Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 58

Opublikowano: 24.01.2014 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 640

AFGANISTAN

Oficjele Pentagonu ostrzegli Kongres, że opium zagraża kosztującym miliardy amerykańskim próbom stabilizacji i usamodzielnienia Afganistanu. Jego produkcja wzrosła w 2013. o 36% w porównaniu z rokiem poprzednim, a ilość skonfiskowanego spadła w tym czasie o ponad połowę. 2 mld USD przeznaczone przez Pentagon na zwalczanie jego uprawy „nie zostały prawidłowo wydane”. Pentagon przyznał też, że przyczyną jest nadanie walce z opium priorytetu niższego niż zwalczaniu Talibanu („Chiristian Science Monitor”).

Media radiowe i TV zalewają ostatnio odbiorców powodzią reklam wychwalających amerykańską okupację i wzywających rząd Karzaja do podpisania traktatu o pozostaniu wojsk USA SOFA (Status of Forces Agreeement), nadającego im specjalne przywileje. Afgański rząd odkrył, że są one finansowane przez NATO, Pentagon i amerykańskie biuro pomocowe USAID i rozważa wprowadzenie zakazu takich reklam. Krytycy uważają, że pieniądze powinno się raczej przeznaczyć na pomoc dla potrzebujących, których w zrujnowanych kraju nie brakuje („Anti War”).

W prowincji Helmand 14 Talibów zginęło podczas szkolenia w budowie IED (zaimprowizowany ładunek wybuchowy), od eksplozji materiałów treningowych („Khaama”).

AL-KAIDA

Mimo upływu ponad 2 lat od śmierci Ibn Ladena, jego organizacja zamiast zniknąć rośnie w siłę. Gałąź Al-Kaidy – ISIL (Islamic State in Iraq i Levant) zajęła Faludżę w Iraku, inne odłamy próbują zdobyć terytorium w Libii, Syrii, Afryce Zachodniej, mają też szansę na sukces w Afganistanie, po wycofaniu się NATO. Franczyzy Al-Kaidy pojawiają się w coraz to nowych krajach. Eksperci ostrzegają po pierwsze przeciw wyolbrzymianiu deklaracji przynależności do niej grup walczących o własne cele w konfliktach lokalnych, po drugie przed przedwczesnym odtrąbieniem zwycięstwa, opartym na czystym chciejstwie („Yahoo News”).

– I w jednym i w drugim celują „Pokojowy Laureat”, jego echa w krajach satelickich i niektóre media.

AMERYKAŃSKIE PODSŁUCHY, REWELACJE SNOWDENA

Agenci amerykańskich „służb” i Pentagonu marzą o zamordowaniu Snowdena. Zarzucają mu „najgorszą zdradę” w historii USA i ostrzeżenie „terrorystów” przed podsłuchiwaniem ich rozmów telefonicznych i przechwytywaniem e-maili, tak że wielu podejrzanych zaczęło używać innych metod porozumiewania się i znikło z radaru NSA i CIA. Kilku pracowników tych agencji anonimowo przyznało, że chętnie wpakowali by demaskatorowi kulę w łeb, bez przejmowania się sądami i wyrokami („Buzz Feed”).

– Tak robiło KGB, służba Imperium Zła, ale czy to wypada Imperium Dobra??

Reakcja Waszyngtonu na skandal podsłuchowy jest typowa. Z jednej strony oficjele uspakajają społeczeństwo, że „ujawniono wiele ważnych problemów”, z drugiej głoszą puste obietnice rewizji i naprawy systemu inwigilacji, tak by owe problemy nigdy się nie powtórzyły. Obama w pięknie brzmiącym przemówieniu głosił peany na cześć prywatności obywateli, nie obiecał jednak niczego co zakończyło by lub choćby ograniczyło bezpodstawną inwigilację milionów ludzi w USA i na całym świecie („The Guardian”).

– Głoszenie pięknych słówek i robienie wszystkiego na odwrót jest jak się zdaje specjalnością Pokojowego Laureta, od „zmian” po Buszu, przez Guantanamo, drony, do podsłuchów. Powinni mu dać Nobla za umiejętność bajerowania, a nie za walkę o pokój!

Jak wykazują sondaże opinii publicznej, 68% Amerykanów jest zadowolonych, że informacje o podsłuchach zostały ujawnione, 25% jest przeciwnego zdania. Równocześnie jednak 60% nie pochwala przecieków Snowdena, a 50% jest zdania, że inwigilacje bardziej pomagają łapać terrorystów niż szkodzą praworządnym ludziom przez nadużywanie przez rząd zebranych informacji („Fox News”).

– Mówiło się, że jedyne w czym Sowieci byli efektywni to ogłupiająca społeczeństwo propaganda, wygląda jednak że i w tej dziedzinie mogliby się od Amerykanów uczyć.

W odpowiedzi na raport Komisji DS Ochrony Prywatności i Praw Obywatelskich, który stwierdził, że podsłuchy i masowe gromadzenie metadanych przez NSA jest nielegalne, niezgodne z Konstytucją, niepotrzebne i nieskuteczne Biały Dom oznajmił krótko, że prezydent Obama się z tymi wnioskami nie zgadza i odesłał krytyków do wyroku jednego z sędziów federalnych, który zadecydował, że po 9/11 wszystko co robi prezydent jest legalne („Anti War”).

AUSTRALIA

Podczas wizyty w USA Minister Spraw Zagranicznych Australii, Julia Bishop, gorąco wychwalała obiecywane przez amerykański rząd zmiany w programie inwigilacji NSA oraz ostro krytykowała Snowdena, nazywając go „bezwstydnym zdrajcą swego kraju, przyczajonym w Rosji”. Stwierdziła też, że współpraca australijskich służb wywiadowczych z Amerykanami w ramach umowy „pięciu oczu” jest niezbędnym elementem sojuszu jej kraju z USA i będzie kontynuowana. Zarówno Partia Liberalna jak i Pracy próbowały najpierw skandal podsłuchowy przeczekać, jednak pod naciskiem lewego skrzydła laburzystów, Partii Zielonych i posłów niezależnych, zakres i praworządność podsłuchów zbada komisja australijskiego Senatu („The Guardian”)

– Pudelek musi się Panu przymilić a osobę w niełasce obszczekać.

BLISKI WSCHÓD

W ciągu ostatnich miesięcy stał się jeszcze bardziej krwawym i chaotycznym regionem. W Iraku znów toczy się wojna domowa, nie ma nadziei na zakończenie jej w Syrii. Wielu ekspertów wini administrację Obamy, za rzekomą bezczynność, jednak tak naprawdę ostatnią rzeczą jakiej tam potrzeba to jeszcze jedna amerykańska interwencja. Na Bliskim Wschodzie toczą się walki sekciarskie podobne do tych w Europie w epoce Reformacji, a ich przyczyną jest struktura i początki tamtejszych państw, które zostały stworzone przez mocarstwa kolonialne – Anglię i Francję, bez oglądania się na historię, przynależność etniczną, czy religię ich mieszkańców, których wpakowano w wytyczone od linijki po mapie granice. I tak np. Irak został sklejony z 3 byłych prowincji Imperium Tureckiego, nie mających z sobą wiele wspólnego. W większości tych krajów władzę oddano grupom mniejszościowym, które mogły rządzić tylko w oparciu o byłych kolonizatorów, za cenę zagwarantowania im swobodnej eksploatacji gospodarczej. Amerykańska napaść na Irak w ogóle nie wzięła tego pod uwagę i oparta była na ignoranckim chciejstwie. Jakakolwiek podobna interwencja byłaby tylko dolewaniem oliwy do ognia („Washington Post”).

CHINY

Ostro skrytykowały klauzule amerykańskiego budżetu podpisanego ostatnio przez prezydenta Obamę, za ograniczenie zakupu od nich sprzętu hi-tech. Chińskie Ministerstwo Handlu stwierdziło, że jest to sprzeczne z zasadą wolnego handlu, zawiera negatywne przesłanie i w ostatecznym rozrachunku zaszkodzi też firmom amerykańskim. Pretekstem do nałożenia limitów jest cyber-szpiegostwo („Reuters”).

Smog stał się trwałym zjawiskiem i kraj czeka długa i trudna walka o oczyszczenie powietrza. Najgorsza sytuacja jest na północy kraju, gdzie skoncentrowane są huty żelaza i stali. Zanieczyszczenia z nich trafiają również do pobliskiego Pekinu. Rząd centralny powołał organizację do monitorowania jakości powietrza i ostrzegania przed smogiem, rząd prowincjonalny w Hebei planuje ograniczyć produkcję stali o 60 mln ton, co jest ostro krytykowane przez kompanie hutnicze. Eksperci od czystości powietrza ostrzegają, że to za mało i wzywają do zaangażowania firm prywatnych w kampanię kontroli emisji („Xinhua”).

Chińskie zasoby złota wzrosły o 622 tony w ubiegłym roku i są już trzecie największe w świecie, po USA i Niemczech. Wzrost pochodzi głównie z rodzimej produkcji, w którą Chiny intensywnie inwestują („Global Research”).

DRONY

Sąd Apelacyjny w Londynie zablokował próbę ujawnienia przez Pakistańczyka Nur Khana współudziału angielskiej służby wywiadowczej GCHQ (The Government Communications Headquarters) w ataku z drona, w którym zginął jego ojciec i 18 innych cywili. Nur Khan chciał zmusić sąd do sprawdzenia czy GCHQ przekazywała informacje wywiadowcze kontrolującej drony CIA, gdyż rząd Wielkiej Brytanii odmawia ujawnienia takiej współpracy. Sąd umotywował swą decyzję niemożnością wydania wyroku na postępowanie obcego państwo – USA który byłby dla niego poważną kompromitacją („Bureau of Investigative Journalism”).

– To oczywiste, że pudel nie chce zawstydzić swego Pana.

INDIE

Przetestowały rakietę balistyczną Agni-IV, o zasięgu 4000 km, zdolną do przenoszenia głowic jądrowych. Był to już trzeci udany test takiej rakiety i otworzył drogę do wprowadzenia jej do inwentarza indyjskiej armii („Ria Novosti”).

IRAK

W zamachach bombowych i atakach giną co dzień dziesiątki ludzi. Bojownicy związanej z Al-Kaidą grupy ISIL (Islamic State in Iraq and Levant), zdobyły kontrolę nad częścią miasta Ramadi, stolicy sunnickiej prowincji Anbar, i nad Faludżą. Oficjel rządu w Bagdadzie ostrzega, że są tak dobrze uzbrojeni i wyposażeni,że mogliby pokusić się na atak na stolicę („Chron”).

– Ciekawe skąd i za czyje pieniądze ta broń. ISIL jest ponoć zbrojona i finansowana przez drugiego po Izraelu „największego sojusznika” USA w regionie – Arabię Saudyjską.

Sunniccy uciekinierzy spod reżymu ISIL (Al-Kaidy) w kontrolowanym przezeń mieście Faludża znaleźli schronienie w świętym mieście Szyitów – Karbali. Rząd Nur al-Malikiego w Bagdadzie nie chce użyć armii do wyparcia islamistów z Faludży, gdyż sytuacja w kraju jest tak napięta, że była iskra może wywołać sekciarskie rzezie, lub nawet wojnę domową („Washington Post”).

IRAN

Zaproszenie w ostatniej chwili Iranu do wzięcia udziału w syryjskiej konferencji pokojowej, przez Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-Muna zostało szybko wycofane pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, pod pretekstem, że Iran nie wyraził zgody na popieranie podstawowego punktu agendy, którym jest zmiana reżymu w Damaszku. Szansa na powodzenie konferencji jest i tak niewielka, gdyż USA i ich „sojusznicy” chcą rozmawiać o zmianie reżymu, podczas gdy rząd Assada domaga się negocjacji mających na celu pokonanie Al-Kaidy („Anti War”).

– Widać Al-Kaida mniej przeszkadza Imperium Dobra niż Assad, można ją przecież łatwiej bombardować niż wojska uznanego rządu, bez oglądania się na rezolucje ONZ.

Po raz pierwszy w historii Iran wysyła okręty wojenne w rejs po Atlantyku. Niszczyciel „Sabalan” i helikopterowiec „Khark” będą przez 3 miesiące patrolować szlaki żeglugowe i szkolić załogi. Jest spełnienie obietnicy Teheranu, że wyśle swe okręty w pobliże wód terytorialnych USA. Irańska flota patroluje regularnie wody Zatok Adeńskiej i Perskiej („Yahoo News”).

– Imperium Dobra zagrozić to nie może, ale hałasu będzie pewnie sporo.

KANADA

Legendarny muzyk rockowy Neil Young entuzjastycznie popiera kampanię Indian walczących z niszczeniem przyznanych im w traktatach z rządem terenów przez eksploatację piasków bitumicznych. Young oskarża prawicowy rząd Harpera o skrajną hipokryzję, łamanie traktatów z Pierwszymi Narodami (First Nations) i całkowite lekceważenie dewastacji środowiska przez wydobycie i rafinację toksycznego szlamu, która produkuje rekordowe ilości CO2 i innych zanieczyszczeń. Tymczasem wielkie firmy naftowe – Shell, Marathon i Chevron planują znaczne rozszerzenie wydobycia, co zdewastuje 185 tysięcy ha mokradeł na terenach plemienia Indian Cree („Global Research”).

LIBIA

Al-Kaida Zachodniej Afryki znalazła po wypędzeniu przez Francuzów z Mali schronienie na niedostępnych terenach pustynnych południowo-zachodniej Libii, gdzie odbudowuje swe zapasy broni i amunicji i rekrutuje spauperyzowanych członków plemienia Tuaregów, które kilkakrotnie wszczynało powstania w walce o własne państwo. Słaby i skłócony rząd Libii po upadku Kadafiego nie jest w stanie ani temu zapobiec ani upilnować pustynnej granicy („Associated Press”).

PALESTYNA/IZRAEL

Prywatna firma założona przez niedawno zmarłego Ariela Szarona dostarczała, z pełną współpracą izraelskiego, rządu broń i wyposażenie dyktatorowi Gwatemali Rios Monttowi podczas jego ludobójczej kampanii w latach 80-ch, w której wymordowano co najmniej 200 tysięcy ludzi, głównie Indian. Montt kupił od Izraela amerykańskie helikoptery UH-1H “Huey”, komputery i oprogramowanie do śledzenia i ewidencji „wywrotowców” oraz karabiny maszynowe. Izraelscy dostawcy wiedzieli do czego to wszystko było używane („Global Research”).

Terytorium hipotetycznego Państwa Palestyńskiego wciąż się kurczy. W ostatniej rundzie „negocjacji pokojowych” premier Netanjahu dodał do terenów które Izrael chce anektować kolejny blok żydowskich „osiedli” w pobliżu Ramallah – Beit El. Izraelskie roszczenia wzrosły tym samym do 13% obszaru Terenów Okupowanych.

– A zaczęło się tak niewinnie, od posiadania przez żydów ok 6% ziemi w Palestynie w 1947. Dziś Izrael kontroluje 93%.

Administracja Hajfy planuje zburzyć historyczną dzielnicę al-Mahatta i przymusowo wysiedlić zamieszkujące ją 160 osób z 30 palestyńskich rodzin, arabskich obywateli Izraela. Na miejscu wyburzonych domów ma powstać osiedle luksusowych mieszkań, bary i kluby nocne oraz obiekty kolejowe. Dzielnica jest ogrodzoną palestyńską enklawą z jednym wejściem, której infrastruktura była z rozmysłem całkowicie zaniedbywana od 1948. przez izraelskie władze („Electronic Intifada”).

W przemowie do zachodnich dziennikarzy Netanjahu powiedział, iż twierdzenie że „osiedla” są przeszkodą dla pokoju jest totalnym wymysłem, natomiast prawdziwa przeszkoda to odmowa uznania przez Palestyńczyków Izraela za „Państwo Żydów”. Oskarżył też Europę o hipokryzję i nagonkę na Izrael. Jest to reakcja izraelskiego premiera na europejskie protesty po ogłoszeniu budowy kolejnych mieszkań w „osiedlach” (Ynet News”).

– Biedny, biedny prześladowany i oczerniany Izrael!

Żądanie Netanjahu, by Palestyńczycy uznali Izrael za „Państwo Żydów” można by porównać do uznania Stanów Zjednoczonych za „Państwo Chrześcijan”, choć 22% Amerykanów nimi nie jest. Należy też zapytać jaką definicję żyda ma na myśli izraelski premier. Jeśli talmudyczną, wedle której jest nim tylko ten co ma matkę-żydówkę, wykluczy to co najmniej 300 tysięcy żydowskich emigrantów z Rosji, którzy mieli dziadka żyda, ale nie matkę, choć wielu z nich wyznaje Judaizm. Jeśli za żydów uznać praktykujących wyznawców Judaizmu, wykluczy to 32% żydowskich ateistów i agnostyków. Jakkolwiek na to popatrzeć, żądanie Netanjahu jest albo rasistowskie, albo fundamentalistyczne i przywodzi na myśl politykę europejskich państw faszystowskich, które w latach 30-ch pozbywały się niechcianej mniejszości czyniąc jej członków bezpaństwowcami („Hoot Suite”).

Ambasador Izraela w ONZ, Ron Prosor, zarzucił organizacji międzynarodowej że stała się tubą palestyńskiej propagandy, że nie próbuje położyć kresu palestyńskiemu podjudzaniu do zniszczenia Izraela, i że nie nawołuje do solidarności z żydowskimi ofiarami palestyńskiego terroru („Ynet News”).

– Na usta cisną się przysłowia „o odwracaniu kota ogonem” i „o pustej beczce”. Ilość ofiar terroru po obu stronach mówi sama za siebie, ale politycy i media posłusznie przełkną zarzuty P. Ambasadora i przytakną.

Wymuszenie na izraelskim Ministrze Obrony, Mosze Ja’alonie, przeprosin za zmieszanie z błotem amerykańskiego Sekretarza Stanu Johna Kerry nie powstrzymało potoków jego wymowy. Tym razem zarzucił Europie całkowity brak zrozumienia dla sytuacji na Bliskim Wschodzie, zapowiedział że Izrael nigdy nie odda kontroli nad Doliną Jordanu i skrytykował przesadną troskę Zachodu o Palestyńczyków („Ha’aretz”).

– Izraelscy oficjele wciąż otwarcie mówią o swych planach i zamiarach, a reszta świata wciąż udaje, że tego nie słyszy.

Premier Netanjahu ostro skrytykował decyzję UNESCO o odroczeniu na czas nieokreślony wystawy w Paryżu na temat liczących 3500 lat związków żydów z Izraelem (?!?). UNESCO postanowiło ją odłożyć po otrzymaniu listu sygnowanego przez 22 członków grupy arabskiej, ostrzegającego przed jej negatywnym wpływem na negocjacje izraelsko-palestyńskie („Yahoo News”).

– To że Izrael był przed 1948 rokiem krajem mitycznym, nie wspomnianym nigdzie poza Biblią, że nazwa była dla żydów synonimem wspólnoty, i że większość współczesnych żydów nie pochodzi z Palestyny nikomu widać nie przeszkadza w sławieniu 3500-letniej „więzi”.

Peany Premiera Kanady Stephena Harpera na cześć Izraela wygłaszane w Knesecie wraz z krytyką nazywania go „państwem apartheidu” i prób jego bojkotu zostały przywitane okrzykami oburzenia posłów arabskich i burzliwą owacją żydowskich. Harper jest entuzjastycznym sojusznikiem i apologetą Izraela („ABC News”).

Skrajnie prawicowy Minister Gospodarki Naftali Bennett wezwał premiera Netanjahu do ignorowania coraz głośniejszego chóru ostrzeżeń przed skutkami bojkotu izraelskich firm, oraz stwierdził, że Państwo Palestyńskie byłoby schroniskiem dla ekstremistów i że „zmiażdżyło by gospodarkę Izraela” („Reuters”).

Wielka różnica poglądów istnieje pomiędzy izraelskimi ekspertami od spraw bezpieczeństwa a rządem Netanjahu. Ci pierwsi potwierdzają, że Hamas robi w Gazie wszystko co może by powstrzymać ostrzał rakietowy i moździerzowy Izraela przez ekstremistów, gdy tymczasem Netanjahu coraz głośniej grozi Hamasowi „ostrą nauczką”. Taktyka winienia Hamasu za te ataki i bombardowanie należących do niego celów uniemożliwia mu skuteczną kontrolę nad ekstremistami i prowadzi do dalszego nakręcania spirali ostrzałów i izraelskich „odwetów” („Anti War”).

– Widać właśnie, że o to Netanjahu chodzi!

SYRIA

Zespół ekspertów DS bezpieczeństwa i wojskowych ujawnił w Waszyngtonie, że zasięg rakiet załadowanych Sarinem, których użyto do ataku chemicznego w Ghouta w pobliżu Damaszku, był o wiele za mały by mogły być wystrzelone z pozycji rządowych, jak upierali się oficjele administracji Obamy, nawołujący do odwetowego ataku na Assada. Co więcej, rakiety te, kalibru 330-350 mm, z zaimprowizowanym dużym pojemnikiem z gazem w głowicy, nie widnieją ani w ewidencji armii syryjskiej, ani na liście deklarującej jej uzbrojenie chemiczne. Mimo to Amerykanie dalej oskarżają o masakrę syryjskie siły rządowe („McClatchy”).

Sekretarz Stanu USA John Kerry głosi z wielkim optymizmem, że negocjacje pokojowe „Genewa-2” zakończą się sukcesem i że utworzą w Syrii rząd tymczasowy, który zastąpi Assada. Biorąc jednak pod uwagę bojkot rozmów przez największe ugrupowanie rebeliantów i nabierającą tempa wojnę w wojnie, pomiędzy grupami rebelianckimi, szanse na powodzenie rokowań są znikome („Anti War”).

Oficjele Departamentu Stanu USA pieją z zadowolenia, że udało im się odwołać zaproszenie Iranu na konferencję „Genewa-2”. Po dyskusjach z Ministrem Spraw Zagranicznych Rosji Ławrowem na temat zawieszenia broni i zakończenia walk zmienili też kurs gdy tylko rząd Syrii wyraził na to zgodę i nazywają teraz wysiłki w tym kierunku odwracaniem uwagi od „głównego celu” jakim jest – jak twierdzą, usunięcie Assada („Anti War”).

– Problem Assada jest taki, że nie jest „demokratorem”, czyli tyranem popieranym przez Wzorzec Demokracji, ale „dyktatorem”, tj takim który mu bruździ.

Północno-wschodnia prowincja Syrii, Raqqa jest prawie w całości pod kontrolą AQI (Al-Kaida w Iraku), która realizuje w jej stolicy plany ustanowienia reżymu islamskiego. Zagraniczni w większości islamiści zakazali mieszkańcom 200 tys miasta grania i słuchania muzyki oraz fotografowania, nakazali natomiast obowiązkowy udział w piątkowych modłach i zasłonę na całą twarz dla kobiet. Jest to szokiem dla przyzwyczajonych do świeckiego charakteru kraju Syryjczyków („Anti War”).

– Zadziwiające jakie wspaniałe „sukcesy” odnoszą Stany Zjednoczone w walce z islamizmem. W Iraku, Afganistanie, Libii, a teraz w Syrii.

USA

W uchwalonym niedawno budżecie w wys. 1,1 biliona (US tryliona) USD, wydatki na „obronę” uniknęły przymusowej 8% „sekwestracji”, mającej na celu redukcję deficytów. Od sekwestracji wolne też jest 3,1 mld USD „pomocy” dla Izraela, co spotkało się z gorącą pochwałą AIPACu (America-Israel Public Affairs Committee) („Anti War”).

– Przecież to oczywiste, że Waszyngton odejmie od ust rencistom, weteranom wojennym, środowisku i biedocie, żeby tylko „wspomóc” „największego sojusznika USA”.

Oto jak wyglądają niektóre pozycje ww budżetu w przeliczeniu na przeciętnego podatnika, w USD: 259 – kupony żywnościowe (Food Stamps; 0,27 Sąd Najwyższy, 0,001 – pensja prezydenta; 5 – Secret Service; 26 – Agencja Ochrony Środowiska (EPA); 26 – FBI; 22 – więzienia; 6 – walka z narkotykami (DEA); 4 – Kongres; 3 – Senat; 1802 – siły zbrojne łącznie z wojnami; 2672 – świadczenia społeczne; 1951 – świadczenia zdrowotne (Medicare); 56 – NASA; 23 – National Science Foundation; 27 – pomoc zdrowotna dla świata; 10 – pomoc dla Izraela; 5 – pomoc dla Egiptu; 267 – emerytury weteranów; 174 – opieka zdrowotna dla weteranów („New York Times”).

Rządząca Stanami Zjednoczonymi oligarchia wydaje się być niezdolna do wyciągnięcia nauczki z klęsk i katastrof swych interwencji za granicą po 9/11. Wszystkie akcje i poczynania Waszyngtonu skończyły się niepowodzeniem, co gorsza powodowały i powodują „blowback”, czyli niezamierzone konsekwencje, z reguły groźniejsze niż sytuacje, które były pretekstem do tych interwencji („Anti War”).

Film Jeremy Scahilla – „Dirty Wars”, o brudnej wojnie i zbrodniach amerykańskich jednostek specjalnych w Iraku, Afganistanie i Jemenie został mianowany do nagrody Oskara za najlepszy film dokumentalny („Empty Wheel”).

17 stycznia minęła 121-sza rocznica nielegalnego obalenia rządu Hawajów przez Stany Zjednoczone, które utorowało im drogę do aneksji wysp („Hawai Kingdom”).

Wydana w gorączkowych dniach po 9/11 licząca 60 słów ustawa „Zezwolenie na Użycie Siły” (Authorization for the Use of Military Force) dała Egzekutywie USA podstawę prawną do ataku na Afganistan, napaści na Irak, bombardowania Libii, ataków z dronów w Afganistanie, Pakistanie i Jemenie, akcji sił specjalnych wszędzie na świecie oraz, w ostatecznym rozrachunku, do prowadzenia niekończących się wojen i interwencji („Buzz Feed”).

Prezydent Obama zdecydował utrzymać w mocy ustawę o „Zezwoleniu na Użycie Siły” (Authorization for the Use of Military Force), jak na razie celem umożliwienia kontynuacji ataków z dronów na terenie innych państw („Anti War”).

Amerykański muzułmanin, Sajed Fahad Haszmi spędził 3 lata w więziennej izolatce, następnie, w procesie sądowym w którym zmuszono go do ugody z prokuraturą i przyznanie się do winy, został skazany na 15 lat więzienia. Przestępstwo jakie popełnił to pozwolenie na przenocowanie w swym mieszkaniu w Londynie znajomemu, który następnie zawiózł artykuły odzieżowe związanemu z Al-Kaidą wysokiemu rangą ekstremiście w Pakistanie. Podpadło to pod paragraf „udzielania materialnego wsparcia terrorystom”. W obronie Haszmiego, Tarika Mehanny (Imperialna Sprawiedliwość) i Ehsanula „Szifa” Sadiki, który przyznał się do planu zabicia GW Busza na torturach w saudyjskim więzieniu działa kampania No Separate Justice („Alter Net”).

– Propaganda nakręcająca wojny i interwencje bardzo potrzebuje muzułmanów-terrorystów i spiskowców, do podtrzymywania „ducha w narodzie” i paranoi zagrożenia. Ofiarami padają setki niewinnych amerykańskich muzułmanów, na których łatwo teraz znaleźć paragraf. Jak kiedyś w ZSRR, które jednak było Imperium Zła!

Kongresy stanowe w Oklahomie, Kalifornii i Indianie uchwaliły zakaz dostawy wody i prądu do instalacji NSA w przez przedsiębiorstwa komunalne. Podobna ustawa jest rozważana w stanie Waszyngton. Jeśli rząd federalny nie znajdzie sposobu na ominięcie tych zakazów, NSA będzie miała wielkie problemy z utrzymaniem działalności swych ośrodków podsłuchu i przetwarzania danych („Tenth Amendment”).

De-regulacja systemu finansowego przez Clintona i Busza pozwoliła na zwiększoną koncentrację kapitału i gorączkowe spekulacje. Uwolnione z ryzów banki służą rządowi USA przez „tworzenie” na wielką skalę „pustych” pieniędzy co jest niezbędne do utrzymania wartości instrumentów pochodnych i niskiego oprocentowania rządowych pożyczek finansujących gigantyczny deficyt budżetowy. To z kolei powinno prowadzić do szybkiej deprecjacji USD wobec złota, tak się jednak nie dzieje, gdyż FED za pośrednictwem tychże banków prowadzi masową manipulację cenami kruszcu na światowych giełdach („Global Research”).

46 lat temu, 21 stycznia 1968 r., amerykański bombowiec B-52 z czterema bombami wodorowymi na pokładzie rozbił się u wybrzeży Grenlandii. Bomby nie wybuchły, ale w wyniku ich uszkodzenia morze w miejscu katastrofy zostało skażone materiałami radioaktywnymi. Trzy z nich odnaleziono i wydobyto, czwartej nie znaleziono do dziś („The Aviationist”).

WIELKA BRYTANIA

Premier Cameron kategorycznie zaprzeczył twierdzeniom byłego Sekretarza Obrony USA Roberta Gatesa, że brytyjska armia z powodu cięć budżetowych przestanie być efektywnym partnerem militarnym Stanów Zjednoczonych. Anglia ma czwarty największy budżet wojskowy świata, po USA, Chinach i Rosji („Daily Times”).

– No cóż, udawanie mocarstwa i służenia Imperium na 2 łapkach trochę sporo kosztuje…

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://www.csmonitor.com/USA/Military/2014/0120/Resurgent-Afghanistan-drug-trade-threatening-US-goals-Pentagon-warns
http://news.antiwar.com/2014/01/22/afghan-govt-moves-to-limit-us-funded-pro-occupation-ads/
http://www.khaama.com/14-taliban-militants-blown-up-by-own-explosives-in-helmand-3334

2. Al-Kaida
http://news.yahoo.com/falluja-maghreb-diffuse-al-qaeda-162132883.html

3. Amerykańskie podsłuchy i rewelacje Snowdena
http://www.buzzfeed.com/bennyjohnson/americas-spies-want-edward-snowden-dead
http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/jan/17/obama-nsa-reforms-bulk-surveillance-remains
http://www.foxnews.com/politics/2014/01/22/fox-news-poll-most-voters-glad-know-snowden-secrets/
http://news.antiwar.com/2014/01/23/obama-disagrees-with-oversight-report-on-nsa-illegality/

4. Australia
http://www.theguardian.com/world/2014/jan/23/edward-snowden-a-traitor-but-us-spy-review-is-welcome-says-julie-bishop

5. Bliski Wschód
http://www.washingtonpost.com/opinions/fareed-zakaria-us-fuel-to-the-middle-east-fire/2014/01/16/489c2424-7ef1-11e3-95c6-0a7aa80874bc_story.html

6. Chiny
http://www.reuters.com/article/2014/01/19/us-china-usa-trade-idUSBREA0I00Z20140119
http://news.xinhuanet.com/english/indepth/2013-11/07/c_132868378.htm
http://www.globalresearch.ca/china-expands-gold-reserves-surged-past-italy-and-france-in-ranking/5365466

7. Drony
http://www.thebureauinvestigates.com/2014/01/20/first-uk-legal-challenge-to-cia-drones-blocked-by-court-of-appeal/

8. Indie
http://en.ria.ru/military_news/20140120/186730525/India-Test-Fires-New-Agni-IV-Ballistic-Missile.html

9. Irak
http://www.chron.com/news/world/article/Iraq-warns-militants-possess-major-firepower-5158743.php
http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/in-divided-iraq-sunnis-fleeing-anbar-find-restive-refuge-in-shiite-holy-city/2014/01/21/8fd0d668-8276-11e3-a273-6ffd9cf9f4ba_story.html

10. Iran
http://news.antiwar.com/2014/01/20/facing-us-complains-un-uninvites-iran-to-syria-talks/
http://news.yahoo.com/iran-sends-warships-atlantic-095616346.html

11. Kanada
http://www.globalresearch.ca/alberta-oilsands-projects-canadas-hiroshima/5365273

12. Libia
http://bigstory.ap.org/article/desert-gives-al-qaida-refuge-after-mali-defeat#overlay-context=article/gunmen-attack-muslims-fleeing-car-kill-10-3-kids

13. Palestyna/Izrael
http://www.globalresearch.ca/israels-hand-in-guatemalas-genocide/5336243
http://news.antiwar.com/2014/01/16/netanyahu-demands-more-palestinian-land-in-peace-talks/
http://electronicintifada.net/content/israel-destroy-another-haifa-neighborhood-evict-palestinian-residents/13072
http://ht.ly/sklSY
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4477837,00.html
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4477843,00.html
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/1.569342
http://news.yahoo.com/israel-pm-slams-suspension-unesco-exhibit-193451221.html
http://abcnews.go.com/International/wireStory/canadian-leader-heckled-israeli-parliament-21600477
http://www.reuters.com/article/2014/01/20/us-israel-palestinians-economy-idUSBREA0J15A20140120
http://news.antiwar.com/2014/01/21/netanyahu-issues-threats-as-hamas-struggles-to-contain-rocket-fire/

14. Syria
http://www.mcclatchydc.com/2014/01/15/214656/new-analysis-of-rocket-used-in.html
http://news.antiwar.com/2014/01/16/kerry-geneva-2-talks-will-establish-syria-transitional-govt/
http://news.antiwar.com/2014/01/20/us-syria-talks-must-focus-on-regime-change/
http://news.antiwar.com/2014/01/20/north-syria-stronghold-a-preview-for-al-qaeda-run-state/

15. USA
http://news.antiwar.com/2014/01/16/us-spending-bill-keeps-full-3-1-billion-in-israeli-aid/
http://www.nytimes.com/interactive/2014/01/19/us/budget-proposal.html
http://original.antiwar.com/engelhardt/2014/01/16/secret-wars-and-black-ops-blowback/
http://www.emptywheel.net/2014/01/16/jeremy-scahill-two-degrees-of-separation-from-the-dirty-wars-dragnet/
http://hawaiiankingdom.org/blog/?p=1105
http://www.buzzfeed.com/gregorydjohnsen/60-words-and-a-war-without-end-the-untold-story-of-the-most
http://antiwar.com/blog/2014/01/21/obama-refuses-to-repeal-aumf-keeps-us-on-perpetual-war-footing/
http://www.alternet.org/civil-liberties/no-separate-justice-campaign-takes-war-terrors-dastardly-legal-tools
http://blog.tenthamendmentcenter.com/2014/01/washington-state-bill-proposes-criminalizing-help-to-nsa-turning-off-resources-to-yakima-facility/
http://www.globalresearch.ca/naked-gold-shorts-the-inside-story-of-gold-price-manipulation/5365360
http://theaviationist.com/2014/01/21/thule-broken-arrow/

16. Wielka Brytania
http://www.dailytimes.com.pk/foreign/17-Jan-2014/cameron-denies-that-army-is-no-longer-full-us-partner


TAGI: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Herstoryk 26.01.2014 02:19

    Przepraszam za literówki w linkach do artykułu o Imperialnej Spraweidliwości, tu jest poprawna: http://wolnemedia.net/polityka/imperialna-sprawiedliwosc/
    i do No Separate Justice :
    http://no-separate-justice.org/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.