Polki mają prawo wykonywać w Czechach aborcje

Opublikowano: 02.05.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1072

Czeskie media ujawniły treść listu, który polska ambasada w Czechach skierowała do tamtejszego resortu zdrowia pismo z apelem, dotyczącym „szacunku dla procesów demokratycznych i wartości kulturowych” w kontekście Polek, które mogą przyjeżdżać do Czech w celu wykonania aborcji. Treść listu, napisanego przez zastępcę ambasadora Polski w Czechach Antoniego Wręgę, opublikował czeski portal Respekt.cz.

List dotarł do czeskiego resortu zdrowia 10 marca, krótko po tym jak ministerstwo wydało oświadczenie na temat wykonywania aborcji w Czechach dla pacjentek, przyjeżdżających z zagranicy, w tym z Polski. Oświadczenie było sprostowaniem słów jednego z czeskich polityków, który, powołując się na odpowiedź ministra zdrowia Jana Blatnego na jego interpelację, stwierdził, że lekarzom dokonującym u Polek aborcji, grozi więzienie. Jak potem wyjaśniono, odpowiedź ministra wynikała z powołania się na przepisy, pochodzące z 1986 r. Jak wyjaśnił później resort, obywatelki Unii Europejskiej mogą w Czechach legalnie dokonać aborcji.

List polskiego dyplomaty, skierowany do czeskiego resortu zdrowia, dotyczył poprawki czeskiego senatu do ustawy o aborcji, która miała doprecyzować przepisy, określające zasady, na których cudzoziemki mogłyby dokonywać zabiegu na terenie Czech. W liście Antoni Wręga zapewnia o poszanowaniu przez Polskę suwerenności Republiki Czeskiej i jednocześnie prosi o zachowanie „szacunku dla procesów demokratycznych i wartości kulturowych” w Polsce.

„Z punktu widzenia stosunków polsko-czeskich postrzegamy zatem jako niefortunne, jeśli propozycje legislacyjne dotyczące legalizacji komercyjnej turystyki aborcyjnej są otwarcie usprawiedliwione intencją obchodzenia polskiego ustawodawstwa chroniącego nienarodzone życie ludzkie, a propozycje te mają skłonić polskich obywateli do naruszania polskiego prawo. Przyjęcie tak umotywowanej legislacji wydaje nam się krokiem niezgodnym z doskonałymi stosunkami między naszymi krajami” – napisał w liście Antoni Wręga. „Dlatego uważamy, że będzie to wysoce niestandardowe, jeśli poprzez zmiany legislacyjne zostanie podjęta próba bezpośredniej ingerencji w debatę w Polsce” – napisał dyplomata.

30 marca czeski resort zdrowia odpowiedział na list z polskiej ambasady. W odpowiedzi minister zdrowia zwrócił uwagę, że to projekt Senatu, na który jego resort ma jedynie ograniczony wpływ. Wskazał też, że zgodnie z obecną interpretacją ministerstwa, wykonywanie aborcji cudzoziemcom z krajów UE, w tym z Polski, jest zgodne z prawem krajowym i europejskim. „Z powyższego wynika, że zdaniem Ministerstwa Zdrowia ewentualne uchylenie punktu 10. ustawy o aborcji nie spowoduje żadnych istotnych zmian w zakresie przeprowadzania aborcji dla obywateli państw członkowskich UE”, napisano w odpowiedzi resortu, dodając, że zdaniem ministra „kwestia ta nie wpłynie na jakość wybitnych stosunków między naszymi krajami w dziedzinie zdrowia”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dgruzin 02.05.2021 23:15

    PISlamiści są jak islamiści – każdy “inny” to niewierny i należy go zabić.
    Ale płodu chorego czy po gwałcie usunąć nie można.
    Oczywiście wtrącanie się w sprawy obcego kraju to u nich norma: Ukraina, Białoruś, Czechy. Na Rosję i Niemcy to mogą tylko poszczekać. Banda fanatyków religijnych praktykująca totalitaryzm. Prawa człowieka czy Konstytucja to dla nich pikuś.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.