Polityka PiS prowadzi Polskę do katastrofy

Opublikowano: 05.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1172

Przewidywany przeze mnie czarny scenariusz, co nas czeka w związku z kryzysem inflacyjnym, niestety się materializuje. Inflacja w sierpniu wyniosła 16,1%, a wzrost wynagrodzeń 12,7%. Takiego spadku płac realnych nie było w Polsce od upadku Lehman Brothers. Kończą się rezerwy i realna siła nabywcza naszych portfeli będzie coraz mocniej spadać. Zwłaszcza, że szczytu inflacji nie widać.

Zgodnie z przewidywaniami, na razie główne banki centralne FED i EBC kontynuują twardą politykę, pomimo pogarszających się prognoz gospodarczych. W tym samym czasie najlepiej opłacany z pieniędzy publicznych standuper, Prezes NBP Adam Glapiński bredzi nie tylko o końcu cyklu podwyżek stóp w Polsce, ale również, że w przyszłym roku zaczną je obniżać.

Jaki mamy tego efekt? Po raz pierwszy w historii III RP US Dolar kosztuje 5 zł. A przecież Amerykanie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o podwyżki ich stóp procentowych. Oprocentowanie naszego 10-letniego długu wynosi już 7%, a prognozowany wzrost gospodarczy na rok 2023 to 1%. Warto dodać, że to załamanie gospodarcze odbędzie się w warunkach dwucyfrowej inflacji. Klasyczna stagflacja.

Do czego nas doprowadzono? Premier Morawiecki nawołuje do „autoreglamentacji” przy zakupie węgla. Dobrze, że jeszcze nie wpadli, żeby sprzedawać go na kartki. Choć strach takie rzeczy pisać, bo jeszcze podchwycą. To wszystko w kraju, który, jak przekonywał Prezydent Andrzej Duda, ma rezerwy węgla na 200 lat. Jak do tego doszło? Otóż nasi geniusze strategii z PIS-u, postanowili pospiesznie, nie bacząc na potrzebę wcześniejszego zgromadzenia zapasów, nałożyć sankcję na importowany węgiel z Rosji. Nie kwestionuję potrzeby sankcji, im mniej pieniędzy ma Putin na zbrojenia, tym lepiej dla nas, ale skoro, jak przekonuje PIS, od jakiegoś czasu mieli już od Amerykanów informacje o inwazji, to dlaczego nie zaczęli magazynować węgla? Czy można bardziej potknąć się o własne nogi? Otóż jak się okazuje, można. W ferworze wojennym PIS obłożył sankcjami również węgiel, który został już opłacony! Tak, dobrze widzicie, Rosja pieniądze dostała, a węgiel, który był już w drodze, utknął gdzieś na Białorusi, bo rządzący stwierdzili, że ruskim węglem palić nie będziemy.

Kiedy wydaje się, że gorzej już być nie może, wchodzi on, cały na biało – Jacek Sasin. Czołowy nieudacznik obozu rządzącego postanowił ratować sytuację gospodarczą, wprowadzając podatek od… sukcesu, na wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 pracowników.

Podsumowując, zaczynamy doświadczać silnego spadku realnych wynagrodzeń, a prognozy w tym zakresie są jeszcze bardziej pesymistyczne. Świat idzie w zacieśnianie monetarne, a u nas NBP bredzi o obniżkach stóp, dolar jest najdroższy w historii, a w przyszłym roku będzie gospodarczo najgorszy od dwudziestu lat, zabraknie nam węgla, którego rezerwy mamy na 200 lat, bo zapomnieliśmy zgromadzić rezerwy przed nałożeniem embarga, które nałożyliśmy również na zapłacony już towar, a za rozwiązanie naszych problemów wziął się człowiek będący synonimem porażki.

Parafrazując klasyka – Glapińskie, Morawieckie, Sasiny będą wam odbierały smak życia.

Autorstwo: Marek Kułakowski
Źródło: ProKapitalizm.pl

O autorze

Marek Kułakowski jest ekonomistą, należy do Rady Liderów Konfederacji, Wolnościowcy.

19

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Jefferson 05.10.2022 11:53

  Są rozkazy od wujasama, więc co tam los Polaka?

 2. Foxi 05.10.2022 12:20

  Wystarczy że klaun przedawkuje i cały plan się wykorbi. Znając skąpstwo tego plemienia nie mają żadnego następcy na to stanowisko. Praktyka wykazała wielokrotnie, że delfin widząc na jakie kwoty $ robi się wałki też by chciał coś niecoś z tego uszczknąć. I tu włącza się odruch bezwarunkowego skąpstwa które eliminuje następców.

 3. replikant3d 05.10.2022 18:32

  Jedyna dobra strona tej sytuacji, to to że ludzie nauczą się ponownie szanować żywność i jej nie marnować! To samo dotyczy sprzętu. Najboleśniejsze ,,zderzenie,, z rzeczywistością odzczuje ,,gimbaza,, Skończy się ,,szpanowanie,, z najnowszymi gadżetami .Obene pokolenie nie potrafi już ,,działać,, w biedzie…Oj będzie się działo…

 4. kufel10 06.10.2022 03:16

  Ciekawe czy tej zimy pomiędzy blokami znajdą mirabelki pod śniegiem, bo nie wszystkie kulki pod śniegiem to mirabelki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.