Polonia chce unieważnienia wyborów prezydenckich 2020

Opublikowano: 14.07.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1043

W Londynie powstała inicjatywa protestu ws. sposobu przeprowadzenia polskich wyborów prezydenckich 2020. Polacy, którzy nie otrzymali na czas kart wyborczych i nie zdążyli oddać głosu, organizują się wspólnie, by wyrazić swój obywatelski sprzeciw.

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, którzy – nie z własnej winy – nie zdołali oddać głosu wyborczego, gdyż zbyt późno otrzymali pakiety wyborcze lub ich karty do głosowania nie miały odpowiedniej liczby pieczątek, stworzyli na Facebooku inicjatywę, zrzeszającą osoby w podobnej sytuacji. Celem inicjatywy jest zaprotestowanie przeciw sposobowi przeprowadzenia polskich wyborów prezydenckich 2020, a tym samym – przeciw ważności wyniku tych wyborów. Na zgłoszenie sprzeciwu jest jednak bardzo mało czasu.

W opisie inicjatywy na „Facebooku” wyjaśniono dokładnie, na czym polega inicjatywa i jak wziąć udział w proteście: „Wielu Polaków mieszkających za granicą nie otrzymało kart do głosowania w terminie, wielu nie dostało ich wcale. Niektóre były nieważne ze względu na brak pieczątek. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, nie bądź obojętny – złóż protest wyborczy do Sądu Najwyższego. W tych wyborach będzie można składać protesty „tylko przez 3 dni” po ogłoszeniu wyniku oficjalnie przez PKW (zwyczajowo jest 14)! Osoby mieszkające poza Polską składają pismo do odpowiedniego konsula, muszą dodatkowo ustalić pełnomocnika w kraju (na jego adres przyjdzie odpowiedź). Jak podaje Dziennik.pl, „SN podkreśla, że protest musi być złożony na piśmie podpisanym przez osobę wnoszącą protest. Protesty wniesione za pośrednictwem poczty elektronicznej nie będą rozpoznawane. Wnoszący protest przeciwko wyborowi prezydenta RP powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których je opiera”.”

Jedna ze współorganizatorek protestu, Julia Konarska, tak wyjaśniła nam motywację do podjęcia inicjatywy: „Od początku z tymi wyborami był problem, najpierw chcieli przeprowadzić je w maju nie mając wyraźnego planu jak poradzić sobie z kwestia pandemii. Wydrukowali miliony kart na koszt podatników. Kiedy w końcu się odbyły, Polacy od Reyjkaviku po Barbados skarżyli się, ze nie mogli zagłosować. Niektórym karta nie doszła na czas, niektórzy otrzymali ja za późno, wiele nie miało pieczątek które świadczą o ważności głosu. Sprawa jest prosta – każdemu obywatelowi przysługuje prawo do oddania głosu w wyborach. Ja tego prawa w drugiej turze zostałam pozbawiona ponieważ moja karta nie doszła. Nie zgadzam się na to, więc złożę protest wyborczy do czego namawiam tez innych którzy są w podobnej sytuacji. Najgorsze jest to, ze czas na złożenie protestu, przy cały czas trwającej pandemii, został skrócony z 14 do 3 dni, i wszędzie panuje dezinformacja i sprzeczne informacje czy można oddać protest osobiście, kto może być pełnomocnikiem. Nie jest to prawo cywilne ani karne. Trzeba też podkreślić, że nie było jeszcze w Polsce takiej sytuacji, na taką skalę. Moim zdaniem wszystko to daje nam obraz ewidentnego tłumienia wyborców w Polsce”.

Aby zgłosić swój protest należy złożyć w konsulacie trzy dokumenty:

– pismo protestowe (zawierające konkretne zarzuty oraz ich uzasadnienie w postaci stosownych dowodów);

– oświadczenie o wyborze pełnomocnika (ponieważ Polacy mieszkający za granicą mogą składać pisma protestowe za pośrednictwem konsula, a nie osobiście) – pełnomocnikiem można ustanowić dowolną osobę pełnoletnią w Polsce, która posiada POLSKI ADRES DO KORESPONDENCJI;

– dokument potwierdzający uprawnienie do głosowania.

Linki do obu dokumentów oraz więcej szczegółowych informacji o sposobie składania pisma protestowego za pośrednictwem polskiego konsulatu znajduje się na stronie protestu: PROTEST WYBORCZY POLAKÓW ZA GRANICĄ 2020.

Przypomnijmy, że Polska Ambasada w Wielkiej Brytanii poinformowała wcześniej, że do dnia 4 lipca 2020 wszystkie pakiety do głosowania w II turze polskich wyborów prezydenckich zostały wysłane. Termin wpływu pakietów z powrotem do jednostek dyplomatycznych mijał zaś 12 lipca 2020 o godzinie 21:00. Niektórzy Polacy w Wielkiej Brytanii donosili jednak, że pakietów nie otrzymali na tyle wcześnie, by zdążyć odesłać je do konsulatu w terminie. Byli też tacy wyborcy, którzy otrzymali wadliwe pakiety wyborcze, które miały niewłaściwą liczbę pieczątek.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 3,25 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

To niech wracaja do polski i glosuja sobie na zaborcow, polecam trzaskowskiego wychowanka bronislawa gieremka uczen sarosza komuna upadla a oni dalej u koryta dzieki niemieckiemu poparciu temu zydy pis lase na kase walcza o niemieckie sady w polsce, przekop mierzeji itd za PO sie rujnowalo polske dla dobrobytu niemcow, myslicie ze niemiecka gospodarka by tak nadgonila jak by nie 8 lat PO na uslugach niemieckich.

polach
Użytkownik
polach

Mało ważne kto wygrał bo i tak już karawana jedzie z Polską w trumnie jak orzeł na odwrocie banknotu 200 pln..Teraz obce Państwo przejmie nasz kraj przy pomocy pasożytów z zarządu Warszawskiego.

FreeMan
Użytkownik
FreeMan

Ludzie od lat nie mieszkający w Polsce i nie muszący żyć z wybranymi władzami NIE POWINNI MIEĆ PRAW WYBORCZYCH do czasu podania daty powrotu do kraju.

realista
Użytkownik

po prostu powinni głosować tylko ludzie w kraju, ewentualnie w ambasadzie po przedstawieniu zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego w miejscu zamieszkania w kraju. po co niby ma głosować ktoś, kogo tu nie ma?
kto po wsi chodzi… .. .

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Jeżeli ktoś wyjechał to sam pozbawił się prawa decyzji o Polsce .