„Polka Walcząca” nie znieważa symbolu narodowego

Opublikowano: 23.02.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 228

Działacze Zielonych już definitywnie mogą odetchnąć z ulgą. Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł prawomocny wyrok w sprawie ich transparentu eksponowanego na Marszu Godności w czerwcu 2016 r. Nie zostaną ukarani za Polkę Walczącą – nawiązanie do symbolu Polski Walczącej z okresu II wojny światowej.

Sąd orzekł, że nie było to znieważenie symbolu o narodowym znaczeniu. Oddalił apelację warszawskiej policji, która odwołała się od poprzedniego wyroku uniewinniającego Marcina Krawczyka, Małgorzatę Tracz i Elżbietę Hołoweńko (autorkę „Polki Niepodległej”), jaki zapadł w październiku 2017 r. Dzisiejsze orzeczenie jest prawomocne. W uzasadnieniu sąd oznajmił, że przerobienie symbolu nie zawsze równoznaczne jest znieważeniu. “Zresztą taki ogólny zakaz przerabiania symboli czyniłby je zakurzonymi eksponatami muzealnymi, a tak mogą zyskiwać nowe życie, wiązać nas z minionymi czasami, nie pozwalając o nich zapomnieć” – stwierdził także.

Na transparencie „Polka Walcząca” znak kotwicy, symbol Polski Walczącej, ma dorysowane odniesienia do płci kobiecej – krzyżyk i strzałkę. Sąd uznał, że eksponowanie takiego znaku podczas Marszu Godności było wypowiedzią publiczną podlegającą szczególnej ochronie, bo odnoszącą się do ważnej, aktualnej debaty publicznej o prawach kobiet. Innego zdania była od początku policja. To Komendant Rejonowy Policji Warszawa I skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia wniosek o ukaranie działaczy po Marszu Godności 18 czerwca 2016 r.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o