Połowa Polaków nie ma wynagradzanych nadgodzin

Opublikowano: 20.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1762

Prawie połowa polskich pracowników twierdzi w tej chwili, że nie otrzymuje zapłaty za nadliczbowe godziny pracy. Problem ten pogłębił się podczas pandemii koronawirusa, bo podczas pracy zdalnej zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym. Najczęściej nadgodziny występują z powodu złego zarządzania firmami i nakładania na pracowników zbyt wielu obowiązków.

Badanie na temat ponadnormatywnego czasu pracy przeprowadził ADP Research Institute, który przygotował globalną ankietę „Workforce View 2020”. Wynika z niej, że 45 proc. polskich pracowników regularnie nie otrzymuje wynagrodzenia za dodatkowy czas spędzony w pracy. Problem pogłębiła pandemia koronawirusa, bo w jej czasie odsetek ten zwiększył się o dwa punkty procentowe.

Najmniejszy problem z brakiem zapłaty mają osoby powyżej 55. roku życia, bo 66 proc. ankietowanych w tej grupie nigdy nie pracuje za darmo. Zupełnie inaczej jest w przypadku najmłodszych pracowników. Dokładnie 50 proc. osób w wieku do 24 lat nie otrzymuje wynagrodzenia za dodatkowy czas spędzany w pracy.

Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska, w rozmowie z Interią.pl wskazuje na problem złego zarządzania w przedsiębiorstwach. Najczęściej pracownicy muszą wykonywać swoje zadania w czasie nadliczbowym, bo zwłaszcza pracownicy na początku swojej drogi zawodowej są zasypywani obowiązkami. Otrzymują oni więc zbyt dużo pracy do wykonania w stosunku do przewidzianego wymiaru czasu pracy.

To oczywiście nie jedyny problem związany z działalnością firm w Polsce. Tak naprawdę łamią one bowiem przepisy Kodeksu Pracy, który pozwala na stosowanie nadgodzin tylko w uzasadnionych przypadkach. Tymczasem stały się one regularną praktyką. Dodatkowo wydłużenie czasu pracy nie jest zgodnie z prawem konkretnie i wyraźnie polecone i przewidziane, co utrudnia możliwość domagania się rozliczenia nadgodzin przez przedsiębiorcę.

Według badania ADP rośnie jednak świadomość wśród polskich pracowników. Coraz większa grupa sprawdza wysokość swojej wypłaty i jest w stanie zorientować się, gdy pensja nie jest odpowiednia. Taką deklarację złożyło 84 proc. respondentów, a w poprzednim badaniu odsetek ten wynosił 73 proc.

Na podstawie: biznes.interia.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 3steta 21.02.2021 22:18

    To prawda z tymi nadgodzinami. Ludzie muszą zacząć walczyć by być traktowani jak ludzie a nie być tylko wyzyskiem. ” Ludzie mają pracować za miskę ryżu” – Premier Morawiecki. Polacy ogołem mniej zarabiają niż zachód(Niemcy itd) a ceny ubrań i wielu produktów mamy takie same co nie jest sprawiedliwe. Polacy zarabiają jak wschód a muszą płacić za produkty jak zachód. W PL jest jeszcze dużo rzeczy do zrobienia jeśli chodzi o cenienie i szanowanie pracy ludzi. A na sam koniec gdy obywatele zaczną walczyć o lepsze warunki pracy,wynagrodzenie to Polska sprowadzi z zagranicy tanią siłę roboczą i zapomni o swoich obywatelach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.