Polka na Dachu Świata

Opublikowano: 26.06.2010 | Kategorie: Turystyka i podróże

Liczba wyświetleń: 809

Zamieszkała w Londynie Ania Lichota jest pierwszą szczecinianką i zarazem trzecią Polką w historii, po Annie Czerwińskiej i Martynie Wojciechowskiej, która zdobyła Koronę Ziemi – siedem najwyższych szczytów na każdym kontynencie.

Wyprawa Ani rozpoczęła się 5 kwietnia 2010, a zakończyła sukcesem 23 maja 2010. Polka do wyprawy przygotowywała się przez 14 miesięcy. Pomysł zdobycia Korony Ziemi narodził się już w 2002 podczas wyprawy w Alpy Szwajcarskie. Wtedy po raz pierwszy usłyszała o projekcie. Po powrocie z urlopu Ania zgłębiła swoją wiedzę na ten temat i postanowiła spróbować. Swoją wspinaczkę rozpoczęła od Kilimandżaro. Potem zdobyła Elbrus (Kaukaz, Rosja), Aconcanguę (Andy, Argentyna), Mt.McKinley (Alaska), Carstensz Pyramid (Papua, Indonezja) i Mt.Vinson (Antarktyda). Po zdobyciu trzeciej góry postanowiła połączyć swoją miłość do gór i dzieci. Zaczęła zbierać pieniądze na UNICEF i pomagać przedszkolu domowemu w Gdańsku. Do tej pory udało się jej zebrać 20 tys. dolarów! Poza tym Ania jest w zarządzie Attlee Foundation i właśnie zaczyna współpracę z organizacją wspomagającą młodzież w biednych rodzinach Londynu – Pace2Be.

– Wspinaczka nie jest dla mnie jedynie sposobem spędzania wolnego czasu, to przede wszystkim szkoła charakteru, z której wyników korzystam również w życiu prywatnym i w pracy – mówi Ania

Ania Lichota na co dzień mieszka i pracuje w Londynie. Przyjechała do City na studia w 1996 roku. Dostała miejsce w London School of Economy. Niestety nie przyznano jej stypendium i sama musiała opłacić sobie czesne oraz życie w stolicy. Nie było to łatwe w tamtym czasie, rok studiów kosztował ponad 8 tys. funtów. Ania nie poddała się jednak i postanowiła walczyć o swoją przyszłość. Po żmudnych próbach wzięcia pożyczki w banku w UK, udało się jej zdobyć fundusze z Polski. Jak stwierdziła Ania „Była to najbezpieczniejsza inwestycja. Znasz samego siebie, tak dużo od ciebie zależy, musisz wygrać.”

Po zdobyciu dyplomu podjęła pracę w Londynie w firmie budowlanej. Następnie pracowała dla General Electric, jeżdżąc przez 7 lat po Europie, prowadząc rożnego rodzaju projekty. W tym samym czasie skończyła również MBA i uzyskała doktorat w Stanach. Od 2006 roku podjęła pracę w Banku Inwestycyjnym UBS w Londynie, gdzie zarządza kilkunastoosobowa grupa bankierów. Ania sama sfinansowała sobie wszystkie wyprawy. Pieniądze, które otrzymuje od sponsorów i osób prywatnych są bezpośrednio wpłacane do fundacji, z którymi współpracuje Ania.

Celem wyprawy i wielkim marzeniem Polki z Londynu jest utworzenie funduszu na sfinansowanie projektu – pomnika Sarswati Peace School. Będzie to pierwsza szkoła pokoju dla dzieci z Nepalu, której zostaną nadane imiona Wandy Rutkiewicz i Jerzego Kukuczki. Szkoła będzie rodzajem pomnika upamiętniającego życie i osiągnięcia światowej sławy polskich alpinistów.

Autor: Dagmara Minkiewicz
Źródło: eLondyn


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.