Polityka antykoncepcyjna narzucana Afryce to neokolonializm

Obianuju Ekeocha stosuje termin „neokolonializm” w odniesieniu do finansowania przez zachodnie firmy lub rządy antykoncepcji w Afryce.

Obianuju Ekeocha to nigeryjska naukowiec biomedyczny, założycielka i prezes organizacji Culture of Life Africa. Ciemnoskóra katoliczka napisała list otwarty w proteście do Melindy Gates w odpowiedzi na zobowiązanie Gates Foundation do zebrania 4,6 miliarda dolarów na sfinansowanie antykoncepcji w krajach rozwijających się. Jak stwierdziła, kobiety w Afryce mogłyby korzystać z lepszej opieki zdrowotnej i edukacji, w przeciwieństwie do oferowanej im antykoncepcji i aborcji.

Ekeocha stosuje termin „neokolonializm” w odniesieniu do finansowania przez zachodnie firmy lub rządy antykoncepcji w Afryce. Powszechnie wiadomo, że większość krajów afrykańskich, z powodu niedostatków społeczno-ekonomicznych, od dziesięcioleci jest odbiorcami pomocy humanitarnej i funduszy pomocy rozwojowej. Stworzyło to przestrzeń dla zachodnich organizacji darczyńców do włączenia się w rolę partnerów we wspieraniu i rozwoju w Afryce.

„Problem polega na tym, że w ostatnich latach darczyńcy z Afryki przybyli z jasną i ustaloną agendą dotyczącą ideologii oraz poglądów i wartości kulturowych. Jednym z pierwszych wielkich nacisków była antykoncepcja” – uważa Ekeocha.

Pomimo tego, że społeczności afrykańskie prosiły o pomoc głównie w zaspokojeniu podstawowych potrzeb, takich jak żywność, czysta woda i dostęp do edukacji, zachodni darczyńcy zaczęli bombardować Afrykę ogromną liczbą środków antykoncepcyjnych. „Minęło 10 lat od napisania przeze mnie listu otwartego do Melindy Gates. Wiele się zmieniło na świecie. Ale Afryka nadal pozostaje kontynentem potrzebującym prawdziwej pomocy rozwojowej zamiast środków antykoncepcyjnych i niechcianej, graficznej edukacji seksualnej”.

Obianuju Ekeocha zauważa, że „kultura śmierci” eroduje tradycyjne i bardzo ważne wartości w Afryce, takie jak rodzina, narodziny dzieci czy troska o życie. W związku z postępem technologicznym, afrykańska młodzież ma dostęp do zachodnich mediów, które zarażają szkodliwymi ideologiami.

Autorstwo: Michał Waligóra
Zdjęcie: Obianuju Ekeocha
Na podstawie: „Magazyn Omnes”
Źródło: MediaNarodowe.com