Polityczny impas w Tunezji

Opublikowano: 21.01.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 195

Szwajcarski rząd zdecydował o zamrożeniu środków zgromadzonych na kontach byłego prezydenta Tunezji Zine El Abidine Ben Alego. Prokuratorzy w Tunezji natomiast rozpoczęli dochodzenie dotyczące członków jego rodziny. Przedmiotami śledztwa są nielegalne transakcje finansowe, zagraniczne rachunki bankowe oraz okoliczności wejścia w posiadanie licznych nieruchomości.

Ulice w Tunezji nie pustoszeją. Protestujący zapowiadają, że nie rozejdą się dopóki ze sceny politycznej nie znikną symbole obalonego reżimu. Tymczasem zgodnie z obietnicami tymczasowe władze wypuściły już ostatnich więźniów politycznych Ben Alego.

Próby powołania przez Mohameda Ghannouchiego koalicyjnego rządu nie dają rezultatów. Sprzeciwy budzą propozycje zatrzymania tek przez dotychczasowych ministrów obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych oraz finansów. Jeden z przywódców lewicowej opozycji Moncef Marzouki nazwał te próby maskaradą.

Opozycyjne Demokratyczne Forum Pracy i Jedności (FDLT) odmawia udziału we władzy dopóki partia byłego prezydenta nie rozwiąże się. Opozycja także ostrzega, że jeżeli ministrowie Bena Alego nie oddadzą państwu majątku, w którego posiadanie weszli dzięki powiązaniom partyjnym, do koalicji nie dojdzie. Ghannouchi tymczasem próbuje zyskać społeczne zaufanie zapowiedziami radykalnych reform przeciwdziałających korupcji.

Niektóre źródła donoszą, że o rozmiarach korupcji i nepotyzmu w Tunezji od kilku lat wiedzieli Amerykanie. Nie przeszkadzało im to jednak wspierać Ben Alego jako głównego rozgrywającego w polityce północnoafrykańskiej ze względu na jego świecki reżim i polityczną siłę.

Od początku rewolty w Tunezji zginęło około 100 osób.

Opracowanie: Maria Skóra
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
che
Użytkownik
che

No, to czym prędzej powinien tam wjechać NWO, Bank Światowy, MFW, itp. i wprowadzić “demokrację”.

korab
Użytkownik
korab

Trzeba wysłać naszego “szefa” NBP – Belkę, który już oszukiwał w MFW, EBC, był wysłannikiem MFW w Iraku a teraz w Polsce już podniosł stopy procentowe dla Polaków, on i Balcerowicz wycisną z tego ludu tunezyjskiego “demokrację i wolność” – prosto do NWO.