni, szkół itp.

    Bankructwo pasożytów, nierobów, cwaniaków itp to naturalna kolej rzeczy. Niech ludzie uczą się (np. od starszych) tworzyć ubrania, zdrową żywność, zdrowe domy, gospodarstwa i rzemieślnicze zakładziki rodzinne.

  6. 23 23.01.2013 08:56

    Znowu glupoty o spadajacej liczbie urodzen. Sprawdzie jaki to promil. Mlodzi wyjezdzaja, a nie ze spada jakos znacznie liczba urodzen. Choc ja bym chcial:)

  7. adi7x 23.01.2013 14:24

    Ciekawe czy obywatele zdecydują.

  8. bro 23.01.2013 14:26

    @adi7x
    czyli co w świetle tego artykułu mielibyśmy wspólnie zrobić ? ja dziecko tobie, a ty mi ?
    @Pasanger
    Polska już nie spłaca zadłużenia, wpływy z podatków ledwo starczają na spłatę odsetek

    Artykuł to propagandowe bzdury. ZUS to grupa przestępcza, ale nie zorganizowana i dlatego nie daje rady. Od 50 lat w Polsce działa to tak samo, budżet podpiera się pieniędzmi ze składek, a później zaczyna brakować.
    Nowością jest to że Rząd Polski już tak przegiął, że coraz mniej osób płaci składki i podatki, a ZUS zaczął brać kredyty w Bankach komercyjnych

  9. Artur Marach 23.01.2013 14:35

    Niedługo dożyjemy czasów, kiedy eutanazja będzie w niektórych przypadkach obowiązkowa. Pewnie w ten sposób rozwiążą ten problem.

  10. 8pasanger 23.01.2013 23:29

    @ bro jak każdy dłużnik wpadający w pętlę zadłużenia do pewnego momentu wystarcza na ,,bieżącą spłatę rat” gdy ten jeden raz nie wystarczy i zaczną rosnąć odsetki od odsetek to już robi się rozpierducha.Przy obecnej linii polityki gospodarczej(w tym polityki wysokich stóp procentowych prowadzonej przez Belkę i RPP-maksymalnie korzystnej dla kapitału spekulacyjnego ze względu na wysokie oprocentowanie obligacji)ta chwila musi nadejść.
    Był kiedyś taki serial lata 20 lata 30 te a w nim piosenka tańczymy na wulkanie -bardzo pasująca ale nie mogę jej znaleźć
    http://www.youtube.com/watch?v=6ARKsZfxnNo

  11. Komzar 24.01.2013 08:31

    A to co jest teraz lub ma nadejść, to niby moja wina ? Lub obecnych nastolatków ?
    Decyzje zostały podjęte przez obecnie starych ludzi więc niech je teraz rozwiążą.

  12. Radek 24.01.2013 08:59

    No oczywiście. “Dodatkowo postęp medycyny pozwala nam żyć coraz dłużej, stąd coraz więcej starszych osób wymaga opieki, niekiedy stałej.” No oczywiście. Klienci mafii farmaceutycznej nie wyrabiają się z kupowaniem leków, od których zostali uzależnieni. Emerytury nie starcza. Opieki nie ma.

    Jeden z prapradziadków z mojej rodziny mając 90 lat miał wszystkie zęby mimo braku wspaniałych past “polecanych przez dentystów”.

  13. Komzar 24.01.2013 10:15

    Bo poszli na ilość a nie jakość, co jest tak naprawdę sztandarowym hasłem naszych czasów,
    żyjmy długo i beznadziejnie! 🙂

  14. MichalR 24.01.2013 17:12

    Problemem znacznie ważniejszym nie są osoby niesamodzielne starsze, tylko osoby niesamodzielne młodsze. Innymi słowy dzieci. Państwo powinno najpierw pomóc wszystkim rodzinom których nie stać na utrzymanie dzieci, a dopiero potem zajmować się rodzinami, których nie stać na utrzymanie osób starszych.

  15. Komzar 24.01.2013 18:27

    Bardzo ważna uwaga @MichalR. O tym temacie jednak nawet nie chce się mówić, mimo, że wszyscy wiedzą, że jakoś wychowania młodego pokolenia jest najważniejsza z punktu widzenia przyszłości narodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.