Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 41

Opublikowano: 27.07.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 448

AFGANISTAN

Fundamentaliści w afgańskim parlamencie i społeczeństwie ogłosili „dżihad” przeciw telewizyjnym programom typu “Talent Show”, gdyż występują w nich kobiety z odsłoniętymi włosami, które na domiar złego śpiewają i tańczą. Wielka popularność tych programów wśród młodej widowni oburza konserwatystów, którzy planują wymusić ich ocenzurowanie lub nawet zakaz. Po upadku Talibanu nastąpił rozkwit radia i telewizji – w kraju działa 75 stacji telewizyjnych i 175 radiowych („The Telegraph”).

Zamach bombowy przez samobójcę jadącego na obładowanym materiałami wybuchowymi ośle, w niespokojnej prowincji Wardak, spowodował śmierć 8 osób, w tym 3 amerykańskich żołnierzy. Ataki przy pomocy osłów nie są rzadkie, gdyż zwierzaki są powszechnym środkiem transportu w Afganistanie i nie budzą podejrzeń („Anit War”).

Baza lotnicza Bagram jest drugim Guantanamo, w którym Amerykanie bezterminowo przetrzymają bez wyroku sądowego 60 więźniów różnych narodowości, choć wielu z nich zostało oczyszczonych z wszelkich zarzutów i nie stanowi zagrożenia dla USA („Rolling Stone”).

AMERYKAŃSKIE PODSŁUCHY I EDWARD SNOWDEN

Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (American Civil Liberties Union – ACLU) opublikowała raport o powszechnym skanowaniu tablic rejestracyjnych przez policję i służby. Proceder nie jest organiczony przepisami, daje „organom” gigantyczną ilość informacji na temat zachowania obywateli i może służyć do formułowania pomyłkowych lub fałszywych zarzutów („TechDirt”).

Tajny sąd decydujący o stosowaniu prawodawstwa FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act) bez hałasu i bez sprzeciwu odnowił zezwolenie dla podsłuchów i inwigilacji Amerykanów przez NSA (National Security Agency) („Anti War”).

Departament Bezpieczeństwa Krajowego (Department of Homeland Security) ostrzegł swych pracowników, że zaglądanie na witryny gazet, np „Washington Post” i czytanie tam artykułów o przeciekach Snowdena może być pogwałceniem ich zobowiązania do nieujawniania sekretów rządowych, co z kolei może prowadzić do karnego procesu sądowego. Czyli dla osób pracujących dla rządu, czytanie informacji o jego postępkach może być wykroczeniem („TechDirt”).

– W Imperium Dobra szerzy się urzędnicza paranoja. Coraz bardziej podobna do tej w Imperium Zła.

Po zaoferowaniu przez Wenezuelę azylu Edwardowi Snowdenowi amerykański Sekretarz Stanu John Kerry zawiadomił telefonicznie jej Ministra Spraw Zagranicznych, że unieważnia wizy wielu wenezuelskich oficjeli, i że to tylko początek. Powiedział też, że USA rozważają ograniczenie eksportu benzyny i innych rafinowanych produktów naftowych do Wenezueli, która ma kłopoty z rafinacją swojej nafty („Anti War”).

Dwaj anonimowi oficjele firm internetowych ujawnili, że służby wielokrotnie żądały od nich wydania zaszyfrowanych haseł logowania użytkowników, sekretnych pytań używanych do ich identyfikacji oraz algorytmów szyfrowania haseł. Pozwoliło by to na czytanie e-maili i innych danych. Jak dotąd kompanie internetowe odmawiają. FBI odmówiła komentarza („Cnet”).

AUSTRALIA

Podczas wielkich amerykańsko-australijskich manewrów wojennych „Tasmanian Sabre” w stanie Queensland Amerykanie zbombardowali Wielką Rafę Koralową. Mimo skrupulatnego rzekomo planowania, amerykańskie samoloty nie mogły zrzucić 4 ćwierćtonowych bomb na poligon na jednej z wysp z powodu obecności cywilnych jednostek w jej pobliżu i, zagrożone wyczerpaniem paliwa, musiały pozbyć się bomb nad rafą. Zarząd Parku Narodowego Wielkiej Rafy Koralowej domaga się ich usunięcia, choć są nieuzbrojone i nie grożą wybuchem („The West”, „The Australian”).

Super tajna amerykańsko-australijska baza podsłuchów elektronicznych w Pine Gap w centralnej Australii odegrała kluczową rolę w amerykańskich „zabójstwach ukierunkowanych” z dronów w Afganistanie i Pakistanie. Baza gromadzi również informację do podsłuchów NSA, ujawnionych przez Snowdena. Minister Obrony Australii zapewnił Parlament, że baza działa z pełną wiedzą i zgodą australijskiego rządu („The Canberra Times”).

– Australia to obok Wlk Brytanii najwierniejszy pudel Imperium.

CHINY

Minister Ochrony Środowiska Żou Szengszian zapowiedział, że z końcem lipca rząd ogłosi nowe ostre normy ochrony jakości powietrza, które będą miały na celu ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia cząstek 2,5 PM (mniejszych niż 2,5 mikrona). Rząd planuje stworzenie systemu badania i nadzoru emisji, poprawę koordynacji pomiędzy instytucjami rządowymi, promowanie gazu ziemnego oraz blokowanie projektów nie spełniających norm ekologicznych. Chiny mają najbardziej skażoną cząstkami 2,5 PM atmosferę miejską na świecie, a zanieczyszczenie powietrza dotyka tam 600 mln ludzi („Xinhua”).

IRAK

Narasta spirala przemocy – sekciarskich mordów, zamachów bombowych i samobójczych, których ofiarą padają głównie cywile. W lipcu śmierć poniosły co najmniej 642 osoby, ponad 1451 zostało rannych. Jest to spowodowane rosnącą aktywnością Al-Kaidy, podziałami politycznymi i religijnymi, które grożą rozpadem kraju, oraz wojną domową w Syrii. Rząd w Bagdadzie wydaje się być bezsilny wobec chaosu wciąż narastającego od czasu amerykańskiej napaści („Al Jazeera”).

– Przerobienie Iraku na liberalną demokrację przy pomocy bomb i Marines „wspaniale” się jak widać udało. Imperium nie traci jednak nadziei i próbuje zrobić to samo w Syrii, a na celowniku ma jeszcze Iran.

IRAN

Specjalizujący się w dziejach Iranu amerykański historyk Ervand Abrahamian wydał książkę o sponsorowanym przez CIA zamachu stanu w 1953 i jego wpływie na stosunki irańsko-amerykańskie („The Coup: 1953, The CIA, and the Roots of US-Iranian Relations”). Dowodzi w niej, na podstawie dokumentów i zeznań, że główną motywacją USA była nie obawa przed komunizmem, ale nafta i strach przed przykładem jaki nacjonalizacja irańskiej ropy może dać innym krajom naftowym. Podkreśla też podobieństwa pomiędzy tamtym epizodem i dniem dzisiejszym – sankcje, straszenie – wtedy komunizmem, dziś atomem, a wreszcie grożenie wojną („IPSNews”)

Kongres i Senat USA planują uchwalenie kolejnego pakietu sankcji na Iran, nakierowanych na przemysł budowlany i górnictwo. Rozważają też środki do całkowitego zdławienia eksportu irańskiej ropy do roku 2015. Budzi to niepokój Białego Domu, który, przynajmniej oficjalnie, głosi chęć wznowienia negocjacji z nowo wybranym prezydentem Rouhanim („The National”).

– Najlepszy kongres jaki można kupić za pieniądze (AIPACu, America-Israel Public Affairs Committee) śpiewa oczywiście na zadaną nutę!

Senator USA Lindsey Graham, zajadły „jastrząb” i gorący wielbiciel Izraela, oznajmił podczas spotkania z wiwatującymi wyborcami z CUFI (Christians United For Israel), że we wrześniu lub październiku zgłosi w Senacie rezolucję o ataku na Iran o ile ten nie ugnie się przed zachodnim dyktatem („The Atlantic Wire”).

– CUFI to organizacja skupiająca 30 mln fundamentalnych chrześcijan w USA, popierających Izrael, gdyż wierzą, że opanowanie całej Palestyny przez żydów jest warunkiem ponownego zstąpienia Chrystusa.

JEMEN

Administracja Obamy jest głęboko rozczarowana wypuszczeniem na wolność jemeńskiego dziennikarza Abdelela Szayie, więzionego przez 3 lata z polecenia USA, za wywiady z członkami Al-Kaidy, kontakty z zamordowanym z drona obywatelem amerykańskim Al-Aulakim, a przede wszystkim za ujawnienie że to Amerykanie a nie jemeńskie lotnictwo, zbombardowali w 2009. bombami kasetowymi miejscowość Al Maadżala gdzie zginęło ponad 40 osób, w tym, obok 14 rzekomych członków Al-Kaidy, 24 dzieci i 12 kobiet. Amnesty International twierdzi, że USA od 2011 roku wywierały bezprecedensowe naciski polityczne by zmusić rząd Jemenu do trzymania dziennikarza w więzieniu („Yahoo News”).

LIBAN

Po wieloletnim ignorowaniu nacisków USA i Izraela Unia Europejska niespodziewanie zgodziła się uznać wojskowe skrzydło Hezbollahu za organizację terrorystyczną, pod pretekstem jej rzekomej odpowiedzialności za zamach na izraelskich turystów w Burgas w Bułgarii i za udział w syryjskiej wojnie domowej po stronie Assada. W odpowiedzi Minister Spraw Zagranicznych Libanu skrytykował tą decyzję jako „pochopną”, a Hezbollah określiła ją jako „napisaną amerykańskim piórem i syjonistycznym atramentem” („Reuters”).

Hezbollah oznajmiła, że nie zaszkodzą jej sankcje wynikające z uznania jej wojskowego skrzydła za terrorystów, gdyż nie ma „skrzydeł” i jest jednolitą organizacją, w której to samo kierownictwo zarządza zarówno instytucjami społecznymi jak i dżihadem. Potwierdzają to zachodni dyplomaci w Bejrucie, nieoficjalnie nazywając decyzję UE symbolicznym ustępstwem wobec USA, nie mającym żadnych praktycznych konsekwencji („Spiegel”).

Przywódca Hezbollah, szejk Hassan Nasrallah ostro skrytykował EU za ulegnięcie naciskom USA i Izraela i powiedział, że choć sankcje nie zaszkodzą jego organizacji, to umożliwią Izraelowi bezkarne jej atakowanie. Zapytał też retorycznie czemu Unia nie nałoży sankcji na Izraelską Armię, która jest zbrojnym skrzydłem reżymu okupującego arabską ziemię („Times of Israel”)

NIEMCY

Minister Spraw Wewnętrznych, Hans-Peter Friedrich wycofał się z uprzednich zapewnień, że inwigilacja NSA zapobiegła 5 atakom terrorystycznym na terenie Niemiec. Tak naprawdę uniemożliwiono tylko 2 takie ataki, bez jednak żadnej pomocy amerykańskich podsłuchów. Partie opozycyjne oskarżają USA, w aluzji do II WŚ, o „arogancję zwycięzcy” i ostrzegają przed załamaniem stosunków wzajemnych. Tymczasem na jaw wyszły plany NSA dalszej rozbudowy stacji podsłuchów w Niemczech („MCClatchy”).

Młody Niemiec, Daniel Bangert, znalazł się w kłopotach po opublikowaniu na swej stronie Facebook żartobliwego zaproszenia na wycieczkę z przewodnikiem do super tajnego ośrodka wywiadu USA zwanego „Dagger Complex”, w miejscowości Griesheim. Reklamował wycieczkę jako „spacer przyrodniczy mający na celu zbadanie zagrożonego środowiska gatunku szpicel NSA” i zalecił przyniesienie kamer i kwiatków „dla poprawy wyglądu ośrodka”. Wkrótce odwiedziła go miejscowa policja, poinformowana o inicjatywie przez amerykańską żandarmerię, dostał też wezwanie do komisariatu policji federalnej, która wypytywała go o kontakty z anarchistami i innymi organizacjami uciekającymi się do przemocy. Ku zaskoczeniu Bangerta, na wycieczkę stawiło się 70 osób i 2 samochody policji („Spiegel”).

Wbrew twierdzeniom niemieckich oficjeli z kanclerz Merkel na czele, że dowiedzieli się o PRISM z mediów, ujawnione przez Snowdena dokumenty dowodzą, że niemieckie służby z entuzjazmem współpracowały z NSA, a rząd zmienił interpretację praw o prywatności, by ułatwić przekazywanie informacji Amerykanom. Dla zapobieżenia wpływowi tych rewelacji na wrześniowe wybory Merkel powołała komisję dla zbadania tajnych powiązań służb Niemiec i USA („The Local”).

PANAMA

Zatrzymany w Panamie agent CIA Robert Seldon Lady, odpowiedzialny za porwanie we Włoszech Hassana Nasra (Abu Omara) i wydanie go Egiptowi na tortury, został mimo nakazu aresztowania Interpolu szybko wypuszczony i odleciał do USA. Uchroniło go to przed ekstradycją do Włoch, gdzie jest skazany zaocznie na 9 lat więzienia. Nie ujawniono jakie kroki podjął rząd USA by doprowadzić do jego uwolnienia („Washington Post”).

– No cóż, Imperium blisko, Włochy daleko, a Interpolem też nie ma się co przejmować.

PALESTYNA/IZRAEL

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela wezwało na dywanik ambasadorów Anglii, Francji i Niemiec, by omówić z nimi nowe zalecenia unijne, zakazujące transakcji z izraelskimi instytucjami związanymi z budową „osiedli” na terenach okupowanych. Ambasadorom powiedziano, że ich rządy muszą podjąć kroki, by zapobiec poważnemu kryzysowi pomiędzy EU i Izraelem. Dyplomaci zapewnili w odpowiedzi że zalecenia nie mają na celu szkodzenia Izraelowi, są bowiem oparte na wieloletniej polityce Unii wobec „osiedli”. Ambasador Wlk Brytanii, Matthew Gould musiał dodatkowo kategorycznie zaprzeczać pogłoskom, że brytyjski delegat proponował podczas rozmów w Brukseli rozszerzenie bojkotu na osoby fizyczne. Izrael niepokoi się o los mających się wkrótce rozpocząć negocjacji o programie współpracy naukowej „Horizon 2020” między Unią i Izraelem, obiecujący miliardowe inwestycje w izraelski przemysł Hi-Tech („Ha’aretz”).

Wielu Beduinów z Negew grozi drugie w historii rodzinnej wypędzenie z domów i posiadłości. Wysiedlono ich już raz, w 1948, podczas Nakby – Katastrofy (czystek etnicznych po proklamacji Izraela). Obecnie, w ramach tzw „Planu Prawera” rząd Izraela planuje przesiedlić 70 tys ludzi z ich tradycyjnych miejsc zamieszkania w 35 wsiach do nowo utworzonych, specjalnych „miasteczek”. Beduini twierdzą, że ma to na celu usunięcie ich do północno-wschodniej jałowej części Negewy i przekazanie żyznych obszarów żydowskim osadnikom. Rządowe „miasteczka” będą ciasne, przeludnione i uniemożliwią mieszkańcom kontynuację tradycyjnego rolniczo-pasterskiego trybu życia. Izraelska armia nagminnie burzy domy w ich wsiach, niszczy sady i studnie i brutalnie tłumi protesty przeciw tym praktykom („The National”).

Wynegocjowane przez Sekretarza Stanu Johna Kerry wznowienie rozmów pokojowych pomiędzy Izraelem i Palestyńczykami ma minimalne szanse na sukces. Podstawowym warunkiem ich powodzenia jest bowiem uznanie granic z 1967 roku, na co Izrael nigdy się nie zgodzi, gdyż po pierwsze rządząca tam prawica ma do zaoferowania Palestyńczykom najwyżej Bantustany, a po drugie na terenach okupowanych mieszka już pół miliona żydowskich osadników. Nie zmieni tego obawa Izraela przed międzynarodową „delegitymizacją”, bo jak na razie cieszy się bezwarunkowym poparciem USA. Amerykańska generalicja, w odróżnieniu od polityków, wyraziła co prawda ustami generałów Mattisa i Petraeusa obawę, że izraelska okupacja bezpośrednio zagraża amerykańskim interesom na Bliskim Wschodzie, szybciutko jednak podkuliła ogon, po krytyce AIPACu. Samo już jednak wzięcie udziału w rozmowach, choć pozwoli Izraelowi torpedować naciski na delegitymizację okupacji i palestyńskie inicjatywy w ONZ i w Międzynarodowym Trybunale w Hadze, nie daje jednak żadnej nadziei na rozwiązanie konfliktu („American Conservative”).

ROSJA

Planuje zakupić co najmniej 2 drony od abudabijskiej (ZEA) firmy Adcom Systems. Bezzałogowce United Yabhon 40 mogą utrzymać się w powietrzu do 120 godzin, przenosić do 10 rakiet powietrze-ziemia o zasięgu do 60 km i mają pułap ok 7000 m. Minister Obrony Rosji, Siergiej Szojgu przyznał, że rodzime drony są gorsze niż zagraniczne. Yabhony zostaną zaprezentowane podczas Moskiewskich Pokazów Powietrznych („The National”).

– Arab jednak też potrafi.

SOMALIA

Mimo że somalijscy islamiści z organizacji Al-Szabab nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla USA, administracja Obamy intensyfikuje tajną wojnę z nimi, naruszając prawo międzynarodowe. Amerykanie zbroją i szkolą milicje oraz warlordów, dokonują mordów pozasądowych, bombardują z dronów i sponsorują tajne więzienia i izby tortur. Zdaniem wielu ekspertów może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, gdyż może zmienić zagrożenie miejscowe w światowe, jeśli Al-Szabab zdecyduje się na rewanż na terenie USA, a zbrodnie pro-amerykańskich milicji napędzają mu rekrutów („Anti War”).

SYRIA

W Północnej Karolinie, 82 dywizja powietrzno-desantowa amerykańskiej armii trenowała atak na Syrię i przejęcie kontroli nad bronią chemiczną. 1500 żołnierzy z 85 tonami sprzętu dokonało desantu spadochronowego celem zdobycia lotniska i umożliwienia ataku pozostałych 2500 na obiekt w którym zmagazynowana są gazy bojowe. Atak taki miałby na celu zapobieżenie dostaniu się broni chemicznej w ręce islamistycznych „rebeliantów” („CBSNews”).

– Popieranych przez satelitów USA z błogosławieństwem Waszyngtonu.

Kongres i Senat USA nie będą się już sprzeciwiać planowi Obamy zbrojenia syryjskich „rebeliantów”. Legislatorzy nie chcieli na to pozwolić nie tyle z pobudek moralnych i prawnych, co z obawy o brak jasnego określenia kto tą broń dostanie i możliwość że wpadnie w ręce dominujących wśród rebeliantów islamistów („Anti War”).

W zamieszkałych przez Kurdów prowincjach Hassakeh i Raqqa toczą się walki bojowników kurdyjskich z dżihadystami. Kurdowie wyparli Al-Nasra i ISIS (Islamic State in Iraq and Syria) ze strategicznego miasta Ras Al-Ain i licznych wsi i schwytali przywódcę islamistów Abu Raada („Al Manar”).

USA

Uchwalone po 9/11 Prawo do Użycia Sił Zbrojnych (Authorization for the Use of Military Force – AUMF) pozwalające Egzekutywie na stosowanie siły bez zezwolenia Kongresu, zostało już użyte przez prezydentów 30 razy i było podstawą prawną do: napaści na Afganistan i wojny z Talibanem; więzienia i traktowania podejrzanych o terroryzm (Guantanamo, extraordinary rendition, tortury); bombardowań z dronów w Afganistanie, Jemenie, Somalii; akcji w Gruzji, Etiopii, Erytrei, Dżibuti, na Filipinach; akcji na wodach międzynarodowych. Lista nie obejmuje akcji objętych klauzulą tajności („Common Dreams”).

– AUMF pozwala prezydentowi na użycie „niezbędnej i odpowiedniej siły zbrojnej przeciwko państwom, organizacjom lub osobom, które planowały, autoryzowały, przeprowadzały lub wspomagały ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku lub które dawały schronienie takim organizacjom lub osobom, oraz aby zapobiec przyszłym aktom międzynarodowego terroryzmu wymierzonego w Stany Zjednoczone ze strony tych państw, organizacji lub osób”

Nacisk polityczny na FBI by wykrywała terrorystów zmusza tą służbę do wyszukiwania krzykaczy na marginesie społeczeństwa, często ludzi niezrównoważonych umysłowo, nieudaczników lub narkomanów i do wrabiania ich w „spiski terrorystyczne” przy pomocy skomplikowanych prowokacji, żeby wykazać się efektywnością. FBI nie wzdraga się przy tym przed rekrutowaniem prowokatorów i donosicieli wśród przestępców, dilerów narkotyków, gwałcicieli czy pedofilów z wyrokami sądowymi („AlterNet”).

Poważne wątpliwości budzi oficjalna wersja wypadku samochodowego, w którym zginął w Los Angeles współpracujący z WikiLeaks bezkompromisowy dziennikarz Michael Hastings (patrz TUTAJ). Firma Mercedes kategorycznie zaprzecza by jego samochód mógł eksplodować po zderzeniu a dziennikarze twierdzą, że na miejscu wypadku nie było śladów hamowania, co może świadczyć o sabotażu układu hamulcowego. Policjantom i strażakom którzy brali udział w akcji ratowniczej wydano surowy zakaz kontaktów z mediami („Political Blindspot”).

Skrajne „jastrzębie” senatorzy Lindsey Graham i Chuck Schumer domagają się „ukarania” Rosji za odmowę wydania Snowdena poprzez przeniesienie nadchodzącego szczytu G20 z Petersburga i nawołują do bojkotu zimowej olimpiady w Soczi („Anti War”).

Misją NSA i zadaniem inwigilacji jest obrona przed terroryzmem i bronią masowego rażenia. Tyle że w wyniku pełzającego poszerzania definicji tych pojęć podciągane są pod nie coraz to nowe akcje i przedmioty. I tak granat ręczny, szybkowar, itp stały się „broniami masowego rażenia”, a pokojowe demonstracje, czy nawet protesty słowne „terroryzmem”. Za „terroryzm” właśnie trafiła do więzienia grupa pacyfistów, wśród nich 82-letnia zakonnica, która podczas protestu przecięła druciany płot wokół fabryki broni atomowej w Oak Ridge. Wciąż rozszerzane definicje prawne i aparat inwigilacji mogą prowadzić do państwa policyjnego w USA („The Atlantic”).

Wciąż rosną koszty więzienia w Guantanamo. Wedle ocen Pentagonu, wydano na nie od ustanowienia w 2002. 4,7 mld USD. Drastyczny wzrost kosztów za rok bieżący – do 454 mln USD został spowodowany strajkiem głodowym więźniów i koniecznością ich przymusowego karmienia („Anti War”).

W wieku 92 lat zmarła legendarna nestorka amerykańskiego dziennikarstwa, Helen Thomas, która została w 2010. wyszczuta z organizacji dziennikarskich, dostępu do Kongresu, Senatu i Białego Domu, za rzekomo anty-semicki komentarz, w którym skrytykowała Izrael za zachęcanie żydowskich imigrantów z Europy do osiedlania się na terenach okupowanych („FCNP”).

W mowie oskarżycielskiej zamykającej proces Bradley Manninga, który przekazał organizacji WikiLeaks kompromitujące USA dokumenty, prokurator wojskowy mjr Ashden Fein nazwał podsądnego „nieludzkim potworem”, „nienawidzącym amerykańską flagę szczerzącym zęby uradowanym zdrajcą”, który ujawnił zbrodnie wojenne by „zwrócić na siebie uwagę”. Skrajna retoryka P. majora może zaszkodzić wiarygodności oskarżeń w oczach opinii publicznej, ale prawdopodobnie nie będzie miała wpływu na wyrok sędziny płk. Denise Lind, która wydaje się otwarcie sprzyjać prokuraturze („Anti War”).

WIETNAM

Mimo upływu 40 lat od zakończenia wojny, amerykański Agent Orange wciąż powoduje deformacje noworodków, wady wrodzone, raka i inne poważne schorzenia wśród kolejnych pokoleń Wietnamczyków. Amerykanie rozpylili nad Południowym Wietnamem i przygranicznymi obszarami Laosu i Kambodży ponad 75 mln litrów skażonych dioksynami herbicydów. Rząd USA kategorycznie odmawia wzięcia na siebie odpowiedzialności za skażenie Wietnamu Agentem Orange, choć na gruncie domowym uznał go za przyczynę dolegliwości amerykańskich weteranów wojny („McClatchy”).

Amerykański naukowiec James Clary ujawnił, że zatrudnieni przez armię USA naukowcy dobrze wiedzieli o dioksynach w Agencie Orange i o ich potencjalnej szkodliwości dla ludzkiego zdrowia, nie przejmowali się jednak tym zbytnio, gdyż herbicydy były przeznaczone do użycia przeciw „nieprzyjacielowi”. Producenci – koncerny Monsanto i Dow Chemicals potwierdziły, że produkowały Agent Orange według specyfikacji dostarczonej przez armię. Mimo że wewnętrzne ich dokumenty dowodzą, że ich dyrekcje również wiedziały o zanieczyszczeniu herbicydu dioksynami i że próbowały ukryć to przed rządem, odmawiają one jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki skażenia („The State”).

WIELKA BRYTANIA

Raport komisji Izby Gmin o poziomie wykształcenia rekrutów do armii ujawnił, że 3,5% posiada umiejętność czytania na poziomie 7-latków, a aż 39% na poziomie 11-latków. Statystyki umiejętności liczenia to odpowiednio 1,7% i 38%. Komisja jest również zaniepokojona wysokim odsetkiem 16 i 17 letnich rekrutów (28%) i chce zbadać przyczyny tak młodego ich wieku („Mail Online”).

– Też wielki sekret! Przecież wiadomo, że z wiekiem człowiek na ogół mądrzeje!

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/afghanistan/10191659/Religious-hardliners-declare-jihad-on-Afghanistans-TV-talent-shows.html
http://news.antiwar.com/2013/07/23/three-us-soldiers-among-8-killed-in-afghan-suicide-donkey-bomb/
http://www.rollingstone.com/politics/news/bagram-the-other-guantanamo-20130723

2. Amerykańskie podsłuchy, Edward Snowden, państwo policyjne
https://www.techdirt.com/articles/20130717/16592323842/aclu-presents-its-findings-license-plate-scanners-most-which-is-bad-news.shtml
http://news.antiwar.com/2013/07/19/fisa-court-secretly-renews-nsa-telephone-surveillance/
http://www.techdirt.com/articles/20130718/01584823844/homeland-security-threatens-legal-action-against-employees-who-read-news-about-leaks.shtml
http://news.antiwar.com/2013/07/19/report-kerry-threatens-to-stop-venezuela-gas-trade-over-snowden/
http://news.cnet.com/8301-13578_3-57595529-38/feds-tell-web-firms-to-turn-over-user-account-passwords/

3. Australia
http://au.news.yahoo.com/thewest/a/-/breaking/18092400/authority-says-unarmed-bombs-dropped-on-great-barrier-reef-a-low-risk-incident/
http://www.theaustralian.com.au/news/great-barrier-reef-marine-park-authority-boss-wants-us-bombs-removed/story-e6frg6n6-1226683360288
http://www.canberratimes.com.au/technology/technology-news/us-drone-strikes-guided-from-outback-20130720-2qb2c.html

4. Chiny
http://news.xinhuanet.com/english/china/2013-07/22/c_132563707.htm

5. Irak
http://www.aljazeera.com/indepth/interactive/2013/07/2013724141933455196.html

6. Iran
http://www.ipsnews.net/2013/07/books-irans-coup-then-and-now/
http://www.thenational.ae/news/world/middle-east/us-congress-mulls-hard-hitting-new-sanctions-against-iran
http://www.theatlanticwire.com/national/2013/07/lindsey-graham-wants-war-iran-end-summer/67527/

7. Jemen
http://news.yahoo.com/us-disappointed-yemen-journalists-release-204657960.html

8. Liban
http://www.reuters.com/article/2013/07/22/us-eu-hezbollah-idUSBRE96K0DA20130722
http://www.spiegel.de/international/world/eu-terrorist-group-designation-to-have-little-impact-on-hezbollah-a-912448.html
http://www.timesofisrael.com/hezbollah-head-asks-why-israeli-army-not-blacklisted-by-eu-instead/

9. Niemcy
http://www.mcclatchydc.com/2013/07/18/197051/germany-backs-away-from-claims.html#.UetQDqwcVkg
http://www.spiegel.de/international/germany/us-military-and-german-police-respond-to-facebook-post-about-nsa-walk-a-911451.html
http://www.thelocal.de/national/20130722-50987.html

10 . Palestyna/Izrael
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/.premium-1.536716?trailingPath=2.169%2C2.216%2C2.217%2C
http://www.thenational.ae/featured-content/channel-page/news/world/middle-teaser/bedouins-fight-a-new-catastrophe-in-the-negev
http://www.theamericanconservative.com/john-kerrys-breakthrough/

11. Panama
http://www.washingtonpost.com/world/national-security/panama-releases-former-cia-operative-wanted-by-italy/2013/07/19/c73ebc12-f083-11e2-a1f9-ea873b7e0424_story.html

12. Rosja
http://www.thenational.ae/news/uae-news/russia-to-buy-two-uae-made-drones

13. Somalia
http://antiwar.com/blog/2013/07/23/obamas-other-secret-war-in-somlia/

14. Syria
http://news.antiwar.com/2013/07/19/amid-war-threats-us-troops-prepare-for-seizing-syrias-chemical-arms/
http://news.antiwar.com/2013/07/22/us-congress-signs-off-on-arming-syrian-rebels/
http://www.almanar.com.lb/english/adetails.php?eid=103200&cid=23&fromval=1&frid=23&seccatid=20&s1=1

15. USA
http://www.commondreams.org/headline/2013/07/17-7
http://www.alternet.org/how-fbi-uses-rapists-and-child-molesters-entrap-gullible-people-terror-stings?paging=off
http://politicalblindspot.org/gag-order-issued-for-police-and-firefighters-responders-to-scene-of-wikileaking-journalist-assassination/
http://news.antiwar.com/2013/07/19/us-senators-move-g20-summit-to-punish-russia-over-snowden/
http://www.theatlantic.com/politics/archive/2013/07/mission-creep-when-everything-is-terrorism/277844/
http://news.antiwar.com/2013/07/24/gitmo-costs-continue-to-soar-454-million-for-2013/
http://fcnp.com/2013/07/20/reflections-on-her-last-years-by-the-editor-who-sought-her-rebound/
http://news.antiwar.com/2013/07/25/prosecutor-paints-bradley-manning-as-inhuman-monster/

16. Wietnam
http://www.mcclatchydc.com/2013/07/22/197318/4-decades-after-war-ended-agent.html
http://www.thestate.com/2013/07/22/2874779/makers-of-agent-orange-followed.html

17. Wielka Brytania
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2367992/Two-Army-recruits-reading-level-maths-skills-11-year-olds-MPs-warn.html


TAGI: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. demiurg 29.07.2013 15:56

    odradzam 🙂 i jest dobrze jak jest 🙂 bądz anonimem o ile to jest możliwe

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.