Połowa średniej krajowej najczęstszą płacą

Opublikowano: 29.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1033

Podawanie uśrednionego wynagrodzenia w Polsce nie ma większego sensu, szczególnie biorąc pod uwagę duże nierówności społeczne. Prawdę o polskich płacach najlepiej pokazuje więc dominanta, czyli informacja o najczęściej wypłacanej stawce. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku największa liczba Polaków zarabiała więc równowartość średniej krajowej.

GUS tylko co dwa lata publikuje szczegółowe dane na temat struktury wynagrodzeń w naszym kraju, dlatego obecne statystyki mają przede wszystkim wartość historyczną, choć trudno też mówić o gwałtownym wzroście płac od tamtego czasu. Według informacji za październik 2018 roku, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło dokładnie 4921,39 złotych brutto, czyli 3558 złotych netto.

Największa liczba Polaków zarabiała wówczas równowartość 2379,66 złotych brutto, a więc około 1765 złotych netto. Tym samym najczęściej wypłacane wynagrodzenie wynosiło około 48 proc. średniej krajowej. Pracownicy otrzymujący płace do tej wartości stanowili 13,2 proc., zaś blisko 93,5 proc. z nich było zatrudnionych w sektorze prywatnych przedsiębiorstw.

Wiele o poziomie wynagrodzeń w naszym kraju mówi także mediana, pokazująca środkową wartość wynagrodzeń. Wynosiła więc ona wówczas 4094,98 złotych brutto, a więc połowa zatrudnionych zarabiała poniżej, zaś druga część powyżej tej kwoty. W grupie najgorzej zarabiających dominowały osoby pracujące w sektorze prywatnym, stanowiący blisko 75,8 proc. tej grupy.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

tyle sukcesów a szału nie ma

Urnelius
Użytkownik
Urnelius

Połowa kraju zarabia powyżej 4 tysięcy brutto i jeszcze lud narzeka? Może było lepiej, gdy zarabiało się 2 tysiące. Polska to kraj chłopski. Narzeka nie wtedy, gdy go się wykorzystuje, ale wtedy, gdy zaczyna się mu luzować

janpol
Użytkownik

Zgoda, że podstawą wyliczeń dla rożnych składek, zapomóg, świadczeń itd., itp., powinna być dominanta albo mediana a nie średnia. Wg. mnie najlepsza jest mediana a średnia to kompletna bzdura zaciemniająca prawdziwy obraz płac w gospodarce prl-bis (jeszcze jakoś dziwacznie liczony wg jakichś dziwacznych wytycznych, np. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w 2019 r. 5169,06 zł brutto (a mediana tu to 4094,98 zł brutto czyli 2919,54 zł netto), ale już przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2019 wynosiło 4918,17 złotych brutto (tu ciężko znaleźć wiarygodne dane co do mediany ale NA PEWNO wyniosła poniżej 3900 brutto/2780 netto i ta wielkość w państwie obywatelskim, jakim powinna być Polska, powinna stanowić podstawę do wyliczeń różnych składek i zapomóg i oceny wynagrodzeń obywateli), ale za to podstawa do wyliczenia składek np. dla Z(łodziejskiego) U(kładu) S(ystemowego prl-bis) już wynosi 5 227,00 zł).